Jungtinė Karalystė

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Studijos Didžiojoje Britanijoje – tai didžiulis universitetų ir koledžų pasirinkimas. Neabejotinai esi girdėjęs apie Oksfordo ar Kembridžo universitetą, tačiau jie ne vieninteliai. Gal tau jau teko girdėti ir apie tokias aukštąsias mokyklas kaip Londono universitetas, norintiems studijuoti politikos mokslus, Midlesekso universitetas – visuomenės ir socialinio darbo studijoms, ir Swansea universitetas – šiuolaikinių kalbų studijoms. Gali pasekti princo Viljamo pėdomis ir stoti į St Andrews universitetą Škotijoje arba Anthony Hopkinso keliu – į Karališkąjį Velso muzikos ir dramos koledžą – vieną iš pirmaujančių scenos meno centrų, arba į Queens universitetą Belfaste, išleidusi tokius absolventus, kaip Nobelio premiją laimėjusį poetą Seamus Heaney ir Airijos prezidentę Mary McAleese. Švietimo sistema skiriasi Anglijoje, Šiaurės Airijoje, Škotijoje ir Velse, taigi įsitikink, jog viską išsiaiškinai tiksliai.

Kaip išsirinkti, ką mokytis?

Pirmiausiai atkreipk dėmesį į tai, kokiame mieste yra pasirinktas universitetas – tam, kad neliūdėtum patekęs kur nors į vidurį laukų. Taip pat atkreipk dėmesį į tai, ar turtingas universitetas, ar turi pakankamai resursų, susijusių su tavo pasirinkta specialybe, kokie universiteto reitingai, kokie studentai (pažangūs, tautinių mažumų) ten susirenka.

Norėdamas susirasti sau tinkamiausią universitetą, patikrink vieną iš Didžiosios Britanijos laikraščių internete, teikiančių informaciją apie universitetus: Guardian University Guide bei Times Good Universities Guide.

Hot Courses yra didžiausia studijų dalykų paieškos sistema, kurioje rasi daugiau kaip milijoną studijų dalykų ir daugybę studentų atsiliepimų.

Universiteto arba koledžo pasirinkimas gali būti lemtingas sprendimas. Išnagrinėk kuo daugiau informacijos tam, kad pasirinktum teisingą kryptį. Gali teikti prašymus studijuoti į bet kurią patinkančią studijų programą, tačiau pirmiausia patikrink stojimo reikalavimus. Kai kurios programos reikalauja tam tikros kvalifikacijos, kitoms reikia išlaikyti stojimo testą.

Universiteto arba koledžo pasirinkimas: informacija apie įvairius universitetus arba koledžus ir nurodymai apie dalyvavimą atvirųjų durų dienoje.

Studijų programos pasirinkimas: kaip pasirinkti tinkamą studijų programą. Atlik Stamfordo testą, norėdamas suderinti savo interesus ir gebėjimus su atitinkama programa.

Priėmimo reikalavimai: įgūdžiai ir kvalifikacijos, reikalingi pradėti studijų programą, nurodymai, kur pasitikrinti atskirus stojimo reikalavimus.

Kita naudinga informacija, kuri padeda pasiruošti stojimui ir pasirengti universiteto gyvenimui.

Priėmimas

UCAS, Didžiosios Britanijos universitetų ir koledžų priėmimo taryba, priima tik elektroninius stojimo prašymus. Pirmiausia turi užsiregistruoti jų interneto puslapyje www.ucas.com. Tuomet turi pateikti tokią informaciją:

 • Asmeniniai duomenys;
 • Universiteto pasirinkimas;
 • Išsilavinimo ir darbo istorija;
 • Motyvacinis laiškas.

UCAS interneto puslapyje rasi daugiau informacijos apie kiekvieną skyrių.

Jeigu teiki prašymą studijuoti per savo mokyklą ar koledžą, mokytojas paruoš rekomendaciją. Dažniausiai jie tiesiogiai renka ir prašymo teikimo įmokas.

Jeigu prašymą studijuoti teiki asmeniškai, turi surasti rekomendacijos davėją ir susimokėti paraiškos teikimo mokestį.

Kada paduoti stojimo prašymą? Kuo anksčiau pateiksi prašymą, tuo didesnė tikimybė, kad tau pasiseks. Norėdamas pradėti studijas nuo 2012 m. rugsėjo, turi pateikti prašymus:

 • iki 2012 m. sausio 15 d. Turi pasirinkti penkias programas, kurias norėtum studijuoti. Į meno ir dizaino programas prašymus teikti gali iki 2012 m. kovo 24 d.
 • jeigu teiki prašymą studijuoti į Oksfordą arba Kembridžą, arba odontologijos, medicinos ar veterinarijos studijų programas, paskutinė prašymų teikimo data yra ankstesnių metų spalio 15 d. Pavyzdžiui, norint pradėti studijuoti nuo 2013 m. rugsėjo, prašymus pateikti reikia iki 2012 m. spalio 15 d.
 • kai gauni pasiūlymą studijuoti, jei įvykdysi tam tikras sąlygas, arba neigiamą atsakymą, privalai  susiaurinti savo pasirinkimą iki dviejų. Tai turėtų būti padaryta vasarą. Vienas iš šių dviejų pasirinkimų privalo būti galutinis (pirmas pasirinkimas) ir kitas atsarginis. Tave gali pakviesti pokalbiui prieš priimant priėmimo sprendimą.
 • jeigu nori paduoti prašymą studijuoti iš anksto (pavyzdžiui, pradėti studijas nuo 2013 m. rugsėjo), turi patikrinti, ar universitetas arba koledžas priims tokį prašymą. Jeigu paduodi išankstinį prašymą studijuoti, privalai įvykdyti kurio nors pasiūlymo sąlygas iki 2012 m. rugpjūčio 31 d. Jeigu priimsi pasiūlymą studijuoti tau atidėtoje vietoje, negalėsi iš naujo paduoti prašymo stoti 2013 m. priėmimo etape.

Pavėluoti prašymai

Jeigu praleidai paskutinę prašymų padavimo datą, vis tiek gali paduoti prašymą studijuoti. UCAS išsiųs tavo stojimo prašymą institucijoms, kurios jį nagrinės savo nuožiūra. Greičiausiai tavo prašymas bus išnagrinėtas toms studijų programoms, kurios turi daugiau laisvų vietų negu populiarios programos.

Po birželio 30 d. visi prašymai yra svarstomi pagal atrankos procesą (angl. clearing).

Rezultatų paskelbimo diena

Kai tavo rezultatai yra paskelbti, galėsi priimti tvirtą sprendimą apie tai, ką nori daryti. Jeigu patenkini pasirinkimo sąlygas (pavyzdžiui, gauni tinkamus egzaminų įvertinimus), iškart gausi laišką, patvirtinantį priėmimą. Sveikiname, įstojai.

Jeigu neatitinki pirmajam pasirinkimui keliamų sąlygų, universitetas vis tiek gali pakeisti pasiūlymą (galbūt pasiūlydamas panašią studijų programą arba paprašys pakeisti, kai pradėsi studijas). Gali pasirinkti tarp pakeisto pasiūlymo arba savo atsarginio pasirinkimo.

Jeigu gavai žymiai geresnius rezultatus negu tikėjaisi ir norėtum pamėginti pateikti prašymą į geresnę studijų programą, gali pateikti paraišką koreguoti prašymą studijuoti.

Pokalbiai: https://www.ucas.com/ucas/undergraduate/apply-and-track/track-your-application/interview-invitations

Studijų kaina

Pasirinkto universiteto arba koledžo priėmimo komisijos darbuotojai gali tiksliai pasakyti tavo studijų programos kainą, tačiau apytikriai skaičiai yra tokie:

Anglų kalbos kursai: kainos labai skiriasi, nuo maždaug £100-£300 per savaitę. Kai kurie universitetai/koledžai suteikia nemokamus anglų kalbos kursus prieš studijų pradžią.

Laipsnio nesuteikiančios studijos, karjeros ir profesiniai mokymai (pavyzdžiui, diplomai ir sertifikatai): kainuoja maždaug £3,500-£5,000 per metus, priklausomai nuo programos ir trukmės.

Laipsnį suteikiančios studijų programos: kainos gali svyruoti nuo £4,000-£17,000 per metus, priklausomai nuo institucijos, pakopos ir programos rūšies.

Išlyginamosios (top-up) įmokos: Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos (ES) studentai turi mokėti top-up įmokas. Tarptautiniai studentai, kurie moka užsienio įmokas, nemoka top-up įmokas.

Studijų kalba

Dalykai dėstomi anglų kalba. Norint studijuoti Jungtinėje Karalystėje, reikia pateikti anglų kalbos egzamino rezultatus. Dažniausiai prašoma laikyti International English Language Testing System (IELTS) egzaminas, apie kurį daugiau pasiskaityti gali čia.

Studijų trukmė

 • Bakalauras – 3 metai;
 • Magistras – 1 metai;
 • Doktorantūra – 4 metai.

Reikalingi egzaminai

Stojimo reikalavimai bakalauro studijoms

Reikalinga kvalifikacija priklauso nuo tavo pasirinktos studijų programos. Dažniausiai stojant reikalingas:

 • Brandos atestatas;
 • AP (angl. advanced placement, liet. akademinės profesijos laipsnio programa) arba IB (angl. International Baccalaureate, liet. tarptautinis bakalaureatas) arba SAT II (angl. Scholastic Assessment Test, liet. Mokyklinis įvertinimo testas) rezultatai atitinkamuose kursuose.
 • Vidurinės mokyklos (11-12 kl.) pažymių vidurkis;
 • Norėdamas sužinoti tikslius reikalavimui, susisiek su pasirinkto universiteto Tarptautiniu biuru;
 • IELTS anglų kalbos egzaminas;

Stojimo reikalavimai magistrantūros studijoms

Jei nori pradėti antrosios pakopos studijas Didžiojoje Britanijoje, turi įgyti bakalauro laipsnį Didžiojoje Britanijoje arba užsienyje.

Kai kurios studijų programos reikalauja išlaikyti stojimo testą. Studijų programų sąrašus, kurie reikalauja stojimo testus, galima rasti UCAS interneto puslapyje.

Pragyvenimo išlaidos

Pragyvenimo kaina labiausiai priklauso nuo miesto – Londonas kokius 2-3 kartus brangesnis nei likusi Jungtinė Karalystė.

Stipendijos

Informacijos ieškok čia: http://www.educationuk.org/global/articles/scholarships-financial-support/

Atkreipk dėmesį:

 • Ne visos aprašytos stipendijos tau tinkamos.
 • Britų taryba nesuteikia finansavimo tarptautiniams studentams Didžiojoje Britanijoje.
 • Finansavimas bakalauro studijoms Didžiojoje Britanijoje suteikiamas labai retai.

Norėdamas pateikti prašymą finansavimui iš Britų tarybos gauti, turi pateikti prašymą savo gimtosios šalies biure kaip šios šalies nuolatinis gyventojas. Adreso ieškok čia.

Kiti interneto puslapiai, suteikiantys finansavimo informaciją:

Paskolos

Jeigu planuoji studijuoti Didžiojoje Britanijoje ir nori įstoti į valstybinį universitetą arba koledžą, tavo studijų kainą nustatys tavo pasirinkta Didžiosios Britanijos institucija. Žiūrėk piniginių reikalų puslapį ne Didžiosios Britanijos studentams skyrelyje dėl detalesnės informacijos.

UCAS neužsiima studentų finansavimo klausimais. Žiūrėkite organizacijų, kurios gali tau padėti, nuorodas žemiau:

Bendrabučiai

Pirmame kurse bendrabutį gauna visi norintys. Vėliau pagal laukiančiųjų sąrašą arba ne universiteto bendrabutyje. Tuo metu, kai gyveni Didžiojoje Britanijoje, turi daugybę apgyvendinimo galimybių. Tavo pasirinkimas daugiausiai priklausys nuo to, ar tavo universitetas arba koledžas turi bendrabučius, kuriame mieste apsistojai, ir nuo tavo mėnesio pajamų sumos.

Kai stoji į tam tikrą universitetą arba koledžą, turi nurodyti, kad tau reikalingas apgyvendinimas (nebent iš anksto pasirūpinai). Nemanyk, kad jis bus suteiktas automatiškai bus suteiktas, tačiau paprastai tarptautiniams studentams suteikiama pirmenybė prieš kitus studentus.

Vienas labai svarbus patarimas – kai tik esi priimtas į studijas, tuojau pat pradėk ieškoti ir tartis dėl apgyvendinimo! Vietos užimamos labai greitai ir paklausa paprastai viršija pasiūlą.

Darbas studentams

Aptarnavimo srityje rasti darbą paprasta, jei moki kalbą. Kitur reikia truputį išmanyti niuansus, pagalbos patartina ieškoti universiteto karjeros centre. Kadangi studijos dažnai vyksta ne visomis darbo dienomis, jas suderinti su darbu pavyksta. Priklausomai nuo universiteto, kuriame studijuoji, jis pats gali padėti studentams susirasti darbą arba konsultuoti jo paieškos klausimais: tikrinti ir teikti patarimus dėl gyvenimo aprašymo (CV), motyvacinio laiško, rengia karjeros muges ir pan.

Vienas populiariausių tinklalapių studentų darbo paieškai: www.gumtree.com.

Daug ir išsamios bendrosios informacijos, susijusios su darbo paieška Jungtinėje Karalystėje: http://www.direct.gov.uk/en/Employment/index.htm

Studentams su negalia

Studentams su negalia suteikiama pagalba, vadinama Neįgaliųjų studentų pašalpa (angl. sutrump. DSAs) – žiūrėkite studentų su negalia internetinį puslapį.

Sveikatos draudimas

Sveikatos draudimas yra privalomas. Atvykęs studentas turi užsiregistruoti ir jam išduodama nacionalinio draudimo kortelė. Daugiau informacijos: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/NationalInsurance/IntroductiontoNationalInsurance/DG_190048

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?