Aplink pasaulį su jaunimo mobilumo programomis

Renginiai, mokymai
2016/04/18

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Gabrielė Marija Baltrušytė
Jaunasis žurnalistas
Aplink pasaulį su jaunimo mobilumo programomis

Vokietija, Prancūzija, Slovėnija, Kipras, Graikija ir net Japonija... Ne, tai ne atsitiktine tvarka iš pasaulio žemėlapio išrankiotos šalys. Šias ir dar daugelį kitų pasaulio kampelių Lukas Keraitis aplankė pasinaudojęs įvairiomis jaunimo programomis.

Pirmas blynas prisvilo, bet kryptis teisinga

„Baigęs mokyklą nusprendžiau, jog noriu pakeliauti. Daug pinigų neturiu ir neturėjau, tačiau tuomet aktyviai dalyvavau savo miestelio visuomeninėje veikloje. Buvau Šakių rajono moksleivių tarybos pirmininkas,  savivaldybės jaunimo reikalų tarybos narys. Ši veikla ir nuvedė į pirmą tokią kelionę – Europos savivaldybių jaunimo reikalų tarybų forumą. Griozdiškas pavadinimas, kaip ir pats renginys! Iš 47 Europos valstybių Ankaroje susirinko po vieną atstovą, o aš atstovavau Lietuvai, – pasakojimą pradeda Lukas. – Rugsėjo mėnesį visi keliavo į pirmąsias paskaitas, o aš – į pirmą savarankišką kelionę. Gyvenome viešbutyje, dienomis diskutuodavome. Atrodė, viskas taip rimta. Vykome net pas Ankaros merą, visą dieną būdavome su kostiumais. Galų gale pasirašėme neaiškią rezoliuciją ir išsiskirstėme – tiek ir nuveikta. Tik po kurio laiko supratau, kaip stipriai viskas vyko „dėl akių“. Pačiam buvo smagu, nors ir gaila, kad tokiais niekais užsiėmėme. Į tokio tipo renginius daugiau nevykau.“

Vos po savaitės – antroji kelionė

„Į antrąją išvyką taip pat buvau atrinktas vasarą, konkursas buvo nemažas. 10 lietuvių keliavo į Japoniją: diskutuoti apie kultūrą, švietimą, ekologiją, užmegzti kontaktus su Japonijos jaunimu. Programa vadinasi INDEX. Ji įkurta Japonijos princo, kurį taip pat sutikome. Lietuva savo delegaciją į Japoniją siunčia kas trejus metus. Tokijuje susirinko keistas valstybių derinys: Lietuva, Kambodža, Laosas, Jordanija, Peru ir Dominikos respublika. Dvi savaites kartu su Peru atstovais keliavome po kelis Japonijos regionus, mokyklose ar universitetuose pristatydami savo kultūrą, dalyvaudami jų renginiuose. Buvo nuostabu – viskas puikiai suorganizuota: gyvenome ir didmiesčiuose ir mažuose miesteliuose – šeimose, iš visų pusių pamatėme šalį, susiradome daug draugų. Man, devyniolikmečiui, tai buvo kažkas neįtikėtino, kitas pasaulis. Tai vis dar geriausia mano gyvenimo kelionė. Kaip dabar atsimenu: iš oro uosto važiuoju autobusu į gimtinę – Lekėčius – dar visas apsvaigęs. Sutinku kaimynus, jie klausia: „Iš mokslų, iš Vilniaus?“, o aš prieš parą tokiu metu valgiau pusryčius 49 aukšte viename iš Tokijo dangoraižių...“

Nuotr. Joanos Kembrytės

Svarbiausia asmeninis tobulėjimas

„Taip ir nebesinorėjo praleisti progų pakeliauti. Šios pirmos kelionės buvo su kiek netikėtais projektais, pilnai finansuotos. Vėliau daugiau keliavau į „Erasmus+“ jaunimo mokymo kursus ar mainus. Aktyviai nebedalyvavau jokiose organizacijose, tad vykdavau su kitomis, kurios turėdavo laisvos vietos. Dažniausiai „Erasmus+“ mainai vyksta taip, jog viena organizacija sugalvoja rengti mainus ir ieško partnerių kitose šalyse. Kartais partnerės neturi tiek narių, kurie norėtų vykti, o tokias vietas aš ir pasistengdavau užimti. Galbūt gali pasirodyti keista, bet šių mainų tikslas yra jaunimo mobilumas, diskutavimas aktualiomis temomis. Tai daugiau asmeninis tobulėjimas nei kažkoks įdirbis.“

Arčiau pasaulio problemų

„Rumunijoje debatų forma diskutavome apie aktyvų jaunimą, Gruzijoje – apie savanorystę. Į mainus Ukrainoje vykau tiesiai iš festivalio Latvijoje. Tik pakeliui į lėktuvą sužinojau, jog tą savaitgalį Ukrainoje numušė Malaizijos keleivinį lėktuvą. Baisiausia buvo atvykus į Kijevą, Maidane susitikau ukrainietę draugę, bėgančią iš savo gimtojo Donetsko. Man buvo be galo smalsu, kaip ten viskas. Tuo metu dirbau radijuje, norėjau pranešti jiems šiek tiek žinių. Buvo tikrai baisu: pasakodama apie savo namus ir rodydama baisias nuotraukas, darytas savo pačios kieme, draugė nelaikė ašarų... Tai buvo vienas iš keleto kartų, kur tokiuose mainuose pasijaučiau visai šalia problemų, kurios būnant Lietuvoje atrodydavo kažkur toli. Toliau vykusių mainų tema buvo tikrai paranki – demokratiškumas.

Šį rudenį Sicilijoje dalyvavau mokymo kursuose žurnalistams apie etišką žurnalistiką pabėgėlių klausimu, padėjau nufilmuoti reportažą LRT televizijos laidai „Labas rytas“. Susitikome vietinius gyventojus, pačius emigrantus. Viena yra galvoti apie tokias problemas būnant namuose, visai kas kita – šalia jų. Su tema spėji gerai susipažinti. Grįžęs nepraleidi jos pro ausis, nebijai diskutuoti, jauti, kaip viskas yra susiję. Dažnai grįžti su daugiau klausimų nei atsakymų. 

Naudos daug ir įvairios

„Neseniai grįžau iš mainų Turkijoje, jų tema buvo muzika. „Erasmus+“  programos mainai tuo ir žavi, kad jie labai skirtingi. Tiesa, kartais vykdamas nežinai, ką gausi – bus įdomu, smagu, ar naudinga. Kartais susirenka žmonės su labai skirtingais ketinimais: vieni iš tiesų nori patobulėti, kiti tiesiog atvažiuoja pasilinksminti. Nepaisant to, visuomet parsiveži kažką naudinga. Man pačiam įdomios įvairios temos, todėl visada galiu atrasti erdvės diskusijoms.

Mokymų metu pagerinu anglų (kartais ir kitų, pavyzdžiui, rusų) kalbos žinias. Be to, mainai vyksta kelias savaites, tai puiki proga pabėgti nuo rutinos. Uždariems, mėgstantiems dažniau būti vieniems tokiuose mainuose nėra lengva. Net ir mėgdamas daug bendrauti kartais gali grįžti pavargęs, kadangi sutinki tiek daug naujų žmonių.

Dažniausiai mainai vyksta kaimo vietovėse, susirenka 20-40 žmonių iš maždaug 4–7 valstybių, priklausomai nuo mainų dydžio. Mainai trunka 1–2 savaites. Galima atvykti anksčiau arba po mainų išvykti vėliau. Verta tuo pasinaudoti, nes iš suplanuotų veiklų neištrūksi.

Nakvynė ir apgyvendinimas būna nemokamas, programa dengia dalį kelionės išlaidų pagal fiksuotą kelionės atstumą. Dažniausiai pavyksta sutilpti į reikiamą sumą.

Vykdamas į mainus negali būti tikras, kad pamatysi daug šalies, pakeliausi. Kartais gali pasijausti uždarytas mokymo kursuose, tačiau kiekvienuose mokymuose būna keliasdešimt žmonių iš kitų šalių, tad jautiesi pažinęs šalis, kuriose net nebuvai.“

Nuo ko pradėti?

Daugiausia pasiūlymų – oficialioje mainų svetainėje, nors čia gali tekti kiek pavargti. Dalį šios informacijos lietuvių kalba gali rasti „Erasmus+“ puslapio naujienų skiltyje. Taip pat galima sekti atskirų organizacijų veiklą.

Keletas patarimų

„Universalios išvykimo formulės neturiu – paprasčiausiai reikia viskuo domėtis, visada dairytis ir nepraleisti galimybių. Nuoširdžiai visiems rekomenduoju išvykti bent kartą (kol nesuėjo dvidešimt devyneri). Kažką prarasti galimybė yra tikrai mažesnė nei atrasti naujų draugų ir gerų įspūdžių. Patarimas-palinkėjimas iš lietuvių liaudies išminties: „Stovėdamas vietoje ir vanduo sugenda.“ Negeskim, čiurlenkim!“

Susijusios naujienos Daugiau

Būdai, kaip šiemet paminėti Gedulo ir vilties dieną
Būdai, kaip šiemet paminėti Gedulo ir vilties dieną
Švarinkime upes!
Švarinkime upes!
Online muzikos festivalis Atlantida vonioje
Online muzikos festivalis Atlantida vonioje

Susiję straipsniai Daugiau

IV-asis Rytų partnerystės jaunimo forumas
IV-asis Rytų partnerystės jaunimo forumas
Priversti bėgti – įsileisti ar atstumti?
Priversti bėgti – įsileisti ar atstumti?
Marokas ir jo spalvinė gama
Marokas ir jo spalvinė gama