Airija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

 • Airijos aukštojo mokslo sistema yra plačios apimties ir apima universitetinį sektorių, technologinį sektorių, aukštojo mokslo koledžus ir privačius, nepriklausomus koledžus. Institucijos, kurios priklauso pirmoms trims grupėms yra autonominės ir turi savivaldą, bet iš esmės yra valstybės finansuojamos. Stojimo reikalavimus užsienio studentams kiekviena institucija nustato individualiai, jie paprastai yra grindžiami valstybiniais egzaminais ir anglų kalbos mokėjimu.

Priėmimas

Prašymai bakalauro studijoms, išskyrus Šiaurės Airijos koledžus, pildomi per Central Application Office (CAO). CAO parūpina paraiškos paketą su vadovu, kuriame pateiktas visų siūlomų studijų programų sąrašas ir informacija, kaip teikti prašymą. Stojantieji turėtų vengti teikti prašymus likus nedaug laiko iki galutinio termino (angl. the Closing Date). Terminas nėra pratęsiamas.

Pastaba: yra taikomi skirtingi mokesčiai internetiniams ir popieriniams prašymams. Visi mokesčiai yra negrąžintini.

 • Normalus prašymas: 40 Eur, galutinis terminas – vasario 1 d.
 • Internetinis su nuolaida: 30 Eur, galutinis terminas – sausio 20 d.
 • Vėlus internetinis prašymas: 40 Eur, galutinis terminas – vasario 1 d. 
 • Vėlus popierinis prašymas: 80 Eur, galutinis terminas – gegužės 1 d.
 • Pageidavimų keitimas: nemokamas, galutinis terminas – liepos 1 d.

Užsienio studentai, norintys studijuoti Airijoje, turi du pasirinkimus:

 • Lankyti vidurinę mokyklą Airijoje ir laikyti Leaving Certificate Examination kartu su airių studentais. Šį būdą dažnai pasirenka ta dalis studentų, kurie  paprastai renkasi egzaminą kartu su anglų kalbos mokymu.
 • Laikyti visuotinai pripažintus egzaminus savo šalyse. Tai dažnesnis būdas, bet svarbu, kad kiekvienas stojantysis pasitikrintų, ar jo turimos kvalifikacijos patenkins stojimo reikalavimus. Realiai mąstant, šie rezultatai turi būti labai geri, pavyzdžiui, medicinai reikalingi 3 geri A lygio įvertinimai ar kiti lygiaverčiai įvertinimai iš atitinkamų dalykų. Jei kyla dvejonių dėl stojančiojo kvalifikacijų priimtinumo, gali būti paprašyta pateikti paaiškinimą iš trečiojo lygio institucijos.

 

Kaip išsirinkti, ką mokytis?

Education Ireland yra oficialus tinklalapis, skirtas Airijos aukštojo mokslo pristatymui tarptautiniams studentams – būtent nuo jo turėtum pradėti rinktis studijų programą ir aukštąją mokyklą. Čia rasi ne tik pamokymus, kaip teikti prašymą, bet ir Airijos švietimo sistemos apžvalgą, patarimus, susijusius su studijomis, ir keletą naudingų patarimų apie gyvenimą ir studijavimą Airijoje. 

Airijos universitetų vietas pasaulio ir šalies reitinguose gali peržvelgti čia.

Studijų kaina

Mokestis už mokslą skiriasi priklausomai nuo institucijos ir studijų programos. Tikslesnius duomenis gali gauti susisiekęs su atitinkama įstaiga: http://www.educationireland.ie/index.php/irish–colleges/introduction?task=view. Visos kainos pateikiamos eurais, valiutos kursą gali pasitikrinti www.onbusiness.ie.

Studijų kalba

Kadangi anglų kalba yra dėstymo kalba visose Airijos aukštojo mokslo įstaigose, studentai, norintys patekti į trečio lygio programą, turi pademonstruoti gerus anglų kalbos įgūdžius. Paprastai minimalus reikalaujamas TOEFL rezultatas yra 550. Daugelis universitetų ir koledžų turi anglų kalbos mokymo programas, skirtas ketinantiems stoti studentams. Be to, šalyje veikia 110 privačių anglų kalbos mokyklų (http://www.acels.ie/), kuriose vykdomi ilgalaikiai ir trumpalaikiai kursai.

Pragyvenimo išlaidos

Pragyvenimo išlaidos skirsis nuo pasirinktos institucijos ir vietos, būsto tipo ir asmeninių studento išlaidų. Bendram vaizdui suprasti, apskaičiuoti apytikriai visų išlaidų skaičiai (pagal 2008 m.) gali siekti nuo 7 500 Eur iki 12 000 Eur per metus, priklausomai nuo vietos ir gyvenimo būdo.

Išlaidos

 • Vadovėliai 650 Eur

 • Apgyvendinimas 3 000 Eur – 5 150 Eur

 • Maistas ir namų ūkis 2 500 Eur – 3 500 Eur

 • Kitos pragyvenimo išlaidos: keliavimas, sveikata, draudimas, socialinis gyvenimas, komunikacijos, kitos įvairios išlaidos 1 500 Eur – 2 500 Eur

Stipendijos

Paramos stipendijos yra skiriamos padėti padengti pragyvenimo išlaidas nuolatinių studijų metu. Airijoje vietinė valdžia teikia paramos stipendijas  studentams, kurie įstoja į bakalauro ar magistro studijų programas pirmą kartą. Tik tie ES piliečiai, kurie pradeda gyventi atitinkamoje vietovėje nuo spalio 1d., likus metams iki  studijų pradžios, gali teikti paraiškas.

Kandidatai paramos stipendijoms taip pat turi praeiti tinkamumo testą, kadangi norint gauti stipendiją gaunamos pajamos turi būti žemesnės už atitinkamą lygį.

Užsienio studentams universitetuose ir koledžuose yra prieinamas nedidelis stipendijų skaičius. Jos yra skiriamos išimtinai individualių institucijų, kurios taiko savus kriterijus tinkamumui. Studentams, norintiems gauti daugiau informacijos, patartina susisiekti su pasirinkta institucija tiesiogiai. 

Bendrabučiai

Visos trečio lygio institucijos turės apgyvendinimo reikalų valdytoją ar patarėją, kuris suteiks informacijos apie apgyvendinimo galimybes universiteto miestelyje ar šalia jo. Paprastai galimi šie variantai:

 • būstas, kuriuose maistą gaminiesi pats – tai gali būti tiek kambarys bendrai nuomojamame name, tiek didelis privatus butas. Nors šis būstų tipas siūlo visišką nepriklausomybę, būsimasis studentas turi žinoti, kad jis gali nemažai kainuoti. Taip pat tau reikės sumokėti pirmo mėnesio nuomą ir užstatą iš anksto. Jis paprastai yra vieno mėnesio nuomos sumos dydžio. Minimalus nuomos laikas paprastai yra vieneri metai ir jeigu išsikraustai anksčiau, vis tiek gali tekti mokėti nuomą už likusį laikotarpį. 

  Atkreipk dėmesį, kad kai kuriuos daiktus gali tekti įsigyti, pavyzdžiui, indus, virtuvės reikmenis, lovos užtiesalus ir pan.

 • dauguma universitetų ir kai kurie koledžai siūlo apgyvendinimą universiteto miestelyje. Tai gali varijuoti nuo vienviečio ar keliaviečio kambario dideliame bute iki vieno kambario buto. Tavo pasirinkta institucija pateiks detalesnę informaciją apie pasirinkimo galimybes.

Daugelis tarptautinių studentų, ypač pirmais metais, renkasi šeimos būstą. Tai reiškia privatų kambarį šeimos namuose, į kurį įeina du valgiai (paprastai pusryčiai ir vakarienė), komunaliniai mokesčiai ir skalbimo paslaugos. Vėlgi, tavo pasirinkta institucija turės sąrašus patyrusių šeimų, kurios apgyvendina tarptautinius studentus.

Darbas studentams

Anksčiau visi Europos ekonominės zonos piliečiai galėjo laisvai dirbti studijų metu Airijoje. Tačiau Rumunijos ir Bulgarijos piliečiai – šalių, kurios įstojo į ES 2007 – gali dirbti tik tuo atveju, jei atitinka ne EEZ studentų kriterijus, pateiktus žemiau.

Svarbu pažymėti:

 • kol nelankai pripažinto kurso, tau nebus leista dirbti savo buvimo Airijoje metu.

 • teisė dirbti baigiasi iškart, kai baigiamos studijos, išskyrus 12 mėnesių pratęsimą, galimą trečio ciklo absolventams.

 • kreipdamasis dėl savo įvažiavimo vizos, turėsi parodyti, kad turi pakankamai lėšų visam programos laikotarpiui padengti, neskaitant nepilnos darbo dienos darbo pajamų.

Studentams su negalia

Kaip ir dauguma kitų ES šalių, Airija džiaugiasi gana aukštu studentų su negalia integravimo į švietimo sistemą lygiu. Universitetai ir kai kurios kitos aukštojo mokslo įstaigos turi priėjimo pareigūnus. Nors pagrindiniai universitetai ir technologijų institutai turi kai kuriuos papildomus įrenginius studentams su specialiaisiais poreikiais, airiškas kasdienis gyvenimas kol kas negali būti laikomas pilnai prieinamu visiems žmonėms su negalia. The National Disability Authority (NDA) dirba šiuo adresu.

Sveikatos draudimas

Pagal ES nuostatus studentai iš šalių narių, lankantys kurią nors studijų programą,  turi teisę į medicinos paslaugas Airijoje. Norėdamas gauti šias paslaugas turėsi pateikti airių sveikatos valdžios įstaigoms dokumentus iš savo šalies, kurie suteiks teisę į šias paslaugas.

Dėl to turėtum susisiekti su savo šalies sveikatos valdžios organais gerokai prieš atvykdamas į Airiją, kad galėtum išpildyti registracijos reikalavimus ir gauti visas reikiamas formas.

Atkreipk dėmesį, kad už akių ir dantų gydymo paslaugas Airijoje reikės mokėti. Jeigu neturi reikalingų dokumentų, atleidžiančių nuo mokesčių ar juos sumažinančių, ir turi naudotis ligoninės paslaugomis, kainos gali siekti 550 Eur už dieną.

Susijusios naujienos Daugiau

Naujienos apie stojimus 2020 metais
Naujienos apie stojimus 2020 metais
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
„Ką veikti pabaigus mokyklą?“ ir dar 5 Rasos Jusionytės patarimai jaunimui
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!
COVID-19 poveikis aukštojo mokslo institucijose – naujienos iš viso pasaulio!

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?