Rumunija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Švietimą Rumunijoje vykdo valstybinės ir privačios institucijos ir jis yra vykdomas pakopomis, tokiu būdu užtikrinant rišlumą ir ugdymo tęstinumą.
Šiuo metu Rumunijoje yra daugiau nei 56 akredituotos aukštojo mokslo įstaigos (49 civilinės aukštojo mokslo įstaigos valstybiniuose universitetuose ir 7 karinės), 26 privačios akredituotos aukštojo mokslo įstaigos ir 6 trečiojo ciklo studijų aukštosios mokyklos.

Priėmimas

Į prašymo studijuoti formą gali rašyti, kiek tik nori pageidavimų. Limitų nėra. Priėmimo mokestis siekia 100-150 Lei (apie 25-35 eurai) ir skiriasi priklausomai nuo universiteto. Priėmimas į aukštojo mokslo įstaigas remiasi paraiškų anketų atrinkimu. Norėdami stoti į architektūrą, menus ar sportą užsienio studentai turi pristatyti savo portfolio. Galutinė prašymų teikimo data 2012-2013 akademiniams metams yra liepos 30 d. Galutinė prašymų teikimo data gali būti Švietimo ir tyrimų ministerijos bei universitetų pratęsta iki rugpjūčio 30 d., bet patariama prašymus teikti anksčiau. Tokiu būdu turėsi daugiau šansų įstoti. Kandidatams, prašymus pateikusiems pavėluotai, rezultatų gali tekti laukti iki spalio pradžios.

Medicinos fakultetai turi dvi galutines datas magistrantūros studentams: lapkričio 30 d. ir kovo 31 d. Galutinių datų stojantiesiems į doktorantūrą nėra.

Užsienio studentai, pradėję studijas savo gimtojoje šalyje ar kitoje šalyje gali jas baigti Rumunijoje. Tai priklauso nuo kiekvieno individualaus atvejo, taip pat diplomų pripažinimo ir išlyginimo.
Dėl išsamesnės informacijos susisiek su Rumunijos studijų priėmimo centru.

Jeigu nori pasižiūrėti Rumunijos universitetų pozicijas reitinguose, informacijos ieškok čia.

Studijų kaina

Užsienio studentai iš ES, EEZ ir Šveicarijos gali studijuoti Rumunijoje tomis pačiomis sąlygomis kaip ir rumunai. Tai reiškia, kad jie turi galimybę nemokėti už mokslą, jei išpildo tas pačias sąlygas, kurias turi išpildyti ir rumunai. Viena iš šių sąlygų yra studijuoti rumunų kalba. Mokesčio už mokslą dydis, kurį nustato Švietimo, tyrimų, jaunimo ir sporto ministerija, yra toks pats visiems universitetams. Mokestis skiriasi priklausomai nuo studijų srities. Į vienerių metų mokestį už mokslą įskaičiuota praktika, numatyta tvarkaraštyje, ir medicininis asistavimas. Sąlygos yra tokios pačios kaip ir studentams rumunams.

Jeigu turi mokėti už mokslą, jis siekia nuo 3800 iki 5000 eurų per metus, priklausomai nuo fakulteto ir užsienio studento kilmės, gali keistis kiekvienais metais.

Daugiau informacijos:

Studijų kalba

Užsienio studentai, norintys atvykti studijuoti į Rumuniją, gali teikti paraiškas kursams, dėstomiems rumunų, anglų, prancūzų ar vokiečių kalbomis. Jie turi patvirtinti kalbos, kuria bus dėstomas dalykas, mokėjimą lingvistinės kompetencijos sertifikatu. Šį sertifikatą reikia atsiųsti kartu su kitais stojimo dokumentais.
 Kalbos sertifikatas/testas nėra reikalaujamas iš tų studentų, kurie atvyksta iš šalies, kurioje ta kalba yra valstybinė, ir tie, kurie turi patvirtinančius dokumentus, kad ta kalba klausė kursus.

Paprastai studentai išmoksta rumunų kalbos per paruošiamuosius metus. Kandidatai, kurie jau moka rumunų kalbą, gali praleisti paruošiamuosius metus tuo atveju, jei išlaiko rumunų kalbos testą. Kandidatams, kurie gali oficialiai patvirtinti, kad keturis metus iš eilės studijavo rumunų kalba, laikyti kalbos testo ar lankyti paruošiamųjų kursų nereikia.

Studentai privalės laikyti kalbos testus akademinių metų laikotarpyje tam, kad būtų patikrinti jų rašymo ir kalbėjimo įgūdžiai. 

Studijų trukmė

Bakalauro studijų trukmė priklauso nuo specialybės:

  • 6 semestrai (treji metai) – gamtos mokslams, humanitariniams, socialiniams ir ekonominiams, teisės, politikos mokslams, vaizduojamajam menui ir sportui;
  • 8 semestrai (ketveri metai) – technologiniams mokslams, inžinerijai, techninei inžinerijai, žemės ūkiui ir miškininkystei;
  • 12 semestrų (šešeri metai) – bendrajai medicinai, odontologijai, veterinarijai ir architektūrai.
    Universitetinės magistrantūros studijos – dveji metai.
  • Doktorantūros studijos (PhD): 3-4 metai. Gali būti vykdomos (išskyrus medicinos mokyklas) kaip reguliarūs kursai, sutrumpinti kursai arba internetu, universitetuose arba tyrimų institutuose. 

Stipendijos

Piliečiai iš kitų šalių taip pat gali gauti Rumunijos skiriamas stipendijas pagal vienašalį arba abipusį susitarimą, per kompetentingas institucijas jų gimtojoje šalyje, taip pat gali studijuoti stipendijų, kurias teikia kitos valstybės ar tarptautinės organizacijos, pagrindu.

Užsienio studentai, kurie pradėjo studijas Rumunijoje savo lėšomis, nuo antro kurso turi galimybę gauti stipendiją. Kai kurie universitetai stipendijas taip pat teikia ir studentams, turintiems puikius akademinius rezultatus.

Daugiau informacijos apie rumunų stipendijas užsienio studentams:
http://www.studyinginromania.com/scholarships.html

Paskolos

Paskolų teikimą tvarko Equalis fondas, kuris paprastai siūlo socialines paskolas studijoms. Deja, dėl ekonominės krizės šiuo metu ši programa yra sustabdyta. Tačiau yra keletas tarptautinių bankų, kurie siūlo paskolas studijoms Rumunijoje.

Bendrabučiai

Užsienio studentai už gyvenimą universiteto studentų bendrabučiuose turi mokėti. Jie turės pirmenybę gauti vietą bendrabutyje tiek, kiek tai bus įmanoma. Gyvenimas bendrabutyje yra pigiausias pasirinkimas ir kainuoja apie 50 eurų per mėnesį įskaitant visus mokesčius. Šia galimybe ypač siūloma pasinaudoti tiems užsienio studentams, kurie nenori didelių išlaidų. Studentai taip pat gali rinktis privatų butą studentų bendrabučiuose. Pavyzdžiui, http://www.westgatestudios.ro už prieinamą kainą. Atkreipk dėmesį, kad kuo ilgesnį laikotarpį gyveni, tuo mažesnę kainą turi mokėti.
Daugiau informacijos: http://www.studyinginromania.com/student-accomodation.html

Darbas studentams

Studentai turi galimybę dirbti nepilną arba pilną darbo dieną. Taip pat gali atlikti apmokamas praktikas.
Naudingos svetainės:

Priėmimo į aukštąsias mokyklas statistika

Statistinės informacijos apie aukštąjį mokslą (fakultetų skaičių, studijuojančiųjų skaičių, absolventų ir mokymo personalo skaičių), į kurį įeina ir trumpalaikis aukštasis mokslas (koledžai), taip pat apie užsienio studentus, studijuojančius Rumunijoje, gali rasti Valstybinio statistikos instituto svetainėje: http://www.insse.ro/cms/ro/content/statistica-educatiei

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?