Suomija

Atgal į žemėlapį

Pasižiūrėk, kas kalbama apie studijas Suomijoje

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Suomija turi taip vadinamą dviejų dalių aukštojo mokslo modelį, susidedantį iš tradicinių mokslinių tyrimų universitetų ir taikomųjų mokslų universitetų (kuriuos ministerija iki šiol vadina politechnikumais, kas gali šiek tiek klaidinti), kurių kryptis yra labiau profesinė. Visi 16 universitetų, pavaldūs Švietimo ministerijai, suteikia bakalauro, magistro, licenciato ir doktorantūros kvalifikacinius laipsnius (3 + 2 + 4 metai). 25 taikomųjų mokslų universitetai suteikia bakalauro (nuo 3.5 iki 4.5 metų) ir magistro (1 – 1.5 metų) kvalifikacinius laipsnius. Studentas(-ė), baigęs(-usi) bakalauro studijas ir turintis(-i) ne mažiau kaip trijų metų atitinkamo darbo patirtį, turi teisę į magistrantūros studijas Taikomųjų Mokslų Universitete. Licenciato kvalifikaciniai laipsniai nėra privalomi siekiant doktorantūros kvalifikacinio laipsnio ir praktiškai nėra labai populiarūs tarp studentų. Vis dėlto tai yra alternatyva tiems, kurie nori turėti šį laipsnį prieš baigdami doktorantūrą.

Doktorantūra trunka apie 4 metus (nuolatinė studijų forma) ir reikalauja, kad studentas(-ė) parengtų mokslinį tyrimą bei apgintų savo darbą viešai. Doktorantūros studijos gali būti nuolatinės arba ištęstinės. Ištęstinės studijų formos studentams bus užtikrintos ir pagerintos doktorantūros studijų ir mokslinio tyrimo sąlygos.

Doktorantūros studijos susideda iš disertacijos ir atitinkamo mokslinio darbo. Jie taip pat apima 60-80 ECTS kreditų iš kitų doktorantūros studijų. Daugiau informacijos apie mokslo sistemą galima rasti čia.

Priėmimas

Prašymai studijiuoti į taikomųjų mokslų universitetų bakalauro lygio programas teikiami du kartus per metus: sausį/vasarį arba rugsėjį. Tikslias datas, reikalavus bei kitą informaciją gali pasitikrinti interneto svetainėje: www.admissions.fi

Prašymų teikimo datos į universitetų programas gali skirtis priklausomai nuo mokslo įstaigos/programos, į kurią teikiamas prašymas. Apsilankyk interneto svetainėje www.universityadmissions.fi arba susisiek su savo pasirinktu universitetu tiesiogiai. Bendros priėmimo taisyklės dažniausiai yra tokios: stojant į Bakalauro lygio programas, reikia:

 • turėti brandos atestatą;
 • įvykdyti anglų kalbos mokėjimo reikalavimus (arba kitus galimus su programa susijusius reikalavimus), nustatytus priėmimo institucijos;
 • sėkmingai išlaikyti stojamuosius egzaminus.

Jeigu jau turi aukštąjį išsilavinimą, įgytą Lietuvoje, ir teiki prašymą studijuoti į magistrantūros ar doktorantūros programas Suomijoje, tuomet tavo tinkamumas sprendžiamas remiantis:

 • tavo mokslinės kvalifikacijos apimtimi ir kokybe;
 • tavo kalbos mokėjimo įgūdžiais bei kitais fakulteto nustatytais reikalavimais.

Atkreipk dėmesį, kad magistrantūros studijų programos taikomųjų mokslų universitetuose papildomai reikalauja iš kandidato turėti bakalauro laipsnį ir trijų metų atitinkamo darbo patirtį. Dėl skirtumo tarp akademinio ir profesinio aukštojo išsilavinimo – bakalauro kvalifikaciniai laipsniai, įgyti Suomijos taikomųjų mokslų universitetuose, dažniausiai yra mažiau teoriniai negu bakalauro kvalifikaciniai laipsniai, suteikiami mokslinių tyrimų universitetuose.

Bendra informacija apie studijas Suomijoje ir skirtingas programas: http://www.studyinfinland.fi/

Prašymų studijuoti teikimas į (tradicinius) universitetus: http://www.universityadmissions.fi/. Atkreipk dėmesį, kad ne visi universitetai yra šioje prašymų teikimo sistemoje – kai kurie reikalauja teikti prašymus studijuoti per jų nuosavą sistemą.

Universitetų sąrašas: http://www.minedu.fi/OPM/Koulutus/yliopistokoulutus/yliopistot/?lang=en

Taikomųjų Universitetų sąrašas: http://www.minedu.fi/OPM/Koulutus/ammattikorkeakoulutus/ammattikorkeakoulut/?lang=en

Gali teikti prašymus studijuoti į  keturias skirtingas studijų vietas taikomųjų mokslų universitetuose ir į šešias tradiciniuose mokslinių tyrimų universitetuose. Tačiau ši situacija keičiasi, nes visa priėmimo sistema pergyvena svarbius pokyčius. Už prašymą studijuoti pateikimą mokėti nereikia. Priėmimo konkursinio balo sudedamosios dalys priklauso nuo kiekvienos institucijos ir programos, taigi pasitikrink visas detales pagal programą, į kurią stoji.

Kaip išsirinkti, ką mokytis?

Suomija neturi universitetų reitingo sistemos, tačiau gali pasižiūrėti, kaip jie atrodo pasauliniuose reitinguose: http://www.webometrics.info/en/Europe/Finland.

Apie studijų galimybes žiūrėk čia.

Studijų kaina

Bendrai Suomijoje nėra studijų mokesčio vietiniams ir ES studentams. Yra kelios išimtys ne ES/EEE studentams, padarytos pagal dabartinę pilotinę (bandomąją) schemą, pagal kurią kai kurios aukštosios mokyklos gali nustatyti studijų mokestį magistrantūros studentams, studijuojantiems tam tikras programas. Jeigu studijos institucijoje mokamos, ji turi turėti stipendijų schemą tarptautiniams studentams.

Studijų kalba

Studijų dalykai organizuojami dviem nacionalinėmis kalbomis (suomių ir švedų) bei anglų. Taikomųjų mokslų universitetai siūlo bakalauro studijas bei kai kurias magistrantūros programas anglų kalba. Tradiciniuose universitetuose programos anglų kalba siūlomos tik magistrantūros studijoms. Taikomųjų mokslų universitetuose kalbos mokėjimo žinios patvirtinamos:

 • TOEFL balų skaičius 550 pbt/79-80;
 • IELTS rezultatas 6.0;
 • įvertinimas C iš pažengusio lygio anglų kalbos suomių brandos egzamino;
 • 4 anglų kalbos įgūdžių lygis pagal Kalbos mokėjimo nacionalinį sertifikatą;
 • taip pat bakalauro arba magistro laipsnis, įgytas anglų kalba, Europos Sąjungos arba Europos ekonominės erdvės valstybėse pripažįstami kaip pakankamas anglų kalbos žinių įrodymas. Išsilavinimas anglų kalba, įgytas bet kurioje kitoje valstybėje, nebus pripažintas.

Pragyvenimo išlaidos

Tarptautinis mobilumo centras (CIMO) apskaičiavo, kad studentui reikėtų apie 700 eurų per mėnesį. Tačiau tai skiriasi priklausomai nuo vietos, kur studijuoji. Helsinkio regione pragyvenimo kaina yra žymiai aukštesnė negu kituose miestuose, kur galėtum pragyventi už mažiau negu 700 eurų.

Stipendijos

Jeigu esi priimtas į nemokamas bakalauro arba magistrantūros studijų programas, gali būti labai sunku gauti finansavimą savo studijų laikotarpiui iš Suomijos šaltinių. Studentams iš ne ES/EEE šalies, studijuojantiems pagal mokamas magistrantūros programas, atitinkama institucija turi suteikti stipendijų schemas. Atitinkama institucija galės patarti apie prašymų teikimo procedūras. Tarptautinio mobilumo centras CIMO suteikia kelias stipendijas podiplominėms studijoms ir moksliniams tyrimams Suomijos universitetuose.

Paskolos

Jeigu nesi Suomijos pilietis, tai tau gali būti suteikta finansinė parama (studento pašalpa, apgyvendinimo priedas arba studijų paskola) kartu su mokslais Suomijoje, jei:

 • esi užregistruotas(-a) gyventojų registro sistemoje kaip turintis(-i) nuolatinę gyvenamąja vietą Suomijoje;
 • tavo buvimo Suomijoje priežastis yra kas nors kita nei mokslas (pavyzdžiui, darbas, šeima ar grįžtamoji emigracija);
 • jeigu esi Suomijoje dėl mokslo priežasties, neturi teisės į Suomijos finansinę paramą.

Bendrabučiai

Tarptautiniams studentams taikomos sąlygos gauti vietą bendrabutyje yra vienodos su Suomijos studentais. Dėl jų gali kreiptis į HOAS, Helsinkio regione veikiantį bendrabučių centrą. Bendrabučių kokybė priklauso nuo kainos ir vietos (ar arčiau, ar toliau nuo centro). Kainos varijuoja nuo 200 iki 500 eurų, 400-500 dažniausiai būna vieno kambario butai, bet jie skiriami tik tiems, kurie studijuoja paskutiniuose kursuose.

Darbas studentams

Helsinkio regione yra galimybė surasti darbą, kituose miestuose gali būti sunkiau. Pagrindinės kliūtys dažniausiai yra suomių kalbos nemokėjimas. Tarptautiniams studentams yra galimybė surasti darbą per įdarbinimo agentūras: http://www.academicwork.fi/internationalstudents.aspx arba http://www.studentwork.fi/. Proga surasti darbą gali pasitaikyti ir institucijos viduje, atskiruose fakultetuose ar vietinėje studentų sąjungoje.

Studentams su negalia

Fizinis prieinamumas prie universiteto ir studijų buvo svarstomi paskutiniu metu ir padaryti žymūs patobulinimai. Dėl bendrabučių – tai priklauso nuo pastato senumo bei ar buvo atlikta renovacija. Naujesniems pastatams prieinamumas yra nustatytas teisės aktuose. Taip pat, jeigu pastatas buvo renovuotas, reikalaujama suteikti prieinamumą neįgaliems studentams. Paramos priemonės priklauso nuo kiekvienos institucijos. Kai kurie gali turėti priėjimą studijuoti psichologiją ir kt. Fizinei negaliai institucijose dažniausiai skiriamas nemažas dėmesys.

Priėmimo į aukštąsias mokyklas statistika

Paskutiniųjų metų duomenis gali rasti čia.

Straipsniai

Per savo Erasmus mainų prizmę į studijas Suomijoje pažvelgė Živilė Raškauskaitė: Pusmetis amžinosios žiemos žemėje.

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?