Latvija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Latvijos aukštojo mokslo sistema yra trijų pakopų – bakalauro, magistrantūros ir doktorantūros studijos. Bakalauro studijos yra dviejų rūšių – akademinės (3 metai be profesinės praktikos) ir profesinės (4 metai ir profesinė praktika). Magistrantūros studijos taip pat yra dviejų rūšių – akademinės ir profesinės (pagrindinis jų skirtumas yra kreditų kiekis, bet ne studijų trukmė).

Visą aktualiausią informaciją apie aukštąjį išsilavinimą Latvijoje galima rasti nacionaliniame ENIC-NARIC centro internetiniame puslapyje: http://www.enic-naric.net/index.aspx?c=Latvia

Aukštojo mokslo institucijų tipai

Išskiriamos dvi aukštųjų mokyklų klasifikacijos:

  • Pirmoji klasifikacija yra pagal finansavimo pobūdį – valstybinės ir privačios aukštosios mokyklos. Valstybinės aukštosios mokyklos yra finansuojamos valstybės ir turi valstybės finansuojamas studijų vietas, tačiau daugelis iš jų turi ir savo lėšomis finansuojamas vietas. Privačios aukštosios mokyklos yra kaip įmonės – studijos dažniausiai yra mokamos. Kai kurios privačios aukštosios mokyklos siūlo kelias nemokamas vietas, kurios yra finansuojamos pačios aukštosios mokyklos.
  • Kita klasifikacija yra pagal aukštosios mokyklos rūšį – universitetai, akademijos, aukštosios mokyklos bei kolegijos. Šios aukštosios mokyklos skiriasi pagal akademinio personalo su daktaro laipsniu skaičių, pagal mokslinių tyrimų pagrindą ir pagal programų lygį ir skaičių.

Latvijoje nėra oficialaus aukštųjų mokyklų reitingo. Keli laikraščiai stengiasi kasmet parengti mokyklų reitingus, tačiau jie nėra patvirtinti Švietimo ir mokslo ministerijos bei Latvijos studentų unijos (LSA).

Čia gali pasižiūrėti, kaip Latvija atrodo pasauliniuose universitetų reitinguose: http://www.webometrics.info/en/Europe/Latvia

Priėmimas

Priėmimas į bakalauro studijas dažniausiai prasideda nuo vienos savaitės liepos viduryje. Registracija į valstybės finansuojamas vietas trunka 3 dienas liepos pabaigoje. Rugpjūčio pirmas dvi dienas vyksta studentų įtraukimas į finansuojamas vietas. Po to studentai iki ketvirtos rugpjūčio savaitės gali teikti prašymus į savo lėšomis finansuojamas vietas.

Priėmimas į valstybės finansuojamas magistrantūros studijas vyksta vieną savaitę liepos pradžioje ir 2,5 savaitės nuo liepos pradžios iki liepos vidurio į savo lėšomis finansuojamas vietas. Kiti stojimo niuansai priklauso nuo aukštosios mokyklos.

Priėmimas į Doktorantūros studijas prasideda pirmą liepos savaitę ir tęsiasi dvi savaitės.

Stojant į Bakalauro studijas turi būti pateikti tokie dokumentai:

  • vidurinį išsilavinimą liudijantis dokumentas;
  • pasiekimų lapas;
  • brandos atestatas;
  • paso kopija.

Stojant į magistrantūros studijas pateikiamas ankstesnį (aukštąjį) išsilavinimą patvirtinantis dokumentas ir pasas.

Stojant į doktorantūrą pateikiamas magistro kvalifikacinį laipsnį patvirtinantis dokumentas, CV, rekomendacija nuo pageidaujamo daktaro disertacijos konsultanto, pasas, darbo planas pirmiems studijų metams, publikacijų sąrašas, mokslinių projektų sąrašas, konferencijų pranešimų sąrašas.

Kelios aukštosios mokyklos turi bendrą portalą būsimiems bakalauro studijų studentams, kitose aukštosiose mokyklose studentai turi kreiptis tiesiogiai ten. Teikiant prašymus magistrantūros studijoms ir doktorantūrai kandidatai turi kreiptis tiesiogiai į aukštąją mokyklą. Daugiau informacijos čia.

Nėra jokių ypatumų, kurios studentai turėtų žinoti prieš įstojant į aukštąją mokyklą. Pagrindinis interneto puslapis, kuriame galima rasti informaciją apie studijų programas ir jų rūšis, yra http://www.aiknc.lv/en/index.php

Paraiškos formoje internete (bakalauro studijoms daugumoje aukštųjų mokyklų) yra galimybė pasirinkti 20 studijų programų. Mokestis 20 Ls = » 30 eurų.

Stojimo mokestis į kitas aukštąsias mokyklas priklauso nuo pačios aukštosios mokyklos.

Į stojimo balą įeina valstybinių brandos egzaminų rezultatai bei paskutinių metų mokykloje pažymiai. Egzaminai, į kurios atsižvelgiama, skiriasi pagal programą, nes kiekviena programa nurodo egzaminus, kurie yra privalomi ir pageidaujami, norint stoti į programą.

Studijų kaina

Studijų kaina skiriasi priklausomai nuo institucijų. Mažiausia kaina yra už socialinius mokslus – apie 1500 eurų per metus. Daugiausiai kainuoja medicinos mokslai – daugiau nei 3000 eurų per metus. Taigi tai priklauso nuo specialybės.

Studijų kaina magistrantūros bei doktorantūros studijoms  yra aukštesnė nei už bakalauro studijas.

Studijų kalba

Valstybinėse aukštosiose mokyklose visos programos turi būti latvių kalba, tačiau tam tikra dalis kursų gali būti dėstomi bet kuria kalba. Privačiose aukštosiose mokyklose programos gali būti bet kuria kalba.

Studijų trukmė

Studijos yra dviejų rūšių:

  • Dieninės/vakarinės studijos – dažniausiai kiekvieną darbo dieną nuo ryto iki popietės arba nuo popietės iki vakaro, vieneri metai atitinka 40 kreditų.
  • Neakivaizdinės studijos – kai studijų apimtis yra mažesnė nei 40 kreditų.

Studijos taip pat yra dviejų formų:

  • Dalyvavimo studijos – studentai mokosi lankydami paskaitas;
  • Nuotolinis mokymasis – studentai mokosi arba vakarais arba visai nelanko paskaitų.

Reikalingi egzaminai

Norint studijuoti Latvijoje būtina išlaikyti latvių kalbos, anglų kalbos bei matematikos egzaminus bei du laisvai pasirenkamus egzaminus. Studentai laiko visus egzaminus mokyklose ir neturi už tai mokėti.

Minimalių reikalavimų egzaminų rezultatams nėra. Studentai tiesiog turi išlaikyti egzaminus ir vėliau visi pretendentai dalyvauja konkurse į vieną studijų programą. Studentai taip pat gali lankyti papildomus kalbos kursus, jeigu jiems nepasisiekė per egzaminą. Kursus suteikia aukštosios mokyklos, taip pat privatūs asmenys.

Pragyvenimo išlaidos

Norint gauti leidimą gyventi reikia pateikti patvirtinimą, kad studentas turi mažiausiai 160 Ls = » 240 eurų kiekvienam mėnesiui Latvijoje. Bendros statistikos apie tai nėra, tai priklauso, kur studentas planuoja gyventi, tačiau apie 400 eurų yra minimaliausia riba (pragyvenimui).

Stipendijos

Tarptautiniai studentai, studijuojantys pilnu etatu Latvijoje, gali teikti prašymus stipendijoms gauti, kurias teikia Latvijos vyriausybė arba privatūs asmenys.

Paskolos

Tarptautiniai studentai dažniausiai negali gauti paskolų, nes norint gauti paskolą reikalingas garantas, kuris mokėtų mokesčius Latvijoje. 

Bendrabučiai

Bendrabučio kaina vienam mėnesiui skiriasi kiekvienoje aukštojoje mokykloje. Vidutinė dviviečio kambario kaina yra 100 eurų. Tarptautiniai studentai dažniausiai gauna vietą bendrabutyje. Gyvenimo sąlygos tarptautiniams studentams yra geros.

Darbas studentams

Bendras nedarbo lygis šalyje yra gana aukštas, taigi susirasti darbą nėra lengva. Specialių darbo vietų studentams nėra, tačiau paprastai studentai dirba barmeno, pardavėjo ir panašius aptarnavimo srities darbus. Norėdamas įsidarbinti studentas turi mokėti latvių kalbą, o rusų kalbos žinios būtų privalumas.

Sveikatos draudimas

Sveikatos draudimas yra privalomos ne Europos Sąjungos studentams. Studentams iš ES yra reikalinga Europos sveikatos draudimo kortelė. Draudimą galima nusipirkti arba savo šalyje, arba Latvijoje. Studentai patys apmoka draudimą.

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?