Vidinės motyvacijos svarba

Kelionės ir laisvalaikis
2017/02/01

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Eglė Šimonelytė
Jaunasis žurnalistas
Vidinės motyvacijos svarba

„Nuostabiausia, ką žmogus pajėgia patirti, yra paslaptis. Paslaptis yra viso meno ir mokslo ištakos“, – teigia A. Einšteinas. Būtent nežinomybės ir paslapčių pagrindu gimė puikiausios idėjos, kuriomis mėgaujamės kiekvienas. Paslaptingumas mena stebuklą, kurio metu iš mažos sėklytės pražysta nuostabaus grožio gėlė, kuri traukia visus – jaunus ir senus. Galima minėti daug žmonių, kurie dėl idėjos paaukojo viską – mokslą, draugus, šeimą ir pasiekė šlovę. Pavyzdžiui, Bilas Geitsas – ši asmenybė mane sužavėjo ne turtais, ką daugelis mini, ir ne tuo, kad nebaigdamas mokslų pasiekė karjeros aukštumų, bet savo ryžtingumu, vidine motyvacija, siekiu laimėti ir analitiniu mąstymu.

Kiekvieną mokslininką dirbti motyvuoja ne tik meilė, bet ir paprastas smalsumas. Smalsumas daryti, išvysti kažką naujo, sužinoti, atrasti. Kiekvienas žmogus nuo mažumės paveldi / įgyja šią savybę, bet kai kuriems vėliau ji tampa antraeilė, nebe tokia svarbi. Vidinė motyvacija pasireikš tik tada, kai bus patenkinti visi (fiziologiniai, saugumo, meilės, savivertės ir savęs realizavimo) poreikiai. Kaip teigia A. H. Maslow: „Jei žmogaus gyvenime visko itin smarkiai trūksta, pagrindinė jo motyvacija bus fiziologiniai, o ne kokie nors poreikiai. Kai nėra patenkinti jokie poreikiai, tuomet organizmą valdo fiziologiniai poreikiai, o visi kiti tiesiog gali liautis egzistavę arba būti nustumti į antrąjį planą. Aukštesni poreikiai net neiškils į sąmonės lygmenį, kol nebus patenkinti žemesnieji galingesni poreikiai.“

Ar tikrai vidinė motyvacija kyla tik įgyvendinus visus poreikius? Pažvelgus iš kitos pusės, ne visada poreikiai bus stimulas siekti tikslų. Būna žmonių, kurie, atrodo, gauna visko, ko nori: turi pinigų, namus, yra mylimi, tačiau neturi vidinės motyvacijos kovoti, pasirenka lengviausią kelią  ir smalsumą nukreipia į alkoholio, narkotikų pasaulį. Šis pavyzdys įrodo, kad visa žmonijos istorija yra kova tarp švietimo ir katastrofos.

Kas skatina žmogų stengtis ir plėtoti savo idėją? Didžiausią vaidmenį lemia šeima, aplinka ir žmonės, su kuriais praleidžiame didelę laiko dalį. Tai įrodo ir N. Longworth mintis, kad asmenybės gebėjimai visada atsiskleidžia ir tobulėja bendraujant su kitais. Būtent asmenys, su kuriais bendraujame, gali padėti, paskatinti tobulėti, ieškoti, domėtis.

Svarbiausias dalykas, be kurio žmogus netobulės, nors ir turės puikią šeimą ir patenkins visus savo poreikius – savęs pažinimas, savo poreikių ir būdų, kaip jų pasiekti, suvokimas. Mokslinė teorija atrodo ne tokia įtikinama be pavyzdžių, todėl žmonės, kurie, nepaisant poreikių, aplinkos, tačiau pažindami save, tapo žinomi – M. Jacksonas, A. Kamiu, S. Hawkingas, A. Einšteinas. Vidinė motyvacija, smalsumas bei paslaptis visada išliks žmoguje, jei jis tikės savimi, bus pasiryžęs, nepasiduos ir žinos, kad iškilusios kliūtys tik dar labiau paskatins tobulėti. Kaip teigia A. H. Maslow: „Asmenybei augti svarbūs du dalykai – atsidavimas kam nors daugiau, o ne vien savajam aš, ir sėkmingas išsikeltų tikslų įgyvendinimas, kūrybiškumas, drąsa ir atkaklus darbas yra svarbiausi savęs aktualizavimo asmenybiniai komponentai.“ Šis teiginys, kaip ir pateikti pavyzdžiai, puikiausiai įrodo, kad tik pats žmogus, pažindamas save bei kitus, analizuodamas, mokydamasis iš savo klaidų, turėdamas puikius kolegas ir viziją ar idėją savo galvoje, visada sieks keliauti tuo paslapties ir nežinomybės keliu.

Susijusios naujienos Daugiau

Dalyvauk karantino protmūšiuose tiesiogiai!
Dalyvauk karantino protmūšiuose tiesiogiai!
Tinklalaidė, sklindanti kiaurai grotas
Tinklalaidė, sklindanti kiaurai grotas
Ką veikti paaugliams namuose? 32 būdai kaip leisti laiką namuose
Ką veikti paaugliams namuose? 32 būdai kaip leisti laiką namuose

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“