Lytinis švietimas

 

„Nebegėda“ – pirmasis portalas + podcastas Lietuvoje apie kūną, seksą ir santykius. Išmesk gėdą iš galvos ir kūno.

Neplanuotas nėštumas

Krizinio nėštumo centras yra nevyriausybinė organizacija, įkurta padėti moterims, išgyvenančioms neplanuotą, krizinį nėštumą, vaikelio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo, taip pat padėti moterims sunkiai išgyvenančioms nėštumo nutraukimą ar pogimdyvinę depresiją. Kreipiantis į Krizinio nėštumo centrą gali gauti nemokamą psichologo, ginekologo, teisininko ar kito specialisto pagalbą.

Abortas – tai savaiminis ar dirbtinis nėštumo nutraukimas, kurio pasekmė yra negimusios gyvybės žūtis. Aborto metu embrionas/vaisius yra sunaikinamas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis.

Lietuvoje  įstatymo numatyta tvarka atlikti abortą moters pageidavimu galima iki 12-tos nėštumo savaitės, o dėl medicininių indikacijų (dėl grėsmės moters gyvybei ar dėl tam tikrų vaisiaus ligų) iki 22 nėštumo savaitės. Nėštumo trukmė skaičiuojama nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos, o patikslinama atliekant echoskopiją.

Nėštumas, kurio trukmė nesiekia 6 savaičių, gali būti nutraukiamas ambulatoriškai (privačioje klinikoje ar poliklinikoje), 6 – 12 savaičių trukmės nėštumas nutraukiamas stacionare (ligoninėje). Abortas Lietuvoje yra mokama procedūra.

Nepilnamečių abortas

Nors tu turi teisę laisvai spręsti dėl nėštumo išsaugojimo ar nutraukimo, šis sprendimas taip pat leičia tėvų ar globėjo interesus bei aplinkybes. Taigi, jei esi jaunesnė nei 16 metų, gydytojas turi pranešti tėvams ar globėjui apie nėštumo faktą ir abortą galima atlikti tik gavus bent vieno iš tėvų ar globėjo sutikimą.

Kilus ginčui tarp tavęs ir  tėvų ar globėjo, gali paprašyti Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, kad suderintų priešingus požiūrius ir nuspręstų dėl geriausių vaiko interesų, atsižvelgiant į tavo amžių, nuomonę ir pažeidžiamumą.

Lytiškai plintančios infekcijos (LPI)

LPI galima užsikrėsti per įvairiausius lytinius santykius, jei partneris buvo infekuotas. Buitiniu keliu LPI neužsikrečiama, tačiau galimi ir kiti perdavimo keliai, kaip užsikrėtusios motinos perdavimas vaisiui nėštumo, gimdymo metu, po gimimo, vartojant narkotikus, naudojant jau užkrėstus švirkštus.

Visada galime apsisaugoti nuo LPI. Riziką užsikrėsti LPI sumažina prezervatyvų naudojimas visų lytinių santykių metu, na, o susilaikymas nuo atsitiktinių lytinių santykių ar monogaminiai lytiniai santykiai yra patikimiausias būdas.

Apsauga:

  • Yra tik vienintelis kontraceptikas, kuris apsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI) ir tai yra prezervatyvas; 

  • Geriausias būdas išlikti saugiam – būti sąžiningu. Kalbėk atvirai su savo partneriu ir niekuomet nepasiduok tam, ko iš tikrųjų nenori;

  • Kai esi seksualiai aktyvi/-us reguliarūs pasitikrinimai dėl LPI yra būtini.

Dažniausiai užduodamus klausimus apie lytiškai plintančias infekcijas rasi čia.