Rumunija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija

Europos Pietvakariuose esanti šalis, užimanti šiaurinę Balkanų pusiasalio dalį ir gaubiama Karpatų kalnų. Valstybės teritorija ribojasi Vengrija ir Serbija Vakaruose, Moldovos Respublika Šiaurės Vakaruose ir Bulgarija Pietuose. Šalis žinoma dėl paslaptingųjų Transilvanijos viduramžių miestų, Danubės upės deltos bei žymiųjų vienuolynų Bucovinos mieste.

Oficialus šalies pavadinimas: Rumunija
Šalies sostinė: Bukareštas
Tarptautinis telefono kodas: +40
Valiuta: Rumunijos lėja (LEI)
Kalbos, kuriomis susikalbėsi: anglų, prancūzų, taip pat italų, ispanų ar vokiečių bei rumunų.

Vizos

Kelionėms tinkami dokumentai: Lietuvos Respublikos pasas; Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė (ATK)

Įvažiavimo, buvimo šalyje ir išvykimo sąlygos: Lietuvos Respublikos piliečiams vykstant į šią valstybę vizos nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai, šioje valstybėje gyvenantys ilgiau kaip 90 dienų, turi užregistruoti savo gyvenamąją vietą atitinkamoje valdžios institucijoje ir gauti registracijos liudijimą.

Transportas

Pagrindinės susisiekimo priemonės šalyje:
Rumunija turi gerai išvystytą traukinių tinklą. Keliaujant traukiniais galima pasiekti atokiausią šalies kampelį. Turbūt todėl tai yra pati populiariausia susisiekimo priemonė Rumunijoje.
Yra trys skirtingos traukinių rūšys. Pigiausi ir lėčiausi traukiniai yra vietiniai (Personal). Brangesni, bet ir greitesni, yra ekspress traukiniai (Accelerat ir Rapid). Norit keliauti šia linija patartina rezervuotis bilietą. Patys greičiausi ir brangiausi traukiniai – Intercity. Ekspress ir Intercity traukiniai turi kavines ir miegamąsias kupė (ilgoms ir nakties kelionėms).

Rumunijos traukinių žemėlapis

Pigiausia po Rumuniją keliauti autobusais. Šalies miestuose ir miesteliuose visada rasi bent vieną autobusų stotį (autogara). Autobusai vyksta tiek į aplinkinius, tiek į kitame regione esančius miestus. Autobusų tvarkaraščius galima rasti: www.autogari.ro.

Bilietų kainos ir nuolaidos:
Bilietų kainas galima patikrinti www.cfrcalatori.ro/244.

Papildomi mokesčiai: www.cfrcalatori.ro/245.

Nuolaidos: www.cfrcalatori.ro/248.

Pirmos ir antros klasės autobusuose:

 • Vaikai iki 5-ių metų gali keliauti nemokamai (jei neužims atskiros vietos).
 • Vaikai iki 5-ių metų amžiaus (užimantys vieną vietą) ir vaikai, 5-10 metų amžiaus gali keliauti su 50 procentų nuolaida.
 • Studentams ir moksleiviams taikoma 50 procentų nuolaida, vykstant greitaisiais traukiniais.

Viešojo transporto tvarkaraščiai ir naudingos nuorodos:

Tranzavimas
Tranzuoti Rumunijoje yra labai populiaru ir paprasta.
Gera vieta tranzuoti yra autobusų stotis, degalinė, kelio išsišakojimas arba miesto pakraštys. Miestuose nepatartina stabdyti mašinų, naudojant įprastinį tranzuotojų ženklą (pakeltą nykštį), nes daugumai vairuotojų atrodys, kad bandai susistabdyti autobusą ar taksi. Geriau turėti kortelę su užrašytu maršruto tikslu.

Tranzuojant galima aplankyti:

Už Bukarešto, Wallachia prieškalnėse, važiuoki Karpatų kalnų link. Tik už pusantros valandos kelio nuo sostinės rasi gražųjį Prahova slėnį, kur įsikūrę slidinėjimo kurortai Predeal, Busteni ir Sinaia. Sinaia miestas garsėja Peles pilimi – naujojo Renesanso šedevru, viena geriausiai išsilaikiusių pilių Europoje. Vasarą šiose apylinkėse organizuojamos kelionės pėsčiomis po Bucegi gamtos parką.

Curtea de Agres – XVI amžiuje pastatytas Princo teismas ir vienuolynas.
Constantin Brancusi archetektūrinis kompleksas, esantis Targu Jiu mieste, garsėjantis šiais šedevrais: nesibaigiančia kolona, Bučinių vartais, Tylos stalu bei Kėdžių alėja.
Bucovinoje esantys vienuolynai ir bažnyčios žymios dėl fasadą puošiančių freskų.

Kiti maršrutai: www.romaniatourism.com/sample-itineraries.html
Naudinga informacija: hitchwiki.org/en/index.php?title=Romania

Kur apsigyventi?

Kiek kainuos nakvynė didžiuosiuose šalies miestuose? 
Nakvynė nebrangiame viešbutyje kainuos nuo 20 eurų, o naktis prabangiuose apartamentuose – daugiau nei 200 eurų.
Jaunimo nakvynės namai siūlo kainas nuo 10 iki 30 eurų už naktį, priklausomai nuo to, kiek žmonių gyvens viename kambaryje.

Tinklapiai, kuriuose galima rasti informaciją apie nebrangias nakvynės vietas (jaunimo nakvynės namus, stovyklavietes ir kt)?
Jaunimo nakvynės namai. [RO, EN]

Viešbučiai [RO]

Pensionai, vilos:
www.romania-turistica.ro/ [RO]
www.agrotur.ro/index.php?lang=en [RO, EN]

Stovyklavietės [RO, EN].

Ką aplankyti?

Lankytinos vietos šalyje:

 • Bukareštas – didžiausias šalies miestas ir sostinė, garsėjanti prancūzišku senamiesčiu, Parlamento rūmais, Rumunijos valstiečių muziejumi ir kitomis žaviomis vietomis.
 • Brasov – miestas, esantis Transilvanijos regiono pietryčiuose, kuris žavi turistus išsaugotu viduramžius menančiu senamiesčiu, netoli esančiu prabangiu Poiana Brasov kurortu bei Bran pilimi, geriau žinoma grafo Drakulos pilies pavadinimu.
 • Cluj-Napoca – didžiausias Transilvanijos miestas, ekonominis valstybės centras, visada jaunas miestas, turintis vieną didžiausių universitetų Europoje.
 • Constanta – pagrindinis Rumunijos uostas Juodojoje jūroje ir vienas didžiausių prekybos taškų. Šiaurinis rajonas Mamaia – vienas iš geriausių kurortų, esančių prie Juodosios jūros.
 • Iasi – antras pagal didumą Rumunijos miestas, buvęs Moldovijos srities bei laikinąja Rumunijos sostine iki 1861 metų. Šiandien tai vienas svarbiausių prekybos ir kultūros centrų šalyje.
 • Sibiu – vienas gražiausių miestų regione, turintis geriausiai išsaugotus senovinius architektūrinius pastatus, daug muziejų ir parodų galerijų, esantis netoli nuostabių Fagaras kalnų. Ne veltui 2007 metais šis miestas buvo Europos kultūros sostinė.
 • Sighisoara – miesto centre esanti Sughisoaros tvirtovė yra paskutinė viduramžių tvirtovė.
 • Sinaia – miestas garsus Peles pilimi, kurioje XIX amžiuje gyveno karalius Karolis I-asis, laikoma viena gražiausių pilių Europoje.
 • Suceava – viduramžiais – Moldovos sostinė, šiandien – didžiausias Bukovinos regiono miestas, vienas iš moderniausių Rumunijos miestų, kuriame 1989 metais prasidėjo Rumunijos revoliucija prieš komunistinį režimą.

Daugiau lankytinų vietų:

www.romaniatourism.com

Būdamas Rumunijoje nepraleisk:

 • Rumunai turi įvairiausių renginių, skirtų išsaugoti senąją kultūrą, pasveikinti pasikeitus metų laikui, paminėti religines šventes, gyvenimo ciklo įvykius, tokius kaip gimimas, vestuvės, laidotuvės. Daugybės šių švenčių tradicijų yra nepakitusios nuo senųjų laikų. 
 • Festivaliuose turistams suteikiama galimybė pajusti ypatingą kultūrų mišinį, sujungiantį įvairias romanų tautų tradicijas, dėl kurių Rumunija yra išskirtinė Europos šalis.
 • Tarptautinio klasikinės muzikos festivalio „George Enescu“.
 • Tarptautinio džiazo festivalio.
 • Ir kitų renginių, kurių sąrašą rasi čia

Galimybės savanoriauti renginiuose – informacija apie savanoriavimą rasi oficialiuose renginių tinklapiuose.

Jei esi nepilnametis

Jei nori aplankyti šią šalį, kirsdamas sieną, turi turėti notaro patvirtintą tėvų sutikimą.

Praktiniai patarimai

Praktiniai patarimai:

 • Prieš vykstant į Rumuniją pravartu žinoti keletą rumuniškų frazių, kurios pravers kelionėje: http://www.justlanded.com/english/Romania/Romania-Guide/Language/Romanian-survival-vocabulary 
  Rumunai yra draugiški, labai svetingi žmonės, mielai bendraujantys su užsieniečiais. Trumpi pokalbiai su užsieniečiais yra įprasti. Net nemokėdami tavo kalbos, jie ras būdą, kaip bendrauti. Didesniuose miestuose jaunimas gerai šneka angliškai, todėl didesnių problemų dėl kalbos nekils.
 • Restoranai mažesniuose miestuose yra įprasta vieta gyventojams susirinkti prie gėrimo taurės pakalbėti apie gyvenimą ar politiką. Mėsa yra vienas svarbiausių ingridientų valgiuose (dažniausiai kiauliena, jautiena ar vištiena). Kaimuose valgyti kavinėse nėra populiaru, nes pagal tradicijas, moterys ruošia maistą namuose. Namuose paruoštas maistas yra išskirtinis, todėl jei esi pakviestas pietų ar vakarienės rumunų namuose, nepraleisk galimybės juo pasimėgauti.
 • Keliauti po Rumuniją galima visus metus, tačiau geriausias laikas – balandžio pabaiga – rugpjūčio pradžia.
 • Daugiau patarimų: http://www.romaniatourism.com/practical-information.html.

DOs ir DON‘Ts:

 Viešnagė Rumunijoje bus maloni, jei nepamirši šių dalykų:

 • Visuomet su savimi turėk grynųjų pinigų.
 • Bukarešte nesinaudok taksi, stovinčiais šalia Otopeni oro uosto ar šiaurinėje autobusų stotyje. Naudokis tik patikimų kompanijų (Perozzi, Cobalcescu, XXL, Nova, Valentino, Meridian, Leone, Taxi 2000, Cristaxi) paslaugomis.
 • Nepatartina keistis pinigų Otopeni oro uoste ar Bukarešto šiaurinėje autobusų stotyje esančiose keityklose. Siūlomi valiutų kursai yra gana prasti.
 • Daugiau informacijos: http://www.kismetdao.com/brasov/generalinfo.html.

3 naudingi patarimai apie Rumuniją:

 • Vyresni rumunai vertina senoviškas etiketo normas. Pravartu naudoti kreipinius „gerbiamas/-a“, kreipiantis į žmogų, su kuriuo tik susipažinai.
 • Rankos paspaudimas – labiausiai įprastas pasisveikinimo būdas. Kai rumunas sveikinasi su moterimi, greičiausiai jis pabučiuos jos ranką, išvengdamas akių kontakto.
 • Jei atsisakoma pasiūlymo pavalgyti ar papietauti, dažnai tai suprantama kaip malonus svečio atsiprašymas, kuris ištikrųjų reiškia sutikimą. Jei tikrai nori atsisakyti pasiūlymo, pasakyk tai tvirtai.

Valstybinės šventės

 • Naujieji metai – Sausio 1 ir 2 d.
 • Velykos 
 • Darbo diena – gegužės 1 d.
 • Sekminės
 • Žolinė
 • Šv. Andriejus – lapkričio 30 d.
 • Nacionalinė Rumunijos diena – gruodžio 1 d.
 • Kalėdos – gruodžio 24-26 d.

Įstaigų darbo laikas

Bankai dirba: Pirmadieniais – penktadieniais 9-17 val. (yra valandos pietų pertrauka).
Bankai nedirba šeštadieniais bei sekmadieniais
Parduotuvės dirba: pirmadieniais – šeštadieniais 9-19 val., didžiosios parduotuvės dirba ir sekmadieniais 10-14 val.
Vaistinės dirba: pirmadieniais – penktadieniais 8-20 val., šeštadieniais 8-18 val., sekmadieniais tik keletas vaistinių yra atidarytos ir dirba 8-14 val.
Taip pat Rumunijoje yra vaistinių, dirbančių visą parą, jų sąrašą galima rasti internete.

Kaip atsiskaityti?

Kokios mokėjimo kortelės galioja?
VISA, Master Card, Maestro, VISA Electron.

Kiek kainuos?

 • Studentiškas kambarys: 200-300 Eur
 • Butas: 300-600 Eur
 • Viešasis transportas(mėnesiui): 11-16 Eur
 • Vienkartinis viešojo transporto bilietas: 0,3 Eur
 • Bilietas į kiną: 5,35 Eur
 • Pietūs restorane: 10 Eur
 • Alus bare: 1,25 Eur
 • Kava: 1-2,8 Eur
 • Sumuštinis: 2-3 Eur
 • Litras pieno: 1-1,4 Eur
 • Kilogramas obuolių: 1 Eur
 • 6 kiaušiniai: 0,9 Eur
 • Litras benzino: 1,25 Eur

Nuolaidų kortelės: ISIC ir Europos jaunimo kortelė. Su šiomis kortelėmis galima gauti nuolaidas parduotuvėse, kino teatruose, muziejuose.

Sveikatos draudimas

Ar Rumunijoje galioja Europos sveikatos draudimo kortelė?
Taip, kortelė galioja teikiant nemokamą pirmąją medicinos pagalbą.

Susijusios naujienos Daugiau

Jaunimo mainai Vokietijoje!
Jaunimo mainai Vokietijoje!
Ką veikti paaugliams namuose? 32 būdai kaip leisti laiką namuose
Ką veikti paaugliams namuose? 32 būdai kaip leisti laiką namuose
„Žinau viską“ žurnalas moksleiviams ir studentams
„Žinau viską“ žurnalas moksleiviams ir studentams

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“