Norvegija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Norvegijos aukštojo mokslo sistema sudaryta iš akredituotų institucijų ir studijų programų. Išskyrus keletą privačių universitetų, visos švietimo institucijos yra išlaikomos valstybės. Apskritai aukštasis mokslas Norvegijoje yra nemokamas, tačiau tam tikroms studijų programoms, podiplominėms studijoms ir mokslo programoms privačiose institucijose gali būti nustatyti tam tikri mokesčiai.

Norvegijoj yra apie 70 valstybinių ir privačių aukštojo mokslo institucijų. Norvegijoje yra 7 akredituoti universitetai, 9 akredituoti specializuoti universitetai, 22 kolegijos, 2 akredituoti nacionaliniai menų koledžai ir keletas privačių aukštojo mokslo institucijų.

Aukštojo mokslo institucijų tipai

Aukštojo mokslo įstaigos išsidėsčiusios visoje Norvegijoje. Pagrindiniuose miestuose įsikūrę tiek universitetai, tiek kolegijos. Prie tokių tradicinių studijų sričių kaip humanitariniai mokslai, socialiniai ar gamtos mokslai, kiekviena institucija turi savo specializacijos sritis. Suderink savo akademinius interesus su nuostabia geografine vietove! Visas Norvegijos aukštąsias mokyklas gali rasti čia.

Priėmimas

Norėdamas teikti prašymą studijuoti, turi kreiptis į konkrečią aukštojo mokslo instituciją, kurioje norėtum mokytis. Dažnai ją gali rasti universiteto ar kolegijos interneto svetainėje. Visi prašymai studijuoti turi būti nusiųsti tiesiogiai į dominančią instituciją. Galutiniai terminai tarptautiniams studentams dažniausiai yra tarp gruodžio 1 ir kovo 15 d tiems, kas nori pradėti studijuoti nuo rudens semestro (rugpjūtį). Taip pat atkreipk dėmesį, kad kai kurios aukštojo mokslo institucijos turi „išankstinių kvalifikacijų“ (angl. pre-qualifications) galutinius terminus, kurie yra ankstesni.

Kiekvienai šaliai gali būti nustatyti skirtingi priėmimo reikalavimai. Iš lietuvių prašoma pateikti brandos atestatą bei kalbos mokėjimą (norvegų, jei ketinama mokytis angliškai – anglų) patvirtinančius dokumentus.

Daugiau informacijos rasi čia.

Jeigu domiesi universitetų pozicijomis pasaulio reitinguose, informacija čia.

Studijų kaina

Daugelyje Norvegijos aukštojo mokslo institucijų nereikia mokėti už bakalauro, magistro ir doktorantūros studijas. Šios sąlygos galioja ir užsieniečiams, norintiems studijuoti Norvegijoje. Kartais studentams reikia sumokėti 300-600 NOK (apie 135-270 Lt) kiekvieną semestrą, kitu atveju neleidžiama laikyti egzaminų. Šis mokestis garantuoja narystę vietinėje studentų bendruomenėje ir įvairių nuolaidų bei privilegijų, pavyzdžiui, galimybę naudotis sporto klubu, lankytis kultūriniuose renginiuose, sveikatos apsaugą ir pan. Taip pat už šį mokstį suteikiamas studento pažymėjimas, leidžiantis su nuolaida naudotis viešuoju transportu ir pigiau lankytis kultūriniuose renginiuose.

Privačiose aukštojo mokslo institucijose dažniausiai reikia mokėti už mokslą, valstybiniuose universitetuose ir kolegijose tai gali būti taikoma tik tam tikroms, dažniausiai magistro lygio, studijų programoms.

Studijų kalba

Dauguma bakalauro studijų programų dėstoma norvegų kalba, o magistrui siūloma nemažai studijų programų anglų kalba.

Studijų trukmė

  • Bakalauro studijos – 3 metai;
  • Magistro studijos – 2 metai;
  • Profesinės orientacijos laipsnis – 4-6 metai;
  • Vientisosios studijos magistro laipsniui gauti – 5 metai;
  • Doktorantūra – 3 metai.

Pragyvenimo išlaidos

Pragyvenimo išlaidos Norvegijoje gali būti aukštesnės nei kitose šalyse. Per mėnesį reikėtų turėti apie 8900 NOK (apie 4000 Lt).

Stipendijos

Egzistuoja nacionalinių programų, siūlančių stipendijas ir kitokio pobūdžio finansavimą tarptautiniams studentams, norintiems studijuoti Norvegijoje. Taip pat įvairių stipendijų siūlo privačios ir nevyriausybinės organizacijos. Daugiau informacijos čia.

Bendrabučiai

Visi studentai, planuojantys Norvegijoje gyventi ilgiau nei 3 mėnesius, turi gauti studento gyvenamosios vietos leidimą. Daugiau informacijos apie šio leidimo išdavimą ES šalių narių gyventojams čia.

Darbas studentams

Studentams Norvegijoje leidžiama dirbti iki 20 valandų per savaitę. Atostogų metu studentams leidžiama dirbti pilną darbo dieną.

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?