Aplinkai draugiška gyvensena: kaip gyventi tvariau?

2019/09/18

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Toma Klusaitė
Jaunasis žurnalistas
Aplinkai draugiška gyvensena: kaip gyventi tvariau?

Nuolat mušami temperatūros rekordai, ekstremalūs orų reiškiniai, tirpstantys ledynai, nykstančios gyvūnų rūšys – visa tai yra netinkamų žmonijos įpročių ir besaikio vartojimo pasekmės. Motina Žemė šaukiasi pagalbos, o vienas iš būdų jai padėti – keisti savo gyvenimo būdą.

1. Valgyk mažiau mėsos

Suvartodamas mažiau mėsos ir jos gaminių prisidėsi prie CO2 taršos, kurios viena pagrindinių sukėlėjų yra būtent mėsos industrija, sumažinimo. Jei esi pasiryžęs ir didesniems pokyčiams, apsvarstyk galimybę tapti vegetaru.

2. Atsakingai rūšiuok šiukšles

Atliekose yra pakartotinai naudoti tinkamų antrinių žaliavų, kurias perdirbus galima pagaminti naujų daiktų. Daugiau apie teisingą rūšiavimą gali skaityti čia.

3. Naudok mažiau plastiko

Aplink mus tiek daug plastiko, jog atrodo, kad jo išvengti neįmanoma. Visgi sumažinti plastiko sunaudojimą nėra taip jau sunku – švarius plastikinius maišelius galima naudoti kelis kartus, nešvarius – vietoj šiukšlių maišų, o apsipirkimui ir biriems produktams laikyti puikiai tinka medžiaginiai maišeliai. Taip pat stenkis atsisakyti vienkartinių plastikinių daiktų, rinkis didesnes produktų pakuotes (jei įmanoma – kartonines, nes jas lengviau perdirbti), sveriamus produktus, nepirk vandens buteliuose ir nešiokis gertuvę.

4. Taupyk vandenį

Gėlo vandens ištekliai riboti, todėl jį naudoti reikia ypač apgalvotai. Išsikelk tikslą sumažinti per mėnesį sunaudojamo vandens kiekį bent 10%. Skalbimo mašina ir indaplove naudokis tik susikaupus dideliam kiekiui nešvarių drabužių ar indų. Vietoj maudymosi vonioje rinkis dušą ir prauskis trumpiau, o įprastą dušo galvutę pakeisk į taupančią vandenį. Valydamas dantis visada užsuk čiaupą. Buitines nuotekas ir lietaus vandenį naudok augalų laistymui.  

5. Prikelk naudotus daiktus antram gyvenimui

Nebenešiojamus drabužius gali padovanoti arba paaukoti labdaringoms organizacijoms, taip padarydamas gerą darbą. Taip pat internete galima rasti galybę įdomių būdų, kaip iš senų daiktų pasigaminti ką nors naujo, tad prieš išmesdamas sulūžusį daiktą pagalvok, ar negali jo pataisyti ir pritaikyti kitur.

6. Pirk tik tiek, kiek reikia ir rinkis kokybiškus daiktus

Viliojančios akcijos ir reklamos neretai lemia tai, jog žmonės maisto produktų ar kitų gaminių prisiperka gerokai daugiau, nei reikia. Užsienyje sparčiai populiarėja tokios maisto dalijimosi platformos kaip OLIO, tačiau Lietuvoje to dar, deja, neturime. Sumažinti vartojimą gali pirkdamas brangesnius, kokybiškesnius gaminius, kurie tarnaus žymiai ilgiau, taip pat drabužius įsigydamas dėvėtų rūbų parduotuvėse. Ar žinojai, jog pagaminti vieniems medvilniniams marškinėliams reikia net 2700 litrų vandens – tiek, kiek išgertum per beveik trejus metus?

7. Rinkis aplinkai draugiškas keliones

Dažniau naudokis viešuoju transportu, vaikščiok pėsčiomis, važiuok dviračiu. Jei įmanoma, keliones lėktuvu keisk į keliones traukiniu. Taip ne tik prisidėsi prie švaresnės aplinkos, bet ir daugiau pamatysi. Palyginimui, skrydžio iš Vilniaus į Milaną metu išmetama net 110 kilogramų anglies dvideginio, o 2000 kilometrų kelionės traukiniu metu – 30 kilogramų.

8. Taupyk elektros energiją

Kaip ir taupydamas vandenį, išsikelk tikslą sumažinti per mėnesį suvartojamos elektros energijos kiekį. Įprastas elektros lemputes pakeisk energiją taupančiomis. Išeidamas iš patalpos visuomet išjunk šviesą ir nepalik elektrinių prietaisų budėjimo režime.

9. Mažink popieriaus sunaudojimą

Kasmet popieriaus gamybai iškertami beveik 4 milijardai medžių. Sunaudojamo popieriaus kiekį sumažinsi atsisakydamas popierinių sąskaitų bei reklaminių katalogų ir skrajučių, spausdindamas ant abiejų lapo pusių, o knygas, laikraščius ir žurnalus skaitydamas internete ar bibliotekoje. Taip pat svarbius priminimus ir užrašus žymėkis telefone ar kompiuteryje, tam puikiai tinka ir įvairios popieriaus skiautės.

10. Rūpintis savo planeta skatink ir kitus

Skatink savo šeimos narius ir draugus keisti gyvenimo būdą, nes juk didžiausi pokyčiai daromi drauge, o kartu siekti rezultatų yra dar smagiau!

11. Nešvaistyk maisto

Venk pirkti dideles pakuotes ir planuok maisto gamybą – pirmiausia sunaudok produktus, kurie greitai genda. Nemažą dalį maisto produktų taip pat galima užšaldyti ir taip prailginti jų galiojimo laiką.

12. Naudok aplinkai draugiškas valymo priemones ir kosmetiką

Vietoj kenksmingų valiklių, kurie vėliau patenka į aplinką, rinkis actą ir sodą. Namie taip pat gali pasigaminti natūralų šampūną, veido prausiklį, dezodorantą ar lūpų balzamą.

13. Pirk daugiau vietinės produkcijos

Rinkdamasis šviežius sezoninius produktus ūkininkų turgeliuose prisidėsi prie transporto priemonių keliamo oro užterštumo mažinimo.

14. Prisidėk prie aplinkos švarinimo, medžių sodinimo akcijų

Aplinkosauginės akcijos – ne tik naudingas laiko praleidimo būdas, bet ir puiki galimybė susirasti naujų bendraminčių.

15. Kompostuok

Kompostuodamas maisto ir sodo atliekas pasigaminsi natūralias trąšas, puikiai tinkančias kambarinių gėlių, daržovių ir kitų augalų auginimui, ir sumažinsi į sąvartyną keliaujančių šiukšlių kiekį.

16. Pirk iš aplinkai draugiškų prekės ženklų

Palaikydamas tvarius prekės ženklus būsi tikras, jog įsigyti produktai buvo pagaminti siekiant sukelti kuo mažesnį neigiamą poveikį aplinkai.

17. Skolinkis ir dalinkis daiktais

Laikinai ko nors prireikus skolinkis iš draugų bei pažįstamų ir pats dalinkis turimais daiktais.

18. Nustatyk savo gyvenimo būdo poveikį aplinkai ir imkis pokyčių

Skaičiuoklėmis Eco FootprintCarbon Footprint ir Water Footprint gali lengvai ir greitai įvertinti savo kasdienių įpročių daromą poveikį mūsų planetai. Tai padės atrasti sritis, kuriose dar reikia pasitempti.