Jaunieji fotoverslininkai

Darbas ir stažuotės
2014/10/22

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Rūta Paitian
Jaunasis žurnalistas
Jaunieji fotoverslininkai
Nuotrauka: Adelina Kiškytė

Šiandieninėje visuomenėje, ko gero, nerasime nei vieno žmogaus, kuris nebūtų susidūręs su fotokamera. Vieni aktyviai  prieš ją pozuoja (pradedant nuo podiumais vaikštančių holivudinių idealų ar lietuviškų jų atitikmenų iki socialinių tinklų vartotojų, kasdien besidalinančių savo asmenukėmis), kiti slepiasi, fiksuodami nūdienos pasaulį ar juos supančius žmones. Tiek vieni, tiek kiti yra laimingi, nes patenkinamas kiekviename žmoguje slypintis narcisizmas bei sukuriama idėja, kurią kiekvienas fotografas įgyvendina savaip.

Technologijoms šuoliuojant į priekį vis labiau tobulėja ir fototechnika. Norint užfiksuoti pasirinktą kadrą, jau nebereikia dvidešimt minučių stovėti it statuloms ir nejudėti, lakstyti su fotojuostomis į ateljė bei laukti mėnesį, kad pamatytum ar pakankamai liko žavesio nuotraukoje, kurioje buvai „prigautas“. Dabar viskas paprasčiau ir greičiau: vos vienas „sūris“ ir po sekundės gali išgirsti: „Oi, ne, šita baisi. Dar kartą fotografuok.“ Aišku, yra ir tokių, kurie mieliau renkasi gamtos peizažus, juos fiksuodami perteikia visą aplinkos grožį ir ramybę. Kitiems labiau patinka architektūra, todėl nuotraukose nori pabrėžti jos didybę bei kūrusių menininkų išradingumą. Skirtingai nei žmonės, medis ar pastatas nepradės skųstis bei demonstruoti kaprizų, jie išdidžiai stovės ir savo abejingumu bei rūsčiu žavesiu traukte trauks fotografą. Na, bet šįsyk ne apie tai.

Sparčiai populiarėjanti fotografija, skatina vis didesnį norą būti įamžintiems nuotraukose profesionalių fotografų. Galbūt toks noras kyla vartant senus tėvų jaunystės laikų nuotraukų albumus, kur mamos, dailiai apsirėdžiusios mąsliu žvilgsniu, pasiilgsta „mėlynųjų tolių“, o gal atsibosta socialiniuose tinkluose dalintis asmenukėmis su tais pačiais prierašais. Deja, profesionalūs fotografai ne visiems prieinami, tad tenka to atsisakyti, nepagalvojus, kad šalia galima aptikti jaunųjų entuziastų, kurie augdami ir vis dar ieškodami savojo stiliaus, tobulindami techniką pradeda nedrąsiais žingsniukais minti kelią į fotoverslininkų gretas. Šįkart kalbinu du išradingus fotografus, pavertusius savo pomėgį papildomu uždarbiu, o vėliau jau ir pragyvenimo šaltiniu.

Žavi rudaplaukė Ingrida, šiemet Vilniaus universitete įgijusi istorijos bakalauro laipsnį, nėra užsidariusi archyve tarp kelis dešimtmečius ar dar ilgiau nejudintų popierių (šabloniškas istoriko įvaizdis), o jau daugiau nei septynerius metus į pasaulį žvelgia pro objektyvą. Ji visada stengiasi turėti fotokamerą, nes niekada nežinai, ką šįkart žvitri akis gali užfiksuoti ir užsimanyti įamžinti. Besidairydamas į gamtos peizažus, fiksuodamas jos neišdildomą grožį, Ingridos objektyvas pasuko portretinės fotografijos link. Dar visai neseniai, prieš kiek daugiau nei metus, už simbolinę sumą pradėjusi fotografuoti savo drauges, padėjusi joms atnaujinti savo nuotraukų albumus, vėliau Ingrida ėmėsi krikštynų, mergvakarių bei porų fotografavimo. Kiekvienai fotosesijai mergina sukuria jaukią atmosferą, kurioje nesijaučia suvaržymo, kiekvienas gali būti savimi. Po truputį Ingridos nuotraukos, stilius, technika ir pats verslas vystosi toliau, nes gautą pelną mergina investuoja į naujesnių objektyvų, fotografijos knygų įsigijimą. Kiekvienas žymus verslininkas pagirtų Ingridą už tai, kad pradinis pelnas skiriamas tolimesniam verslo įtvirtinimui bei plėtojimui.

Antrasis minėtojo verslo entuziastas yra vestuvių fotografas Donatas Rimkus, kurio hobis tapo verslu daugiau nei prieš trejus metus. Nuo mažens augęs meniškoje aplinkoje ir apsuptas kūrybiškų žmonių, meilę fotografijai atrado gana anksti — dar paauglystės metais, na, o dabar jau nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be to: „Tai mano savasties dalis ir užsiimsiu fotografija 80 metų.“

Fotografas Vilniuje, Donatas, savo techniką tobulino ilgai.Pirmąsias fotosesijas Donatas įamžino dar su taip vadinama „muiline“, tačiau, kaip ir Ingrida, savo uždarbį skyrė profesionalios technikos įsigijimui bei nuolatiniam jos tobulinimui.
Nuo 2011-ųjų metų, Donatas jau pradėjo gauti užsakymus, kurių vis daugėjo, ir galiausiai tai tapo pagrindiniu jo pragyvenimo šaltiniu. Jo darbo laikas — savaitgaliai, vieta — pagal susitarimą. Donatas savo draugišku, linksmu ir paprastu (bet ne prastu) būdu fotosesijose nei vienam žmogui neleidžia būti susikausčiusiam ir padeda atsipalaiduoti. Tuomet laikas nespėja prailgti, o po fotosesijos išeinama tik su geromis emocijomis, kurių užtenka dar ilgam. Donato darbus galima išvysti čia.

Tokių žmonių, kaip Ingrida ir Donatas, ko gero, galima rasti kiekvieno iš mūsų aplinkoje, ir tai — labai gerai. Smagu ir tai, jog palaikančių taip pat netrūksta. Juk reikia pripažinti, kad atėjus į polikliniką ir sutikus studentus–praktikantus, neretai išsigąstame ir pagalvojame: „Na, va, koks vaikas dabar mane čiupinės, ką jis išmano, reikia „normalaus“ gydytojo.“ Užmirštame, kad ir „normalūs“ gydytojai buvo studentai–praktikantai. Tas pats ir su fotografais. Vartant žurnalus ar naršant internete matome žymius asmenis, kuriuos įamžino profesionalūs fotografai, o kai galvojame apie fotosesijas, ko gero, iškyla vaizdinys su didžiule fotostudija, pilna prožektorių, skėčių ir kitos technikos, kuri fotosesijai tarsi įkvepia profesionalumo, tad pagal tai reitinguojame ir fotografus, užmiršdami, kad ir tie „profesionalai“ pradėjo savo karjerą kaip jauni entuziastai, fotografiją pasirinkdami kaip priimtiniausią saviraiškos būdą, kuris pamažu evoliucionavo į verslą, leidžiantį finansiškai save išsilaikyti ir, kiekvieną kartą į rankas paėmus fotokamerą, suteikiantį neribotą kūrybos potencialą.

Susijusios naujienos Daugiau

Tapk JTBA biuro administratoriumi!
Tapk JTBA biuro administratoriumi!
Nemokamos CV konsultacijos arba darbo pokalbio simuliacijos!
Nemokamos CV konsultacijos arba darbo pokalbio simuliacijos!
Stažuotė Ekonomikos ir socialinių reikalų komitete
Stažuotė Ekonomikos ir socialinių reikalų komitete

Susiję straipsniai Daugiau

Interviu su NASA stažuotoju Deividu Čelkiu: kaip patekti į NASA?
Interviu su NASA stažuotoju Deividu Čelkiu: kaip patekti į NASA?
Ieškantiems trumpalaikio darbo: 4 priežastys, kodėl verta išvykti dirbti į užsienį trumpam laikui
Ieškantiems trumpalaikio darbo: 4 priežastys, kodėl verta išvykti dirbti į užsienį trumpam laikui
Neįgaliųjų integracija – ar tikrai ji vyksta taip, kaip tikimės?
Neįgaliųjų integracija – ar tikrai ji vyksta taip, kaip tikimės?