„Baltųjų pirštinių“ savanorė Kamilė: „Teisė balsuoti ir būti išgirstam yra tarsi dovana“

2019/04/10

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Toma Klusaitė
Jaunasis žurnalistas
„Baltųjų pirštinių“ savanorė Kamilė: „Teisė balsuoti ir būti išgirstam yra tarsi dovana“

2019 m. yra neabejotinai ypatingi metai Lietuvos piliečiams – vyksta net treji svarbūs rinkimai. Kovo 3 dieną visoje Lietuvoje vyko savivaldybių merų ir tarybų rinkimai, o kovo 17-ąją – antrasis merų rinkimų turas. Tačiau tai tik pradžia. Jau gegužės 12 dieną balsuosime prezidento rinkimuose, o gegužės 26-ąją – Europos Parlamento. Balsavimo rezultatai nulems, kokį šalies vadovą turėsime ateinančius penkerius metus ir kas atstovaus mūsų nuomonei EP. Kiekvienų rinkimų skaidrumą ir sklandumą padeda užtikrinti nepriklausomi rinkimų stebėtojai. Šiemet Jurbarko r. savivaldybės mero ir tarybos rinkimus stebėjo ir aktyvi abiturientė, nepolitinės rinkimų stebėjimo organizacijos „Baltosios pirštinės“ narė ir savanorių koordinatorė Kamilė Kačinskaitė.

 

Papasakok plačiau apie „Baltųjų pirštinių“ veiklą. Kodėl nusprendei prisijungti prie šios visuomeninės organizacijos?

„Baltosios pirštinės“ yra pilietinė iniciatyva, kuri susibūrė po 2012 m. vykusių LR Seimo rinkimų, kaip atsakas į pastebėtus balsų pirkimus, korupciją. Tad pagrindinis šios organizacijos tikslas yra skaidrių bei demokratiškų rinkimų užtikrinimas visu rinkiminiu laikotarpiu. Stebime, fiksuojame ir pranešame apie galimus pažeidimus jau nuo pat rinkimų kampanijos pradžios, taip pat stebime išankstinį balsavimą savivaldybėje, specialiu paštu, namuose ir per rinkimų dieną, balsų skaičiavimą. Nusprendžiau prisijungti prie šios organizacijos, kad tai paskatintų labiau pasidomėti politika, ypač todėl, jog tai pirmi metai, kai galiu dalyvauti rinkimuose. Nenorėjau prisidėti prie tų, kurie tik burba ir neprisideda prie demokratiškesnės tėvynės.

Šiais metais buvai viena iš nepriklausomų rinkimų stebėtojų ir stebėjai savo rajono savivaldybės tarybos rinkimus. Kaip vyko rinkimų stebėjimas ir kokios buvo Tavo pareigos?

Aš esu „Baltųjų pirštinių“ savanorių koordinatorė Jurbarko rajono savivaldybėje. Tad turėjau ne tik pati stebėti rinkimus, bet ir koordinuoti savanorius, skirstyti vietas stebėjimui, bendrauti su rinkimų komisijos nariais, policijos atstovais ir t.t. Rinkimų stebėjimas vieniems gali pasirodyti paprastas, kitiems sudėtingas, tačiau tik patyrus tai gyvai galima išties suvokti šį procesą, kuris neužsibaigia tik stebėjimu. Prieš smagiausią dalį – stebėjimą – reikia sudalyvauti mokymuose, gauti stebėtojų pažymėjimus. O po to rinkiminiu metu prasideda galimų pažeidimų stebėjimas, fiksavimas, pranešimas. Siekiame patikrinti kuo didesnį kiekį rinkiminių apylinkių, tad labai daug tenka bendradarbiauti ir su rinkiminių apylinkių komisijos nariais, kitais stebėtojais.

Ar daug pažeidimų užfiksavai? Kokio tipo pažeidimai pasitaiko dažniausiai?

Tikslaus skaičiaus nepasakysiu, tačiau per savivaldybių tarybų bei mero rinkimus tikrai teko pastebėti daugybę pažeidimų, bet džiugu, kad daug mažiau galimų pažeidimų užfiksavau per antrąjį mero rinkimų turą. Dažniausiai teko užfiksuoti tai, kad nėra tikrinami einančiųjų balsuoti rinkėjų asmens dokumentai, pažeidžiamas rinkėjų slaptumas, rinkėjų ėjimas į balsavimo kabiną su kitu asmeniu.

Kas ir kaip gali tapti rinkimų stebėtoju?

Visi aktyvūs, visuomeniški LR piliečiai, kurie yra neabejingi skaidrios valstybės valdymo principams, norintys prisidėti prie pokyčių, kurie nepriklauso politinėms partijoms, nedirba politinio pasitikėjimo postuose, su politinių partijų ar atskirų politikų rinkimų kampanijomis. Gali prisidėti ir nepilnamečiai, tačiau jiems tektų palaukti pilnametystės, kad galėtų gauti oficialų rinkimų stebėtojo pažymėjimą, leidžiantį stebėti rinkimus per visus rinkimų etapus. Rinkimų stebėtoju galima tapti sudalyvavus skaidrių rinkimų dirbtuvėse arba užpildžius internetinėje svetainėje www.baltosiospirstines.lt savanorio anketą.

Balsavimas 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimuose tau buvo pirmasis. Ar buvo sunku apsispręsti, už ką balsuoti? Koks jausmas pirmą kartą atiduoti savo balsą?

Nors iš pažiūros gali pasirodyti, kas čia gali būti tokio sunkaus pabalsuoti, visgi pirmąkart, nors ir su džiugesiu, bet jaučiau atsakomybę, slegiančią pečius, ir tikrai buvo sunku apsispręsti, kas ateityje turėtų tapti lyderiais, vedančiais Lietuvą geresnio bei demokratiškesnio rytojaus link. Tuo labiau, jog dauguma kandidatų nepažįstu asmeniškai, o knygos viršelis dažnai gali būti apgaulingas.

Jaunimas neretai galvoja, kad politika yra nešvarus reikalas, svarbus tik vyresnio amžiaus žmonėms. Kodėl jaunas žmogus turėtų domėtis savo rajono ir šalies politika?

Nors demokratija turi ydų, tačiau teisė balsuoti ir būti išgirstam yra tarsi dovana, kuria būtina pasinaudoti kiekvienam, tikinčiam Lietuva. Tik taip sukursime rytojų, kurio trokštame visi. O niekas kitas geriau nei mes patys neatstovausime savo interesų, vyresni žmonės vieni mums nesukurs tokios Lietuvos, kokioje bus gera gyventi jaunesniems lietuviams. Visgi, juk visi politikų priimti sprendimai veikia tiesiogiai ar netiesiogiai kiekvieną iš mūsų, tad reikia prisiimti atsakomybę jau šiandien ir nelaukti rytojaus burbant apie tai, kokia netinkama valdžia išrinkta. Tik visi vieningai išreiškę savo nuomonę rinkimuose galėsime gyventi demokratiškoje visuomenėje.