EYE – renginys, siekiantis įtraukti jaunimą į politiką

Europos Sąjunga
2018/06/12

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Simona Aleksandravičiūtė
Jaunasis žurnalistas
EYE – renginys, siekiantis įtraukti jaunimą į politiką

2018 m. birželio 1–2 d. Strasbūro miestas Prancūzijoje į svečius pakvietė 8000 jaunuolių iš Europos ir prisiėmė atsakomybę papasakoti jiems apie tai, kas yra politika bei skatinti susidomėjimą šia sritimi. Panašios koncepcijos renginių spektras platėja kiekvienais metais, tačiau EYE („European Youth Event“), įvykęs dar tik trečiąjį kartą (nuo 2014 m.), sugeba pritraukti žiniasklaidos dėmesį bei susidomėjimą tos socialinės grupės, kuri, iš pirmo žvilgsnio, nesidomi politika. EYE diskutuoti buvo galima ir apie jaunimo nedarbą, aplinkosaugą, švietimą, jaunimo teises ir daugelį kitų temų. Jaunimo nuomonė čia buvo išgirsta.

Prieš tai paminėtą jaunimo nesidomėjimą politika fenomeną paaiškinti nėra sunku – ši sritis yra daug platesnė nei „MG Baltic“ skandalai, susiję su Liberalų sąjūdžiu. Mąstant plačiau, ji apima beveik visas gyvenimo sritis. Pavyzdžių šiam teiginiui patvirtinti pilna: lietuviams puikiai pažįstama „Eurovizija“, egzaminais, su kuriais susiduria kiekvienas, nusprendęs pabaigti 12 klasių, religija, maisto kultūra, kuomet kartais atrodo, jog politikai kontroliuoja net ką mes turėtume įsidėti į savo burną. Šis sąrašas yra begalinis, tad žmogus, teigiantis, kad nesidomi politika, turbūt iki galo ir nesuvokia, kas yra politika ir kokią įtaką ji daro mūsų kiekvieno kasdieniam gyvenimui.

Kiekvienas jaunas žmogus, atvykęs į EYE, turi galimybę pasirinkti veiklas ir diskusijas, kuriose nori dalyvauti. Natūralu, jog vienos jų sulaukia daugiau, kitos mažiau susidomėjimo, bet vis dėl to įdomiausiu aspektu išlieka nuomonių skirtingumas ir įvairialypiškumas. Pavyzdžiui, banali ir nuvalkiota tema – visuotinis atšilimas. Pagrindiniu kontrargumentu išlieka faktas, jog planetos temperatūra kito nuolat (prisiminkime ledynmečius) ir tai, jog jau per vėlu yra kažką keisti. Vis dėl to neįmanoma visų problemų nurašyti tik dėl to, jog mes nieko negalime pakeisti (negalime pakeisti didelių pabėgėlių srautų, atvykstančių į Europą, negalime pakeisti ekonominės atskirties tarp socialinių grupių ir t.t.), nes taip dingtų ir viltis. Pokyčiai nėra lengvai ir greitai pasiekiami, jie gali reikalauti didelių finansinių investicinių ir darnaus šalių bendradarbiavimo. Politikų sakymas, kad mes nieko negalime pakeisti, jiems yra daug patogesnis. Visuomenė myli ir tiki tais politikais, kurie pasiekia kažkokių pokyčių čia ir dabar, o išleisti daug pinigų sprendimams, kurie gali neveikti arba jų poveikis išryškės tik po 10 ar 20 metų yra rizikinga ir nepopuliaru.

Antra jauniausia pagal prancūzų deleguotus europarlamentarus delegatė Karima Delli EYE renginio diskusijoje „Degantis klausimas: ar Europa turėtų prisiimti lyderės poziciją visuotinio atšilimo klausimu?” pateikė labai daug racionalių problemos sprendimų būdų, kuriuos būtų įmanoma pradėti vykdyti – skatinimas valgyti daugiau augalinės kilmės produktų (kurie dažnai būna brangesni dėl pernelyg didelių subsidijų gyvulininkystės sektoriui), subsidijų panaikinimas gyvulininkystės sektoriui, didesni mokesčiai angliai, mažesni mokesčiai elektra varomiems automobiliams, skatinimas vartoti sezoninį maistą (juk, pavyzdžiui, lietuviams neturėtų būti natūralu valgyti pomidorus žiemą) ir skatinimas valgyti vietinius produktus. Nors ši politikė atstovauja ne itin populiarią partiją Europos parlamente („Group of the Greens“ / „European Free Alliance“), viso susitikimo metu degė noru įvykdyti šias idėjas bei nepraleido progos pabendrauti ir ne itin formaliu būdu. Iš karto po diskusijos Karimą Delli galimėjo sutikti viename iš Strasbūro barų, kuriame vyko laisvojo stiliaus repo kovos. Tai yra vienas iš dalykų, atveriančių akis ir parodančių, jog politikai irgi yra tokie patys su mumis visuomenėje gyvenantys įvairialypiai žmonės.

Aplinkosauga tikrai nebuvo pagrindinis renginio klausimas. Buvo daug kalbama ir apie jaunimo įsitraukimą į politiką, dirbtinį intelektą, ekonominę atskirtį, saugumo aspektus Europoje, populiarėjantį nacionalizmą ir t.t. Jaunimą nuolatos supo tarptautinė kompanija, kuri padeda jiems pažinti ir suprasti skirtingas kultūras. Juk jei pokalbiai dažniau vyktų tarp žmonių su skirtingomis istorijomis, su skirtingais gyvenimo fonais, viskas taptų daug labiau pažįstama ir artima. Didelės problemos taptų nebe tokios tolimos ir svetimos.

Susijusios naujienos Daugiau

Galimybė išvykti į mainus pradedantiems verslininkams
Galimybė išvykti į mainus pradedantiems verslininkams
Pagalba ir patarimai vartotojams Europoje
Pagalba ir patarimai vartotojams Europoje
18-mečių dėmesiui! #DiscoverEU
18-mečių dėmesiui! #DiscoverEU

Susiję straipsniai Daugiau

Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
Kokia yra ES ateities vizija?
Kokia yra ES ateities vizija?