Nyderlandai

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą 

Už mokslo sistemą Nyderlanduose atsakinga Švietimo, kultūros ir mokslo ministerija. Aukštojo mokslo sistema yra trijų pakopų kvalifikacinių laipsnių sistema, susidedanti iš bakalauro, magistro ir daktaro kvalifikacinių laipsnių. Trijų pakopų sistema Nyderlanduose buvo oficialiai įvesta 2002-2003 mokslo metų pradžioje. Aukštojo mokslo sistema yra binarinė, kuri reiškia, kad programos yra dvejų rūšių: į mokslinius tyrimus orientuotas mokslas (wetenschappelijk onderwijs, wo), kurį paprastai siūlo universitetai, ir profesionalus aukštasis išsilavinimas (hoger beroepsonderwijs, hbo), tradiciškai suteikiamas hogescholen, arba taikomųjų mokslų universitetuose. Šiame pristatyme bus naudojami olandų sutrumpinimai „wo“ ir „hbo“.

Stojant į wo bakalauro programas studentas privalo turėti vidurinio išsilavinimo (vwo) diplomą arba būti baigęs(usi) pirmus metus (60 creditų) hbo programoje, vadinamus propaedeuse. Norint stoti į hbo reikia turėti arba havo mokyklos diplomą, arba mbo 4 lygio (aukščiausias) diplomą. Tam tikrais atvejais moksleiviai privalo išklausyti specifinių dalykų derinį. Stojant į tam tikras programas, daugiausia į medicinos mokslus, taikomos kvotos (numerus fixus) ir vietos yra skirstomos pagal svertinį koeficientą. Vyresniems nei 21 metų amžiaus stojantiesiems, kurie neturi paminėto išsilavinimo, suteikiama teisė stoti į aukštąsias mokyklas pagal stojamuosius egzaminus ir įvertinimą.

Stojant į visas magistrantūros programas reikalaujama turėti nurodytos krypties bakalauro kvalifikacinį laipsnį, tam tikrais atvejais reikia įvykdyti ir  papildomus reikalavimus. Baigusiems hbo bakalaurą gali būti nustatyti papildomi reikalavimai stojant į wo magistrantūros programas. Išlyginamosios programos gali suteikti galimybę stoti į magistrantūros programas, kurios skiriasi nuo įgyto bakalauro kvalifikacinio laipsnio.

Aukštojo mokslo institucijų tipai 

Nyderlanduose aukštasis išsilavinimas suteikiamas dviejų rūšių institucijose: mokslinių tyrimų universitetuose (universiteiten) ir taikomųjų mokslų universitetuose (hogescholen). Mokslinių tyrimų universitetai apima nespecializuotus universitetus, inžinerijos ir žemės ūkio universitetus bei Atvirąjį universitetą. Mokslinių tyrimų universitetai dažniausiai siūlo į tyrimus orientuotas programas (wetenschappelijk onderwijs, wo). Olandų mokslinių tyrimų universitetai suteikia išsilavinimą ir vykdo tyrimus įvairiose srityse: kalbos ir kultūros, elgesio ir visuomenės, ekonomikos, teisės, medicinos bei sveikatos mokslų, gamtos mokslų, inžinerijos ir žemės ūkio.

Taikomųjų mokslų universitetai apima nespecializuotas institucijas bei institucijas, besispecializuojančias vienoje iš septynių hbo sričių: žemės ūkis, inžinerija ir technologija, ekonomika ir verslo administravimas, sveikatos apsauga, vaizduojamosios dailės ir teatrologijos menas, pedagogika (mokytojo kvalifikacija) ir socialinis aprūpinimas. Taikomųjų mokslų universitetai teikia aukštojo profesinio išsilavinimo programas (hoger beroepsonderwijs, hbo), kurios rengia studentus konkrečioms profesijoms. Tai paprastai daugiau į praktiką orientuotos programos, skirtingai nuo programų, siūlomų mokslinių tyrimų universitetuose. Studijų metu studentai ne tik lanko paskaitas, dalyvauja seminaruose, rengia projektus bei ruošia savarankiškus darbus, bet ir privalo atlikti praktiką arba įsidarbinti. Praktika paprastai atliekama trečiojo studijų semestro metu. Taip pat studentai privalo parašyti baigiamąjį projektą arba diplominį darbą ketvirto studijų semestro metu.

Nuffic fondo interneto svetainėje gali rasti daugiau informacijos apie aukštąjį mokslą Nyderlanduose.

Kaip išsirinkti, ką mokytis? 

Nyderlanduose siūlomos 1 560 tarptautinės studijų programos ir kursai. Olandija buvo pirmoji angliškai nekalbanti šalis, teikianti studijas anglų kalba. Visos Nyderlandų aukštojo mokslo institucijos siūlo 1 560 tarptautinių studijų programas ir mokymo kursus, iš kurių 1 543 dėstomi anglų kalba.

Olandų aukštojo mokslo sistema įgijo pasaulinę reputaciją dėl aukštos kokybės. Praktika rodo, kad žmonės, baigę aukštąjį išsilavinimą Nyderlanduose, lengvai gauna darbą kitose pasaulio šalyse.

„The Times“ laikraščio Aukštojo mokslo padalinys įvertino 10 Olandijos universitetų tarp 200 geriausių universitetų pasaulyje. Taip pat Nyderlandai gavo tarptautinį pripažinimą už inovacinę problemomis pagrįstą mokymosi sistemą. Ši sistema pratina studentus savarankiškai analizuoti ir spręsti praktines problemas, akcentuojant savarankišką darbą bei savidrausmę. Nyderlandų universitetų reitingą gali rasti čia.

Studijų kaina 

Mokslas Nyderlanduose yra mokamas. Metinė studijų kaina Olandų aukštojo mokslo institucijose studentams iš Europos ekonominės erdvės (EEE) prasideda nuo maždaug 1 500 eurų.  Kainos už studijų programas bei kursus studentams ne iš EEE dažniausiai yra aukštesnės (maždaug 8 000 eurų metams). Į papildomas išlaidas, žinoma, įeina apgyvendinimas bei kitos kasdieninės išlaidos.

Studijų kalba

Visi tarptautiniai kursai dažniausiai yra dėstomi anglų kalba. Yra kelios išimtys, pavyzdžiui, ispanų kursai. Anglų kalba yra būtina, norint laikyti egzaminus. Egzaminai laikomi tavo pasirinktoje institucijoje Nyderlanduose.

Reikalingi egzaminai

Norint stoti į wo bakalauro programas, studentas privalo turėti vidurinio išsilavinimo (vwo) diplomą arba būti baigęs vienerius metus (60 creditų) aukštojo profesionio lygio (hbo) programoje. Minimalūs reikalavimai norint stoti į hbo yra Aukštesnysis bendrojo išsilavinimo diplomas arba 4-lygio profesinis (mbo) kvalifikacinis laipsnis. VWO diplomas irgi suteikia teisę stoti į hbo. Norint stoti į abiejų rūšių aukštąjį išsilavinimą, moksleiviai privalo išklausyti mažiausiai vieną dalykų derinį, kuris atitinka aukštojo mokslo programos, į kurią norima stoti, reikalavimus. Kvota, arba numerus fixus, taikoma stojimui į tam tikras programas, dažniausia sveikatos sektoriuje, ir vietos yra paskirstomos pagal svertinį koeficientą. Potencialiems studentams, neturintiems aukščiau paminėto išsilavinimo, suteikiama teisė stoti į aukštąsias mokyklas pagal stojamuosius egzaminus ir įvertinimą. Stojantieji į Atvirąjį universitetą privalo būti mažiausiai 18 metų amžiaus.

Kiekviena institucija nustato ir kitus reikalavimus. Yra keli testai, kuriuos privalai išlaikyti tam, kad įrodytum studijoms pakankamas anglų kalbos žinias.

Pragyvenimo išlaidos

Minimali pragyvenimo suma, reikalinga studentams, gyvenantiems Nyderlanduose, yra apie 800 eurų per mėnesį. Yra būtina turėti šią sumą (padaugintą iš 12) savo banko sąskaitoje tam, kad  gautum studijų vizą.

Dauguma mokslo institucijų reikalauja pervesti į sąskaitą visą metinę sumą, reikalingą sumokėti už mokslą bei studento pragyvenimą. Mokestis už būstą ir pragyvenimo išlaidos yra išskaitomos iš šios sumos kas mėnesį. Priklausomai nuo studijų programos, jos lygių, trukmės bei teikiamų paslaugų, mokestis už parengiamąsias programas svyruoja nuo 900 iki 7 500 eurų per metus.

Bakalauro ar magistrantūros programų studijų mokestis studentams ne iš Europos Sąjungos (ES) šalies yra dažniausiai didesnis negu studentams iš ES šalių. Dažniausiai studijų kaina už metus yra 14,000 eurų - 22,000 (įskaitant visas pragyvenimo išlaidas).

Stipendijos

Visą informaciją apie galimybes gauti stipendijas rasi čia: https://www.studyinholland.nl/scholarships

Paskolos

Jei esi ES šalies pilietis, studijuoji akredituotoje programoje, moki studijų mokestį ir negauni kitų su studijomis Olandijoje susijusių pajamų, turi teisę į studentų pašalpą. Siųsk prašymus gerokai iš anksto. Dėl informacijos susisiek su DUO (Dienst Uitvoering Onderwijs).

Bendrabučiai

Olandijoje paprastai nesuteikiamas apgyvendinimas universitetų miestelių teritorijoje. Dauguma studentų gyvena universiteto miestelyje arba šalia jo. Kai kurie studentai pasilieka gyventi kartu su tėvais, kiti suranda studentų kambarį. Tai gali būti namas, nuomojamas su kitais studentais, arba kambarys, nuomojamas šeimoje. Yra daug galimybių surasti tinkamą apgyvendinimą, tačiau pradėk ieškoti kambario kuo anksčiau.

Surasti prieinamą apgyvendinimą Olandijoje gali būti problematiška. Beveik visuose studentų miesteliuose trūksta apgyvendinimo. Daugumai Olandijos studentų yra sunku surasti būstą šalia universiteto. Visgi užsieniečiams, studijuojantiems Nyderlanduose, kambarys gali būti pasiūlytas. Tokiu atveju turėtum nedelsdamas priimti pasiūlymą, kad neprarastum kambario. Apie apgyvendinimo situaciją iš anksto pasidomėk universitete, į kurį stosi.

Dažniausiai studentai Olandijoje turi savo nuosavą kambarį. Priklausomai nuo namo, kuriame apsistojai, gali tekti dalintis su kitais studentais dušu, tualetu, virtuve ir svetaine. Jeigu tai sukelia nepatogumų,  turėtum apie tai pranešti kuo anksčiau. Atsižvelgiant į gero apgyvendinimo trūkumą, pasiūlytas kambarys gali būti mažas ir neatitikti standartų, kurių buvo tikimasi. Dažniausiai pakeisti tokią situaciją yra sunku, nes dauguma institucijų džiaugiasi galėdami bent suteikti apgyvendinimą visiems savo studentams.

Būstas gali būti brangus, ypač dideliuose miestuose. Išsiaiškink iš anksto, kiek tau kainuos kambarys. Nepamiršk papildomų išlaidų tokių, kaip užstatas ir komunalinės paslaugos (dujos, vanduo ir elektra). Komunalinės paslaugos ne visada yra įskaičiuotos į nuomą. Dauguma nuomos sutarčių tęsiasi mažiausiai šešis mėnesius arba metus.

Interneto puslapis Studychoice.nl suteikia informaciją apie vidutinę nuomos kainą už kambarį studentų miesteliuose. Jame irgi galima rasti informacijos apie kokybę, kurios galima tikėtis kiekviename miestelyje.

Daugiau informacijos čia.

Kasdienės išlaidos

Tavo kasdieninės išlaidos apims maistą, viešąjį transportą, knygas, drabužius ir bilietus į kiną. Tačiau turi atsižvelgti ir į būsto kainą bei draudimą. Praktika rodo, kad studentai, gyvenantys ir studijuojantys Nyderlanduose, išleidžia nuo 800 iki 1 100 eurų per mėnesį.

Jeigu gauni vidutines studento pajamas – pavyzdžiui, stipendiją – trečdalis nuo jų bus išleistas būstui. Vidutinis kambarys Nyderlanduose kainuoja maždaug nuo 300 iki 600 eurų per mėnesį. Kaina priklauso nuo miesto, kuriame studijuoji, nuo to, kas yra įskaičiuota į nuomą ir nuo susitarimo iš tavo institucijos. Pavyzdžiui, apgyvendinimo kainos Amsterdame yra brangesnės negu mažuose miesteliuose. Patartina patikrinti, kokios išlaidos yra įskaičiuotos į nuomą, nes tai gali stipriai įtakoti tavo biudžetą. Kartais į apgyvendinimo nuomą įskaičiuotos dujos, elektra, televizija ir internetas, kartais turi apmokėti šias išlaidas atskirai.

Maistas sudaro kitą trečdalį tavo pajamų. Tačiau dauguma aukštojo mokslo institucijų siūlo karštą maitinimą už prieinamas kainas. Daugumoje miestų yra kavinės (eetcafés), kur galima gerai ir pigiai pavalgyti. Pigiausiai būdas maitintis vis dėlto yra gaminti pačiam/pačiai.

Kelios vidutinės kainos:

  • puodelis kavos kavinėje €2.00;
  • sumuštinis su sūriu €3.00;
  • pietūs studentų restorane €10.00.

Dauguma parduotuvių siūlo įvairius prekių ženklus. Norint surasti pigiausią variantą, naudinga palyginti prekių kainas.

Likęs trečdalis pajamų bus skirtas laisvalaikiui, knygoms, kelionėms bei kitoms išlaidoms. Vienkartinis važiavimo mieste autobuso bilietas kainuoja apie €1.60. Galite nusipirkti nuolaidų kortelę traukinių bilietams, kurį suteikia 40% nuolaidą ne piko metu. Dėl detalesnės informacijos apsilankykite Olandų geležinkelio (the Dutch railways) interneto puslapyje.  Bilietai į kiną kainuoja apie €8.50, bet dauguma kino teatrų suteikia nuolaidas studentams.

Didžioji dalis barų, restoranų, muziejų suteikia nuolaidas studentams. Dauguma jų prašo kaip įrodymą pateikti studento pažymėjimą iš institucijos, kurioje mokaisi. Turėtum iš anksto pasidomėti, ar studentų nuolaida suteikiama.

Tarptautinis studento pažymėjimas (ISIC gali suteikti įdomių nuolaidų ir pasiūlymų kelionėms, apsipirkimui, muziejams ir kt. visame pasaulyje. Daugiau informacijos surasi ISIC interneto puslapyje.

Darbas studentams 

Užsienio studentams yra leidžiama dirbti studijų metu. Priklausomai nuo pilietybės, galėsi dirbti tik ribotą kiekį valandų per savaitę ir tik jeigu darbdavys pateikė prašymą, suteikiantį leidimą dirbti. Gale paskaityti daugiau apie darbą studijų metu skyrelyje Darbas studijų metu.

Studentams su negalia

Nyderlanduose negalia Aukštajame Moksle apima šias kategorijas:

  • Fizinė negalia
  • Jutimo negalia
  • Psichologiniai sutrikimai
  • Chroniškos ligos

Paprastai paramą teikia pačios institucijos, todėl studentai turi susisiekti su neįgaliųjų reikalų koordinatoriumi studijoms pasirinktoje institucijoje. Paramos suteikimas ir finansų reguliavimas skiriasi kiekvienoje institucijoje ir prašymai nagrinėjami individualia tvarka.

Įstatymas Dėl neįgaliųjų ir chroniškai sergančių asmenų lygių teisių užtikrinimo (WGBh/cz) nustato, kad neįgalieji ir chroniškai sergantys asmenys turi teisę į prieinamą išsilavinimą. Todėl mokslo institucijos turi sudaryti būtinas ir tinkamas sąlygas studentams su negalia arba chroniška liga. Jeigu studentas yra nepatenkintas suteikiamomis sąlygomis ar paslaugomis, jis/ji gali parašyti skundą Olandų lygių galimybių komisijai. Ši komisija priims atitinkamą sprendimą. Jeigu studentas vis tiek nėra patenkintas, jis/ji gali kreiptis į teismą.

Sveikatos draudimas

Visi, gyvenantys Nyderlanduose, privalo turėti medicinos išlaidų draudimą. Tavo sveikatos draudimo rūšys priklausys nuo asmeninės situacijos.

Išskiriamos trys galimybės:

  • Turėsi įsigyti Olandų valstybinį sveikatos apsaugos draudimą: jis taikomas dažniausiai užsienio piliečiams, kurie dirba nepilną darbo dieną arba atlieka praktiką Olandijoje.
  • Tavo valstybės draudimo polisas padengia tavo buvimą Nyderlanduose: tai taikoma dažniausiai ne ES/EEE arba Šveicarijos piliečiams, kurie neturi darbo arba neatlieka praktikos Nyderlanduose.
  • Įsigyji naują arba specialų draudimo polisą savo buvimui Nyderlanduose: tai taikoma dažniausiai ne ES/EEE arba Šveicarijos piliečiams, neturintiems darbo arba neatliekantiems praktikos Nyderlanduose.

Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, kai susirandi darbą ne visu etatu studijų metu arba atlieki apmokamą praktiką, turėsi įsigyti Olandų valstybinį sveikatos apsaugos draudimą (olandiškai: zorgverzekering). Tokių atvejų gali nusipirkti draudimą iš bet kurios Olandų valstybinės sveikatos apsaugos draudimo kompanijos. Paklausk savo aukštosios mokyklos, darbdavio arba praktikos įstaigos, ar jie galėtų nukreipti į draudimo kompaniją, kurį suteiktų nuolaidą.

Jeigu privalai įsigyti Olandų valstybinį sveikatos draudimą, tikriausiai turėsi teisę į draudimo išlaidų kompensaciją. Tokia kompensacija vadinasi sveikatos apsaugos išmoka. Atkreipk dėmesį, kad Olandų valstybinis sveikatos apsaugos draudimas padengia tik gydymo išlaidas. Repatriacijos draudimą ir civilinės atsakomybės draudimą reikės įsigyti atskirai. Be to, draudimas nuo nelaimingų atsitikimų ir teisinės pagalbos draudimas, taip pat kelionės ir būsto draudimai gali būti labai naudingi.

Galiausiai: nežiūrėk į įpareigojimą įsigyti Olandų valstybinį sveikatos draudimą pernelyg nerimtai. Jeigu pažeisi taisykles, gali tekti sumokėti didelę baudą.

Nyderlandai pasirašė sveikatos draudimo sutartis su daugybe šaliu. Tai apima visas ES šalis bei Šveicariją. Jeigu esi apdraustas sveikatos draudimu vienoje iš šių šalių, tai draudimo kompanija gali išduoti Europos Sveikatos Draudimo kortelę (EHIC). Kol nedirbi arba neatlieki praktikos Nyderlanduose, nėra privaloma įsigyti papildomo draudimo Nyderlanduose.

Daugiau informacijos apie EHIC galima rasti Europos Komisijos tinklalapyje.

Tarptautiniams studentams Nyderlanduose siūlomi specialūs polisai.

Nuffic (Nyderlandų tarptautinio bendradarbiavimo aukštojo mokslo srityje organizacija) patikrino polisus ir šių draudimo kompanijų sąlygas:

Jeigu vis tiek abejoji:

Jeigu sistema vis dar atrodo paini ir nesi tikras, ar tau reikia įsigyti Olandų valstybinį sveikatos draudimą, tada vertėtų kreiptis į Sociale Verzekeringsbank (SVB) organizaciją. Jie galės pasakyti, ar patenki į Olandų socialinės apsaugos sistemą. Jeigu taip, tau taip pat reikės įsigyti Olandų valstybinį sveikatos apsaugos draudimą. Šiam tikslui Nuffic ir SVB sukūrė specialų blanką.

Dėstytojų vertinimo sistema

Aukštojo mokslo kokybės užtikrinimas Olandijoje susidaro iš keturių dalių: įvertinimas, padarytas pačiame fakultete, apžvalgos komitetas, sudarytas iš ekspertų, patikrinimas vietoje ir viešasis pranešimas apie įvertinimo rezultatus. Organizacija, kuri jungia visas mokslo institucijas, kiekvienai studijų programai paskiria apžvalgos komitetą. Dauguma studijų programų dėstomos skirtinguose universitetuose. Taigi apžvalgos komitetas aplanko keletą universitetų. Apžvalgos komiteto užduotis – įvertinti šių programų bendrą kokybę Nyderlanduose bei kiekvienoje aukštojoje mokykloje atskirai.

Straipsniai

Savo studijų istorija ir praktiniais patarimais, kas svarbu mokantis Nyderlanduose, dalijasi Gabrielė Tervidytė: Studentavimas ar studijavimas Nyderlanduose?

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?