Šveicarija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Už pradinį ir vidurinį išsilavinimą yra atsakingi kantonai (federaciniai miestai). Išsilavinimas yra privalomas vaikams nuo 4 iki 15 metų. Neprivalomas vidurinis išsilavinimas apima matura mokyklas, kurios paruošia studijoms universitetuose, specializuotose vidurinėse mokyklose arba profesiniam mokymui. Aukštasis mokslas apima universitetus, taikomųjų mokslų universitetus bei aukštąjį profesinį mokymą.

Į universitetus priimami tik abiturientai, išlaikę bendrą vidurinės mokyklos baigimo egzaminą (matura), suteikiantį teisę stoti į visas, išskyrus mediciną, studijų programas Šveicarijoje. Abiturientai, turintys specializuoto arba profesinio išsilavinimo diplomą, turi galimybę stoti į išsirinktas programas taikomųjų mokslų universitetuose arba aukštosiose profesinėse mokyklose.

Tarptautiniai studentai, norintys stoti į universitetą, turi turėti pripažintą vidurinės mokyklos baigimo brandos atestatą. Kai kurie universitetai gali reikalauti minimalių vidutinių ir/arba papildomų stojimo ar kalbos egzaminų.

Paskutinė registracijos data gali keistis priklausomai nuo universitetų ir fakultetų.

Daugiau informacijos: http://swisseducation.educa.ch/en/swiss-education-system-5 ir http://www.swissuniversity.ch 

Aukštojo mokslo institucijų tipai

Šveicarijoje veikia trijų tipų aukštojo mokslo institucijos:

  • Universitetai siūlo ekonomikos ir teisės, medicinos ir farmacijos, humanitarinių ir socialinių mokslų, matematikos ir gamtos mokslų, taip pat teologijos studijų programas.
  • Šveicarijos federalinis technologijų institutas siūlo gamtos ir inžinerijos mokslų, architektūros, matematikos, farmacijos, sporto ir karo mokslų programas.
  • Taikomųjų mokslų universitetai teikia į praktiką orientuotas studijų programas, apimančias technologijas, verslą, socialinį darbą ir pedagogiką.
  • Aukštosios technikos mokyklos suteikia specialisto arba profesinę kvalifikaciją.

Šveicarijos universitetai – ir ypač du Šveicarijos federaliniai technologijų institutai – pagal tarptautinius tyrimus yra vertinami kaip vieni iš geriausių universitetų pasaulyje.

Visi pagrindiniai Šveicarijos universitetai yra valstybiniai ir turi gana aukštus kokybės standartus. Daug mažų privačių universitetų turi studijų programų anglų kalba. Tačiau reikėtų pabrėžti, kad tik kelios iš šių programų gavo akreditaciją ir gautas kvalifikacinis laipsnis gali būti oficialiai nepripažintas.

Kaip išsirinkti, ką mokytis?

Dauguma universitetų ir fakultetų teikia išsamią informaciją internetu ir individualius studijų patarimus, rengia įvadines dienas. Priėmimas į didžiąją dalį bakalauro studijų programų nėra ribojamas, tačiau pirmuosius dvejus metus studentų iškritimo iš universiteto rodikliai yra aukšti dėl labai sunkių egzaminų. Nedvejok susisiekti su savo pasirinktu universitetu dėl detalesnės informacijos (žiūrėk: http://www.crus.ch/).

Priėmimas

Paprastai dauguma universitetų iš būsimų studentų reikalauja užsiregistruoti iš anksto. Ši išankstinė registracija yra dažniausiai nemokama ir įpareigojanti. Terminai ateinantiems studijų metams yra dažniausiai nustatyti tarp sausio ir liepos mėnesio. Studijų programos, kurios nenustato priėmimo apribojimų, registracijos metu reikalauja pateikti tik diplomą.

Studijų kaina

Įprastinių bakalauro ir magistro studijų programų kainos per akademinius metus dažniausiai svyruoja nuo CHF 1,000 iki 2,000, priklausomai nuo mokslo institucijos.

Studijų kalba

Dažniausiai studijų dalykai dėstomi vokiečių kalba (Bazelio, Berno, Friburgo, Liucerno, Šv. Galeno, Ciuricho universitetai ir Šveicarijos federalinis technologijos universitetas Ciuriche [ETH]), prancūzų kalba (Ženevos, Lozanos, Friburgo, Neuchatel universitetai ir Šveicarijos federalinis technologijų institutas Lozanoje [EPFL]) ir italų kalba (Università della Svizzera Italiana – Lugano universitetas). Kai kurios studijų programos, ypač antrosios pakopos studijos, gali būti dėstomos dalinai arba visiškai anglų kalba. Kalbos reikalavimai skiriasi priklausomai nuo universitetų ir studijų programų. Kai kurie universitetai suteikia galimybę lankyti vasaros kursus arba papildomas kalbos pamokas tam, kad patobulintum studijų kalbos žinias.

Studijų trukmė

Pirmosios pakopos studijų programos (bakalauro studijos) paprastai tęsiasi trejus metus ir antrosios pakopos studijų programos (magistrantūros studijos) – dvejus metus.

Pragyvenimo išlaidos

Remiantis CRUS duomenimis, vidutinės pragyvenimo išlaidos per akademinius metus apima maždaug CHF 20,000 ir 30,000.

Stipendijos

Federalinės vyriausybės stipendijos užsienio studentams skiriamos tik magistrantūros studijoms. Daugiau informacijos: http://www.sbf.admin.ch/htm/themen/bildung/stipendien/eskas_en.html.   Nuolatiniai gyventojai gali teikti paraiškas stipendijai gauti savo kantonų administracijoms.

Paskolos

Valstybinės arba privačios studentų paskolos nėra būdingos Šveicarijoje.

Bendrabučiai

Bendrabučius valdo universitetai, vietos valdžia arba privačios organizacijos. Todėl priėmimo sąlygos, kainos ir gyvenimo sąlygos gali žymiai skirtis. Dauguma studentų negyvena universiteto miestelio teritorijoje bei bendrabučiai nebūtinai yra išdėstyti šalia mokymo pastatų. Visi pagrindiniai universitetai turi apgyvendinimo biurus, kurie teikia pagalbą ir informaciją apie skirtingas apgyvendinimo galimybes.

Visi dideli universitetai yra išsidėstę didžiuosiuose miestuose ir turi gerą susisiekimą viešuoju transportu.

Darbas studentams

Darbas ne visu etatu Šveicarijoje yra labai paplitęs ir didelė dalis Šveicarijos studentų dirba nepilną darbo dieną studijų metu. Dėl detalesnės informacijos žiūrėki: www.students.ch,  www.mini-jobs.ch

Studentams su negalia

Pastatai ir aukštojo mokslo institucijų paslaugos yra dažniausiai pritaikyti neįgaliems studentams. Universitetai turi specialius ofisus, kurie teikia pagalbą neįgaliems studentams praktiniais ir mokslo klausimais. Mokymo programa ir egzaminų sąlygos gali būti pritaikytos prie studentų su negalia poreikių.

Sveikatos draudimas

Studentai privalo užsisakyti sveikatos draudimo planą. Nuolatiniai Europos Sąjungos/Europos ekonominės erdvės šalių gyventojai gali turėti savo gimtosios šalies sveikatos draudimą. Kai kurie Šveicarijos sveikatos draudimo teikėjai siūlo specialius sveikatos draudimo planus užsienio studentams, neturintiems nuolatinio gyventojo statuso Šveicarijoje: https://www.ch.ch/en/health-insurance-foreigners/

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?