Sicilija – mažoji Meksika

Kelionės ir laisvalaikis
2011/01/26

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Dora Plataunaitė
Jaunasis žurnalistas
Sicilija – mažoji Meksika

Šią vasarą pati save pastūmėjau į savarankiškumo glėbį. „Mama, skrendu į Siciliją“. Baimės perkreiptame veide pasipylė stereotipiniai teiginiai apie pačią šalį: mafija, ginklai, pavojus, karštakraujai siciliečiai. „Viskas bus gerai, žinau kur ir kaip važiuoju. Nelekiu mafijai į glėbį, o keliauju į jaunimo mainų projekto „The art of aid“ išankstinį planavimo vizitą (IPV)“. Toks paaiškinimas nepasirodė pakankamai aiškus, atvirkščiai, dar labiau klaidinantis. Tačiau vyresniųjų karta, dažnai nenorėdama pasirodyti žinanti mažiau negu dabartinis jaunimas, tik palinkčiojo galva ir palinkėjo gero kelio.

Kauno oro uoste esančios oro linijos „Ryanair“ pamėtėjo mane iki Milano oro uosto, o po trumpo sustojimo ir iki Sicilijos sostinės – Palermo. Pati Italija žemėlapyje primena aukštakulnį batą, spiriantį kamuolį. Tas kamuolys, Italijai priklausanti sala – Sicilija, turinti 5 mln. gyventojų. Jau leidžiantis lėktuvui netekau amo – Viduržemio jūra susiliejo su dangumi, didingi uolienų kalnai, kepinanti saulė ir palmės. Iškart Sicilijos salai daviau savą pavadinimą – mažoji Meksika. Mane pasitiko vienas iš organizacijos narių ir sėdę į nediduką ir kompaktišką automobilį patraukėme Sambukos miestelio link, kuriame turėjo vykti išankstinio planavimo vizitas. Visa Sicilija kvėpuoja Antika ir senove, dar nesugadinta modernizmo. Sambukos miestelyje susimaišę arabų ir antikos architektūriniai stiliai. Ir čia paaiškėja, kodėl visi važinėja supermažais automobiliais – kitokie itin siaurose gatvelėse net nepratilptų. Tačiau baimės jausmo ir eismo taisyklių kelyje, regis, jie čia net neturi. Ne kartą aiktelėjau ir užsidengiau akis, kai du įsibėgėję automobiliai bandydavo prasilenkti.

Išankstinio planavimo vizitas buvo išties svetingas. Vakare, susirinkus penkių šalių (Italijos, Lietuvos, Estijos, Prancūzijos, Ispanijos ir Slovakijos) lyderiams, gardžiavomės tikromis itališkomis picomis. Susipažinome, pralaužėme ledus ir kalbos barjerus. Žinoma, pagrindinė kalba buvo anglų. Tačiau italai ir ispanai neretai tarpusavyje bendravo savo kalbų mišiniu. Taip pat nė kiek nekeista, jog itin nacionalizmu pasižyminčios Prancūzijos grupės lyderis sunkiai suregzdavo anglišką sakinį. Todėl teko pasitelkti gestų ir kūno kalbą, kuri suprantama visame pasaulyje. Smagiausia – kad nėra padėties be išeities. Atsidūrus kebliose situacijose, nors ir nemokant kalbos, visuomet gelbsti žmogiškumas ir supratingumas

Kitą dieną slėpdamiesi nuo saulės įsikūrėme vėsiame kalnų namelyje ir aptarėme būsimą projektą. Sudėliojome programą, pasidalinome idėjomis, ką ir kaip keisti ar tobulinti. Jaunimo mainų projektas vadinos „The art of aid“ (Pagalbos menas). Pagrindinė tema – menas ir amatai gali būti sprendimas skurdui ir bedarbystei. Kiekviena šalis gavo užduotį/namų darbą – sukurti prezentaciją arba filmuką apie savo šalyje esančias jaunimo problemas. Sicilijoje populiariausi menai yra tekstilė, keramika ir vyno bei sūrio (ricotta) gamyba (tai irgi menas!). Viso projekto metu 30 žmonių iš 5 skirtingų šalių kūrė tekstilės ir  keramikos dirbinius, kurie buvo parduoti mugėje, o uždirbti pinigai atiduoti vaikų namams.

Tęsdami išankstinį planavimo vizitą, susipažinome ir su muziejais, ir kitomis įžymiomis vietomis, kurias vėliau projekto metu aplankė ir likusi grupės dalis. Turėjau progą susipažinti ir pabendrauti su vietine meninke Sylvie Clavel ir jos pasaulyje garsiais tekstilės dirbiniais. Menininkės darbo pobūdis yra kelionės po Afriką ir afrikietiškų kaukių ieškojimas. Suradusi charizmatišką ir jai įdomią kaukę, ji sukuria jai pavidalą ir eksponuoja savo darbus ne tik Sicilijoje, bet ir Paryžiuje bei Niujorke.

Žinoma, trečią dieną, prieš keliaudama namo, spėjau dar išsimaudyti Viduržemio jūroje ir pasikepinti pietietiškoje saulėje. Rojus žemėje, kurį buvo skaudu palikti. Bet mintis, jog po mėnesio vėl čia sugrįšiu, mane ramino. Viskas atrodo kitaip, kai į tą pačią vietą atvažiuoji antrąkart. Jautiesi saugesnis ir pusiau vietinis, pažįstantis jau nemažą grupelę miestelio gyventojų.

Prieš tai ne kartą dalyvavau jaunimo mainuose. Tačiau mainai Sicilijoje pirmieji, kuriuose dalyvavau kaip grupės vadovė. Šita patirtis yra nepamirštama:

  • Pirmiausia įgytas savarankiškumas ir atsakomybės jausmas. Atsakomybė ne tik už save pačią, bet ir už visą grupę.
  • Taip pat anglų kalbos lavinimas. Tris dienas su niekuo nekalbant lietuviškai yra keistai malonu trumpam pamiršti gimtąją kalbą ir pradėti galvoti bei sapnuoti angliškai.
  • Susipažinimas su visiškai kitokia, paslaptinga pietiečių kultūra iš arti.
  • Naujos pažintys. Įdomūs žmonės ir užmegzti kontaktai ateityje galimų projektų partneriams.

Susijusios naujienos Daugiau

Ką veikti namuose? #10 Įkvėpimas
Ką veikti namuose? #10 Įkvėpimas
Ką veikti namuose? #9 Kinas
Ką veikti namuose? #9 Kinas
Ką veikti namuose? #8 Kursai
Ką veikti namuose? #8 Kursai

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus