Vokietija

Atgal į žemėlapį

Sužinok, į ką atkreipti dėmesį studijuojant Vokietijoje

Aukštojo mokslo institucijų tipai

Vokietijoje yra 409 oficialiai pripažintos aukštojo mokslo institucijos, išsidėsčiusios 165 miestuose. Iš viso Vokietijos universitetai ir koledžai siūlo daugiau nei 13 500 laipsnį suteikiančių studijų programų.

Priėmimas

Pirmasis kontaktinis taškas turėtų būti Tarptautinių ryšių biuras (Akademisches Auslandsamt – AAA) tavo pasirinktame universitete. Ten darbuotojai papasakos viską, ką turėtum žinoti apie procedūras, datas ir galutinius terminus, reikalavimus ir dokumentus, kuriuos reikia pateikti.

Būtina žinoti, kad kiekvienas užsienio studentas turi teikti paraišką priėmimui į studijas. Tai taikoma pirmo kurso studentams, paskutinio kurso studentams, taip pat magistrantūros ir netgi doktorantūros studentams. Vokietijoje be priėmimo laiško studijuoti negalėsi. Stojimo procesas patikrina, ar atitinki pasirinktos studijų programos reikalavimus. Į tai, pavyzdžiui, įeina tavo vokiečių kalbos mokėjimo patikrinimas, mokyklos baigimo pažymėjimas (ypač svarbu pradedantiesiems studentams) arba kiti akademiniai pasiekimai tavo gimtojoje šalyje (taikoma ir magistrantūros bei doktorantūros studentams). Pastarieji turi būti pripažinti kaip lygiaverčiai pagal atitinkamas vokiškas sąlygas. Gali būti (priklausomai nuo universiteto ir studijų programos), kad tau reikės patenkinti daugiau stojimo sąlygų. Susisiek su savo pasirinktu universitetu kuo anksčiau (bent prieš metus iki numatytos studijų pradžios) tam, kad galėtum išsiaiškinti, kokius reikalavimus turi atitikti ir kokius dokumentus turi pristatyti. Norėdamas gauti informacijos susisiek su Tarptautinių ryšių biurų darbuotojais arba Studentų pagalbos ir patarimų biurais.
Išsamesnė informacija apie priėmimą, įskaitant prašymo priėmimui į studijas blanką, adresu: www.uni-assist.de/index_en.html

Išsami informacija apie visus su paraiškos pildymo procesu susijusius žingsnius: www.uni-assist.de/application-step.html.

Kaip išsirinkti, ką mokytis?

Pasirinkti tarp koledžo ir universiteto Vokietijoje nėra sunku, nes jų yra tik trys tipai:

  • Universitetai;
  • Taikomųjų mokslų universitetai;
  • Meno, kino ir muzikos koledžai.

Studijuoti universitete yra gera mintis tuo atveju, jeigu tave domina mokslinis išsilavinimas. Universitetai siūlo plačią kursų ir dalykų įvairovę. Kai kurios mokyklos specializuojasi tik su tam tikromis disciplinomis, kaip pavyzdžiui, pažangiosios technologijos, medicina ir ugdymas. Jeigu norėtum Vokietijoje studijuoti doktorantūrą, universitetas tau puikiai tinka.

Taikomųjų mokslų universitetai – puikus pasirinkimas siekiantiems daugiau į praktiką orientuoto išsilavinimo. Šios institucijos suteikia studentams mokslu grįstą išsilavinimą, atitinkantį profesinio gyvenimo poreikius. Į laipsnį suteikiančias programas paprastai įeina stažuotės ir praktiniai moduliai. Tai leidžia studentams pritaikyti įgytas žinias dirbant įmonėse ar versle.

Jeigu nori studijuoti su menais ar dizainu susijusį dalyką, gali būti puikus kandidatas į meno, kino ir muzikos koledžą. Norint patekti į tokią programą kandidatai privalo būti labai talentingi ir savo talentą pademonstruoti gabumo testo metu.

Universitetų reitingus gali rasti čia.

Čia rasi atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, kurie padės apsispręsti, kokią specialybę rinktis: www.studienwahl.de/de/faq.htm (tik vokiečių kalba).

Angliškoje puslapio versijoje rasi daug informacijos apie švietimo sistemą, priėmimo sąlygas ir tvarką bei įvairių specialybių aprašymus: www.studienwahl.de/en/index.htm.

Studijų kaina

Vis dar nereikia mokėti už mokslą daugelyje Vokietijos universitetų. Visgi kai kuriuose kaina siekia 500 eurų per semestrą. Tai, ar turėsi mokėti už mokslą, priklauso nuo federacinės žemės ir universiteto. Norėdamas sužinoti, ar universitete taikomas mokestis susisiek su pasirinktu universitetu tiesiogiai.

Mokesčiai, kuriuos tikrai turėsi mokėti kiekvieną semestrą, yra semestro auka ir sveikatos draudimo įmoka (apie 360 eurų). Semestro auka yra mokama stojant į universitetą ir kiekvieną semestrą, kai iš naujo registruojiesi Studentų atstovybėje. Priklausomai nuo universiteto ir federacinės žemės tai gali siekti nuo 50 iki 250 eurų. Kai kuriuose universitetuose į šią sumą įeina semestro bilietas. Jis leidžia naudotis vietiniu viešuoju transportu universiteto miestelyje ir aplink jį be jokių papildomų mokesčių.

Studijų kalba

Vienas iš stojimo reikalavimų daugelyje laipsnį suteikiančių programų Vokietijoje yra atitinkami vokiečių kalbos įgūdžiai. Tai pirmiausiai taikoma pirmojo laipsnio studijoms (Diplom, Bachelor's, Magister ir Staatsexamen). Kai kuriose studijų programose (daugiausiai humanitarinių mokslų ir medicinos krypties) taip pat turėsi patvirtinti savo lotynų kalbos žinias.

Vis dažniau Vokietijos universitetai siūlo tarptautines studijų programas, ypač stojantiesiems iš užsienio. Šios programos daugiausiai yra dėstomos anglų kalba. Kandidatai taip pat turi integruotus vokiečių kalbos kursus (ir vokiečių kalbos egzaminus).

Jeigu nori išmokti vokiečių kalbą, gali nusistatyti savo įgūdžius skirtingu lygiu. Nesvarbu, ar esi pradedantysis, ar ekspertas, yra įvairių organizacijų, padedančių besimokantiems vokiečių kalbos. Daugiau informacijos apie vokiečių kalbos kursų galimybes gali sužinoti čia: https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/sommerkurse/de/?p=l&q=°ree[]=5&langDistribution=0&subject=0 Mokintis vokiečių kalbos gali čia: http://www.goethe.de/lrn/prj/wnd/deu/enindex.htm.

Studijų trukmė

Priklauso nuo universiteto ir studijų programos. Bakalauro studijos trunka 6-8 semestrus, magistro – 2-4 semestrus, doktorantūros studijos – dar individualiau,  ir gali trukti 2-5 metus. 

Pragyvenimo išlaidos

Apie 600-800 eurų. 

Stipendijos

Išsamią informaciją apie studijas ir stipendijas Vokietijoje rasi Vokietijos alumnų portalo („Alumniportal Deutschland“) rubrikoje „Bildung“ (Švietimas): www.alumniportal-deutschland.org/nc/bildung.html.

Nemokamai užsiregistravęs portale ir prisijungęs prie grupės „Stipendien in Deutschland“ (Stipendijos Vokietijoje, adresas internete: www.alumniportal-deutschland.org/community/pg/groups/2486509/stipendien-in-deutschland), rasi Vokietijoje veikiančių akademinių mainų fondų lenteles, pateiktis apie atskirus fondus, nuorodų, kaip pasirinkti studijas, kaip ir kur studijuoti, paaiškinimų, kaip rašyti motyvacinius laiškus ar pildyti paraiškas ir pan. Be to, pats galėsi užduoti klausimus grupės administratoriui ir diskutuoti su kitais grupės nariais ne tik iš Lietuvos, tačiau ir iš Vokietijos bei kitų šalių.

Taip pat naudingos informacijos rasi ir čia.

Bendrabučiai

Kambarius studentų bendrabučiuose suteikia universiteto studentų paslaugų organizacija (Studentenwerk). Norėdamas gauti kambarį bendrabutyje turi registruotis anksti, nes pigiausi kambariai – įskaitant bendro naudojimo vonią ir virtuvę – yra labai populiarūs. Kartais būna ilgi laukiančiųjų sąrašai.

Be nedidelių kainų studentų bendrabučiai turi ir kitų privalumų. Greitai susipažinsi su kitais studentais, kurių kambariai yra tame pačiame koridoriuje, ar kurie dalijasi vonios kambarį ir virtuvę kartu su tavimi. Be to, daugelyje bendrabučių yra laisvalaikio ir poilsio kambariai, kur rengiami vakarėliai. Kitas privalumas – bendrabučiai yra prijungti prie universiteto kompiuterių centro. Tai reiškia, kad turėsi nuosavą interneto ryšį savo kambaryje.

Daugiau informacijos čia:
https://www.daad.de/deutschland/nach-deutschland/bewerbung/de/6222-unterkunft-finden/

Darbas studentams

Kiekvienas universitetas turi tam tikrą skyrių, kuris tarpininkauja tarp darbdavių ir studentų, norinčių susirasti darbą, kurį galėtų derinti su studijomis. 

Priėmimo į aukštąsias mokyklas statistika

Statistinius duomenis žiūrėk čia.

Sveikatos draudimas

Išsamiai viską pasiskaityti gali čia.

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?