Poilsis ir laisvalaikis

Poilsis ir laisvalaikis – tavo teisė. Gali užsiimti tau patinkančia ir malonia veikla, įsitraukti į laisvalaikio ar kultūrinius užsiėmimus, tačiau net ir poilsio metu svarbu žinoti, kokias teises ir pareigas turi. 

               

Vietos, kuriose draudžiama lankytis

Nėra sąrašo vietų, kuriose tau būtų draudžiama lankytis, tačiau teisės aktuose yra tam tikri apribojimai:

 • Vieši renginiai, skirti nepilnamečiams, gali vykti tik iki 22 val.;
 • Erotinio pobūdžio informacija nepilnamečiams yra ribojama, tad į parduotuves, prekiaujančias sekso reikmenimis, nepilnamečiams yra draudžiama užeiti;
 • Nepilnamečiai ir asmenys iki 21 metų negali būti įleidžiami į lošimų namus (kazino);
 • Atsižvelgiant į kino filmui suteiktą indeksą pagal amžiaus cenzą  („V“ – filmai, skirti įvairaus amžiaus žiūrovams; „N-7“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 7 metų; „N-13“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 13 metų; „N-16“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 16 metų; „N-18“ – filmai, skirti žiūrovams nuo 18 metų) nepilnamečiams yra taikomi ribojimai patekti į kino filmą.

Tatuiruotės ir papuošalų vėrimas

Iki 18 metų norint pasinaudoti tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo paslaugomis reikia pateikti tėvų ar globėjų raštišką sutikimą.

Nuo kada galima lankytis soliariumuose?

Jei esi jaunesnis nei 18 metų, tau draudžiama naudotis soliariumų paslaugomis. Šios paslaugos teikėjai privalo kontroliuoti tavo amžių. Jei kyla abejonių, jie gali reikalauti dokumento, liudijančio tavo amžių.

Pirmoji banko sąskaita

Ir nepilnamečiams galima atidaryti banko sąskaitą. Iki 14 metų banko sąskaitą tvarko tėvai, įtėviai arba globėjai.

Nuo 14 iki 18 metų gali savarankiškai atidaryti ir tvarkyti banko sąskaitą, jei bankui pateikiamas tėvų, įtėvių ar globėjų raštiškas susitikimas, kad tu gali savarankiškai tvarkyti banko sąskaitą ir disponuoti joje esančiomis lėšomis.

Daugiau informacijos apie banko sąskaitas ir sąlygas rasi bet kuriame banko skyriuje.  

Nuo kada galima įsigyti alkoholinius gėrimus?

Alkoholinius gėrimus Lietuvoje galima įsigyti nuo 20 m., o cigaretes sulaukus 18 metų.

Alkoholinių gėrimų vartojimas viešoje vietoje yra draudžiamas. Pažeidžiant šį draudimą arba pasirodant girtam viešoje vietoje, įžeidžiant žmogaus orumą ir visuomeninę dorovę, bauda nuo 20 iki 100 Eur. Bauda didėja, jei šis pažeidimas yra atliekamas ne pirmą kartą.

Neteisėtas psichotropinių ir narkotinių medžiagų įsigijimas ar laikymas baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu.

Norėčiau duoti kraujo, ar galiu?

Kraujo donoru gali tapti sulaukus 18 metų amžiaus.

Jei būdamas 17 metų jau nori tapti kraujo donoru, tau reikia turėti notaro patvirtintą tėvų sutikimą arba į kraujo centrą atvykti su vienu iš tėvų ar globėjų. Daugiau informacijos apie kraujo donorystę gali rasti čia:http://www.kraujodonoryste.lt
Nemokama tel. linija: 8 800 00003

VšĮ Nacionalinis kraujo centras
Žolyno g. 34, Vilnius
Tel.: (8 5) 239 2437, (8 5) 234 0511
El. paštas: nkc@kraujodonoryste.lt

VšĮ NKC Klaipėdos filialas
Naikupės g. 28, 93194 Klaipėda
Tel.: (8 46) 36 60 55; Mob.8 640 26443
El. paštas: klaipeda@kraujodonoryste.lt

VšĮ NKC Panevėžio filialas
Nemuno g. 75, 37355, Panevėžys
Tel.: (8 45) 43 08 10
El.: paštas: panevezys@kraujodonoryste.lt

Organų donoru taip pat gali tapti sulaukęs 18 metų. Tau bus reikalinga donoro kortelė, kuri patvirtina, kad tu savanoriškai ir neatlygintinai sutinki po savo mirties dovanoti organus ir (ar) audinius transplantacijai.

Daugiau informacijos apie organų donorystę: http://www.donoryste.eu/lt/Pradzia.html

Asociacija „Donorystė“
M. Katkaus g. 5A-6, LT-09217, Vilnius
Tel.: 8 600 76666, 8 677 66666
El.: paštas: info@donoryste.eu

Kas yra karinė tarnyba?

Karinė tarnyba atliekama savanoriškais pagrindais. Ją atlikti gali, jei esi 18–38 metų Lietuvos pilietis. Trūkstant savanorių, atliekančių karinę tarnybą, gali būti atsitiktine tvarka pakviestas ją atlikti, net jei neišreiškei noro.

Gali rinktis vieną iš keturių karo tarnybos atlikimo būdų:

 • Nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba trunka 9 mėn.
 • Kario savanorio tarnyba. Per metus karys savanoris pratybose praleidžia nuo 20 iki 50 parų.
 • Jaunesniųjų karininkų vadų mokymai aukštųjų mokyklų studentams ir absolventams – tai galimybė per trejus metus įgyti dar vieną – karininko – profesiją. Baigusieji Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus įgis dar vieną specialybę ir  jiems bus suteiktas karinis laipsnis. 
 • Jaunesniųjų karininkų vadų mokymai medicinos studentams – tai galimybė studijų metu įsigyti bilietus dar dviem galimybėms savo gyvenime – įgyti karininko profesiją ir karo mediko kvalifikaciją. Baigę studijas galėsite rinktis karo mediko kelią.
 • Studijos Lietuvos karo akademijoje. Ketverių metų karinio rengimo ir universitetines studijas vainikuoja karininko laipsnis ir vienos iš pasirinktų bakalauro studijų programos diplomas. Į profesinę karo tarnybą pakviečiami visi Akademijos absolventai, įgyvendinę jiems keliamus reikalavimus

Darbdaviai išleidę tave atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą galės gauti subsidiją. Tokia pat subsidija bus suteikiama darbdaviui, kuris įdarbins tave, baigusį nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.  

Daugiau informacijos apie karo prievolę ir bazinius mokymus gali rasti čia: http://www.karys.lt

Nusikaltimai ir atsakomybė

Jaunuoliui, kuriam iki nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo buvo suėję 16 metų, atsako už nusikaltimą pagal baudžiamuosius įstatymus. Už nužudymą, sunkų sveikatos sutrikdymą, išžaginimą, seksualinį prievartavimą, vagystę, plėšimą, turto prievartavimą, turto sunaikinimą ar sugadinimą, šaunamojo ginklo, šaudmenų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų pagrobimą, narkotinių ar psichotropinių medžiagų pagrobimą, transporto priemonių ar kelių, juose esančių įrenginių sugadinimą pagal baudžiamuosius įstatymus atsako jaunuolis, kuriam buvo suėję 14 metų.

Jei iki nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo jaunuoliui nebuvo suėję 14 metų, gali būti taikomos auklėjamojo poveikio ar kitos priemonės.

Nepilnamečiams taikomos auklėjamojo poveikio priemonės:

 • Įspėjimas;
 • Turtinės žalos atlyginimas ar jos pašalinimas;
 • Nemokami auklėjamojo pobūdžio viešieji darbai;
 • Atidavimas tėvams, kitiems fiziniams ar juridiniams asmenimis, kurie rūpinasi vaikais, ugdyti ir prižiūrėti;
 • Elgesio apribojimai;
 • Atidavimas į specialią auklėjimo įstaigą.