Ketvirtas kursas: „ieškosiu darbo arba, blogiausiu atveju, stosiu į magistrantūrą“

Mokymasis, studijos
2017/03/21
Ketvirtas kursas: „ieškosiu darbo arba, blogiausiu atveju, stosiu į magistrantūrą“

Tarptautinės kompanijos „PwC“ partneris, Audito skyriaus vadovas Rimvydas Jogėla pradėjo dirbti ketvirtame kurse: tuometinis buhalterinės apskaitos ir audito studijų programos studentas laimėjo atranką ir su keliais kurso draugais pradėjo dirbti tarptautinėje kompanijoje. Šiuo metu jis vis dar dirba toje pačioje – buhalterinės apskaitos ir audito srityje, tą patį mėgiamą darbą – jau 23 metus – ir  jaučiasi patenkintas. Tačiau, kaip pats sako, jo istorija – yra greičiau išimtis nei taisyklė. „Kai stažavausi Danijoje, supratau, kad išsilavinimas nelemia karjeros. Ten filologai dalyvauja atrankoje ir nori tapti auditoriais“, – sako R. Jogėla.

Šią mintį papildo ir Vilniaus universiteto karjeros konsultantė Sigita Kilkutė, kuri sako, kad „darbas pagal specialybę“ jau yra atgyvenęs terminas. Metas suprasti, kad fizikai gali dirbti ne tik lazerių laboratorijoje. Jie turi puikų strateginį mąstymą ir dažnai būna puikūs personalo vadovai; istorikai, gebantys suprasti informaciją įvairiuose kontekstuose, tampa nepakeičiamais marketingo specialistais; genetikai – duomenų analitikais ir t. t. Jauni žmonės, visi šiuo metu studijuojantieji, galimai rengiasi karjerai, kuri dar neegzistuoja arba šiuo metu pradeda dirbti srityse, kurios netrukus bus automatizuotos. Vadinasi, turime išmokti prisitaikyti ir savo įgytas žinias bei gebėjimus lanksčiai taikyti įvairiausiose srityse. 

Praktiniai įgūdžiai ir savanorystė – labai svarbūs

Valstybės tarnautojas, Jaunimo reikalų departamento direktorius Vydūnas Trapinskas pabrėžia, kad darbo rinkoje nepaprastai svarbūs praktiniai įgūdžiai ir gebėjimas juos įvardinti darbdaviui bei tinkamai save pristatyti. „Esu baigęs ekonomiką ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, projektų valdymo magistrantūrą VU Tarptautinio verslo mokykloje. Tačiau tik tuomet, kai būdamas Lietuvos Skautijos nariu rašiau projektą, supratau, kas yra projektų valdymas ir kokių įgūdžių reikia geram projektų valdytojui. Sakote, nerandate vietos praktikai? Labai svarbu suprasti, kad puikus būdas įgyti ne tik vertingų įgūdžių, bet ir patirties, yra savanoriška veikla ar neįkainojamas laikas dirbant nevyriausybiniame sektoriuje. Žinoma, visa tai būtina paminėti savo CV – įvardinti ne tik savo gerąsias savybes, bet ir konkrečius vykdytus projektus, įgytus įgūdžius. Jauniems žmonėms yra labai svarbu mokėti įsivardinti, ką ir kaip jie moka daryti, kad darbdaviai suprastų ir galėtų atpažinti, ką ir kaip jūs mokate. Labai svarbu į šiuos klausimus atsakyti ir sau. Ką iš tiesų moku? Kur galiu tobulėti? Kaip pasiekti tai, ko noriu?“

Būti jaunam – nelengva

Eurodesk Lietuva programos vadovė Ingrida Jotkaitė sako, kad žmogaus gyvenime, pirmieji keli dešimtmečiai yra nepaprastai svarbūs. Kad ir kaip beskambėtų, būti jaunam – nėra lengva. Galbūt dėl visuomenės lūkesčių jauniems žmonėms, galbūt dėl to, kad patiriame nepaprastai daug virsmų per kelis dešimtmečius – baigi mokyklą, pasirenki specialybę, pradedi dirbti ir, galbūt, net sukuri šeimą. Tam, kad būtum patrauklus darbo rinkai, per minimalų laiką įgytum maksimaliai daug patirties, tarptautinės galimybės yra vienas geriausių būdų sužavėti darbdavį ir, svarbiausia, tapti plataus rango profesionalu savo srityje. Pasirinkti tinkamą programą praktikai, stažuotei ar mainams reikia itin didelio informacinio raštingumo – dažnai studentai pasiklysta informacijos gausoje. Tam, kad nepaklystumėte, visuomet galite pradėti nuo mūsų.

Mūsų komanda kasdien atsako į jauniems žmonėms kylančius klausimus. Pastebime, kad jų lūkesčiai labai įvairūs, trūksta tik gebėjimų atsirinkti patikimą informaciją apie galimybes, kuriomis galite pasinaudoti. 

Jau minėta savanorystė gali būti ne tik naujų patirčių ir nuotykių šaltinis, bet ir pauzė, kurios reikia tiems, kurie baigia mokyklą ar studijas ir jaučia, kad neranda savęs srityje, kurioje mokosi ar siekia studijų. Svarbu žinoti, kad yra tarptautinių savanorystės pasiūlymų ir, jei nori tapti komunikacijos specialistu, galbūt tau reiktų tapti savanoriu kur nors vietos laikraštyje Vengrijoje ir pasitikrinti, ar tai tikrai tavo sritis? O jei neįsivaizduoji, kur ir kaip pasinaudoti tokia galimybe, visuomet gali paklausti Eurodesk Lietuva komandos.

Baugina studijų baigimas

Vilniaus universtete genetiką studijuojanti Barbora sako, kad studijų baigimas ir paskutinis kursas yra bauginantis metas. „Neįsivaizduoju, ką darysiu toliau. Greičiausiai, ieškosiu darbo arba, blogiausiu atveju, stosiu į magistrą“.

VU Karjeros konsultantė Sigita Kilkutė sako, kad „blogiausiu atveju – magistras“ dar nėra blogiausias variantas. Blogiau, kai iš bėdos stojama į doktorantūrą. Žinoma, žinių ir mokslo siekimas yra puikus dalykas, tuomet, kai besimokantis žmogus yra motyvuotas. Kai mokslai tampa išsigelbėjimu nuo realybės, kai jais saugomasi nuo atsakymų į klausimą „kas toliau?“, tuomet jaunas žmogus bėga nuo problemų, kurias anksčiau ar vėliau teks spręsti. Be to, greičiausiai, kankinasi nemėgiamoje veikloje, kuomet galėtų ieškoti galimybių darbo rinkoje ir tobulėti įgyjant žinių dominančioje srityje.

Kaip surasti mėgstamą darbą ir karjeros kelią, kuriuo geriausia eiti? „Investuokite į save, jei dirbate – dirbkite atsakingai, stenkitės – man buvo įdomu, mano darbas suteikė man daug galimybių. Tai yra svarbiausia“, – sako R. Jogėla. 

Ieškai tarptautinių galimybių? Kad ir koks bebūtų klausimas – pradėk nuo mūsų!

Eurodesk yra europinis informacijos tinklas veikiantis 34 šalyse ir teikiantis informaciją apie mobilumo galimybes jaunimui arba dirbantiems su jaunimu. Eurodesk tinklas Lietuvoje administruoja portalą žinauviską.lt, kuriame gali rasti kasdien atnaujinamos informacijos apie įvairias tarptautines galimybes: stažuočių, praktikos, darbo, studijų ar kt. pasiūlymus ir finansavimą.

Susijusios naujienos Daugiau

Kursai būsimiems kalbų mokytojams
Kursai būsimiems kalbų mokytojams
Nuotolinių kursų platformos tau!
Nuotolinių kursų platformos tau!
Keičiasi dalies įskaitų ir egzaminų datos
Keičiasi dalies įskaitų ir egzaminų datos

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?