Minimalistinis gyvenimo būdas – tai, ko mums reikia?

2018/03/28

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Vakarė Tarvidaitė
Jaunasis žurnalistas
Minimalistinis gyvenimo būdas – tai, ko mums reikia?

Tikriausiai nemažai iš jūsų paklaustumėte, kas yra minimalistinis gyvenimo būdas? Minimalizmas neretai yra įvardijamas kaip filosofija, kuria besivadovaujantys žmonės šiuolaikiniame pasaulyje gyvena paprasčiau, patiria mažiau streso. Nėra jokių aiškių taisyklių ar daiktų sąrašo, kurių atsisakęs žmogus galėtų taip pradėti gyventi. Tai labiau priklauso nuo kiekvieno žmogaus ir jo asmeninių poreikių. Kas vienam yra būtinybė jo gyvenime, kitam – visiškai nesvarbu. Tačiau išmetus keletą nebūtinų materialių daiktų iš savo gyvenimo žmogus nebūtinai taps minimalistinio gyvenimo būdo propaguotoju. Šiame straipsnyje nagrinėsiu, kodėl daug jaunų žmonių trokšta ir pradeda gyventi minimalistiškai.

Minimalizmas, visų pirma, yra suvokimas, ko mums labiausiai reikia. Kiekvienas žmogus turėtų suprasti savo tikrąsias vertybes ir išmokti atsisakyti materialių daiktų, be kurių gali gyventi. Tam tikra prasme toks gyvenimo stilius yra kelias į laisvę. Žmogus išsilaisvina nuo jį supančių nereikalingų daiktų ir pradeda į pasaulį žiūrėti kitomis akimis. Jam nebereikia švaistyti laiko veltui ir aukoti savo ramybės bei sveikatos. Kelią į tokį gyvenimo stilių dažniausiai renkasi tie žmonės, kurie supranta, jog jiems žmogiškos vertybės yra svarbesnės už įsigytus materialius dalykus.

Jauni žmonės linkę nešvaistyti laiko jiems nereikšmingiems dalykams ar veiklai. Jie renkasi tai, kas jiems patinka labiau ir stengiasi dvasiškai tobulėti ar tiesiog mėgautis savo buvimu. Tokie žmonės sako, kad gyvena daug laisviau ir patiria mažiau streso. Jie žino, kad parduotuvėje tikrai nenusipirks to, ko visiškai nereikia. Jaunam žmogui yra svarbu žinoti savo tikslą ir kaip jo siekti. Todėl pašaliniai daiktai, informacija, kuri visiškai jo nedomina, netrukdys eiti keliu link tikslo ir gal netgi padės tai padaryti greičiau.  Žinoma, sakyti, kad daiktuose gyvena kažkoks blogis, būtų neteisinga. Kiekvienas pasirenka tai, kas jam atrodo geriausia ir viską dėlioja, kad gyventi būtų patogu ir komfortiška. Taigi, minimalistiniu stiliumi gyvenantis jaunimas jaučiasi gerai ir gali judėti link savo tikslo netrukdomas pašalinių trikdžių.

Tikriausiai visi esame pastebėję, kad atsiranda vis daugiau žmonių, kurie yra linkęs paprasčiausiai nuomotis kambarį ar butą. Nei vienas neskuba turėti savo nuosavo kampelio. Kodėl taip yra? Manau, kad dažnas iš jų atsakytų, kad taip daug lengviau. Jei žmogus nusprendžia staiga išvažiuoti gyventi į kitą miestą ar šalį, jam nereikia sukti galvos dėl būsto. Jis paprasčiausiai gali nutraukti nuomos sutartį ir laisvai sau keliauti. Šiuolaikinis jaunimas nelinkęs prisirišti prie savo namų. Jiems daug svarbiau žmonės, su kuriais jie praleido laiką gyvenant toje šalyje, miestas, kuriame jie jautėsi gerai. Galime suvokti, kad tai yra pačios tikriausios vertybės, apie kurias dažnas turėtų pagalvoti. Juk visai ne mielas būtų tas butas ar namas, jeigu ne draugiški žmonės šalia ir jaukus miestas, kuriame leidi laiką.

Dauguma jaunų žmonių nori dirbti laisvu grafiku ar netgi iš namų. Tai didelis privalumas, nes gali dirbti kada tik panorėjęs, svarbiausia laiku pristatyti atliktą užduotį darbdaviui. Sakyčiau, tai yra minimalistinio gyvenimo stiliaus padarinys, nes kaip ir minėjau, kiekvienas turi tinkamai planuoti savo laiką. Žmonės renkasi laisvus darbo grafikus, kuriais dirbdami jie jaučiasi geriau ir gali viską planuoti pagal savo norus.

Kokią vietą šiame minimalizmo gyvenime turi socialiniai tinklai? Šis klausimas svarbus šiame technologijų amžiuje. Retas sutiktas žmogus neturi „Facebook“ ar „Instagram“ paskyros. Socialiniuose tinkluose mes dalinamės beveik viskuo, kas vyksta mūsų gyvenime, keliame nuotraukas iš atostogų, dalinamės istorijomis iš gyvenimo, pranešame, kokiame kino filme buvome ar kaip jaučiamės. Visa tai jau tapo normalu ir nematyti savo draugų tuo besidalijant būtų keista. O kaip naudotis socialiniais tinklais, jei nori pradėti gyventi minimalistiniu stiliumi, nustatytų ribų taip pat nėra. Tokias ribas gali atrasti kiekvienas iš jūsų. Manau, pirmiausia reikėtų dalintis tais gyvenimo momentais, kurie yra įdomūs jūsų draugams. Tačiau pagalvokite ar viską, ką veikiate gyvenime, reikia rodyti aplinkiniams. Tikrai yra tokių nuotraukų, kurias vertėtų pasilikti tik sau. Prieš mirtį savo laiške H. Butcher rašė: „Pamėginkite tiesiog mėgautis akimirkomis užuot jas fiksavę telefono ekrane. Gyvenimas nėra skirtas ekranui ar tobulai nuotraukai – mėgaukitės akimirka, žmonės! Nustokite fiksuoti viską kitiems.“ Galbūt vadovaudamiesi tokiu požiūriu visiškai atsiribosite nuo socialinių tinklų.

Šalia socialinių tinklų mūsų gyvenime yra televizijos ir internetinių portalų naujienų srautas. Manau, vis daugiau jaunimo gali gyventi be televizoriaus, nes tą patį galima rasti internete. Televizija turi programą, pagal kurią viskas rodoma tam tikru metu, o internete tą pamatyti galima kada tik panorėjus. Propaguojantiems minimalizmą svarbu matyti naujienas jiems palankiu metu. Todėl vargu ar yra daug minimalistų prie televizoriaus ekranų. Užtat internete pilna naujienų portalų, kuriuose rašo apie viską. Juose daug įvairiausių skilčių ir kiekvienas pasirenka tai, kas jam įdomu. Žmogui nereikia eikvoti laiko jo nedominančioms žinioms ir jis gali skaityti apie jam rūpimus dalykus. Taip ne tik neleidžiame laiko veltui, bet ir neapkrauname smegenų nereikalinga informacija.

Norint pradėti gyventi minimalistiniu stiliumi reikia labai aiškiai suvokti, ką nori pasiimti iš gyvenimo, ką gali išmesti iš savo kambario. Materialūs daiktai suteikia trumpalaikę laimę, todėl reikia nuspręsti, ką galima pašalinti iš savo namų. Tikriausiai dauguma iš jūsų spintose turi drabužių, kuriuos apsivilkote tik kartą, arba jie net nebuvo paliesti. Galima pradėti nuo šių drabužių, kuriuos reiktų mesti lauk arba dar geriau, atiduoti tiems, kuriems jų tikrai reikia. Tai puiki pradžia į laisvesnį jūsų gyvenimą. Vėliau galbūt vietoj sėdėjimo namuose išdrįsite pirmą kartą skristi lėktuvu ar važiuoti traukiniu ir išvyksite į savo svajonių kelionę. Kelionės tikrai ilgam įsirėš į jūsų atmintį ir tada suprasite, kad tai kelis šimtus kartų geriau, negu pavyzdžiui nusipirkti naują mobilųjį telefoną. Tuomet reikėtų sugalvoti, kam skirsite daugiau dėmesio, ar kokio tikslo sieksite, kaip leisite savo laisvalaikį, tobulėsite dvasiškai. Viskas turėtų vykti palaipsniui ir nereikėtų pergyventi, jeigu nejaučiate dvasinės laisvės jausmo iš karto. Gyventi minimalistiniu stiliumi tinka ne visiems. Tai yra gerai ar blogai, manau, gali spręsti tik patys žmonės. Jei jiems tinka toks gyvenimas, tuomet puiku. Tačiau nereikia pamiršti, kad apsisprendęs jaunuolis įgauna didelę atsakomybę. Žmogus turi planuoti savo laiką taip, kad vyktų pokyčiai jo gyvenime, o ne viskas stovėtų toje pačioje vietoje.

Taigi, Joshua Beckeris yra pasakęs: „Minimalizmas – sąmoningas (į)vertinimas to, ką labiausiai branginame ir atsisakymas to, kas mus atitolina“. Kaip norite gyventi galite nuspręsti tik jūs patys, neatsižvelgdami į kitų žmonių nuomonę ir madas. Kas tinka kitiems, gali visiškai netikti jums. Jaunimas stengiasi taip gyventi dėl laiko stokos ir užsibrėžtų tikslų. Manau, neseniai į Lietuvą įžengęs  minimalistinis gyvenimo būdas ir toliau sparčiai plis. Svarbiausia nepamiršti, kad čia nėra jokių nustatytų ribų ir taisyklių, o savo gyvenimą galite kontroliuoti tik jūs patys.