Nepaisydami aplinkybių, mes atrodysim stilingiausiai

2020/07/31
Nepaisydami aplinkybių, mes atrodysim stilingiausiai

Drabužių jūroje paskendęs kambarys šiomis dienomis pas dažną žmogų jau nieko nebestebina, nors ir faktas, kad drabužių rinka yra antra didžiausia mūsų planetos teršėja, o žmonės 2014 metais nusipirko 60% daugiau drabužių nei 2000, bet jų dėvėjimo trukmė sutrumpėjo dvigubai dar vis šokiruoja kiekvieną. Klausi, kaip tai įmanoma? Nori irgi būti stilingas ir tuo pačiu neteršti mūsų Žemės? Gatvių stileivos tau turi paprastą atsakymą – rinkis dėvėtų drabužių parduotuves arba palaikyk ekologišką madą kuriančias drabužių linijas. 

Bet kodėl gi mes turėtume pakeisti kasdienius įpročius ir pasirinkti tvaresnę madą? Greitosios mados industrija keičia mūsų aplinką sparčiai ir neatpažįstamai. Gėlo vandens trūkumas su kiekviena diena vis didėja, o tavo marškinėlių, kuriuos dabar dėvi, medvilnės auginimui, medžiagos gaminimui bei transportavimui prireikė net 2700 litrų vandens. Tokio kiekio geriamo vandens tau pakaktų beveik 4 metams. Jei tokie skaičiai dar nestebina, tuomet kaip tau šis faktas? Kiekvieną sekundę sąvartyne yra sudeginamas arba išmetamas vienas sunkvežimis, pilnas savo gyvenimą jau užbaigusių rūbų, kurie irdami išskiria milžiniškus kiekius anglies dioksido (per metus drabužių gamybos procese jo yra išskiriama 1,2 milijardo tonų CO2), o perdirbama yra tik 1% drabužių.

Dėvėtų drabužių parduotuvės kiekvieną dieną sulaukia vis daugiau ieškančių nuotykių pirkėjų, o gatvėse pastebėtas žavus švarkelis tikėtina, kad bus susipažinęs jau su ne vieno žmogaus istorija. Bet kodėl gi šį apsipirkimo būdą renkasi net ir stilingiausi pasauliniai veidai? Prisidėjimas prie taršos mažinimo yra tik vienas iš daugelio privalumų:

  • Pigumas. Daugelio svajonė atrodyti pritrenkiančiai dažnai nublanksta, kai tik žvilgsnis parduotuvėje nukrypsta į etiketę. Bet čia neverta nuleisti rankų, nes į pagalbą tau atkeliauja dėvėtų rūbų parduotuvės.
  • Tvarumas. Ar žinojai, kad tavo pilnas drabužių lagaminas, kuris keliauja kelionės metu su tavimi, sukėlė didesnę taršą savo gamybos eigoje nei lėktuvo, kuriuo skrendi, išmetamos dujos? Visą savo bagažą pakeitęs dėvėtais drabužiais šią problemą padėsi spręsti ir tu.
  • Išskirtinumas. Savo aprangą įsigijus iš dėvėtų drabužių parduotuvės nebereikės jaudintis, kad mokykloje ar darbe pasirodysi su tokiais pačiais marškinėliais kaip ir tavo kolega.
  • Stebuklingumas. Spėliojimas, ką gi tavo naujai įsigytas megztinis nutyli, kokia jo istorija, koks buvo pirmasis jo savininkas, gali tapti naujuoju tavo užsiėmimu.
  • Įprastumas. Netinginiaujant dėvėtų drabužių parduotuvėse gali atrasti ir jau tavo mylimų prekių ženklų drabužių, kuriuos čia galėsi įsigyti už žymiai mažesnę kainą.

Nors, atrodo, kad dėvėti drabužiai jau užvaldo daugelio drabužines, bet toks apsipirkimo būdas yra patrauklus tikrai ne kiekvienam, todėl ir čia įspūdingai norinčios atrodyti asmenybės atranda sprendimą – ekologiškų drabužių parduotuvės. Lietuvoje tvarią madą palaikančių verslų su kiekviena diena galime atrasti vis daugiau, o vienas iš dar tik pradedančių įgauti savo kelionės pagreitį yra Danieliaus Narausko įkurta organiškų ir gamta alsuojančių drabužių linija „Pineal“. O pats jos įkūrėjas nuoširdžiai rūpinasi Žeme, savo brangiausiais namais, ir tiki, kad ekologiški drabužiai ateityje puoš mus visus.

Kas tave įkvėpė įkurti organiškų drabužių liniją ir palaikyti tvarios mados idėją?

Filmas „The true cost“, kuris pažiūrėjus pirmą kartą labai šokiravo, o uždarius kompiuterį dar pusvalandį privertė vaikštant galvoti, kad būtent čia ir yra ta problema, kurią norėtųsi spręsti. Žinoma, yra problemų, kurias reikia spręsti ir kitose srityse (mene, technologijose), bet rinkausi šią, nes niekada negalvojau, kad greita mada taip stipriai kenkia pasauliui, ir, kad pagal statistiką kas ketvirtas žmogus prisideda prie to. Tik čia supratau šios problemos mastą ir kokią didelę įtaką tai daro mūsų gyvenimams. O tada pagalvojau, kad smagu būti dalimi to, kas visa tai apverstų aukštyn kojomis.

Kodėl verta rinktis ekologiškus prekės ženklus?

Kai esi vartotojas, tu nematai tikrosios rūbo kainos ir nusipirkęs marškinėlius, kurie kainuoja vos tris eurus, iš tiesų tu sumoki daug daugiau ne pinigais, bet žmonių, kurie dirba už visai mažą atlyginimą bei nesaugiomis sąlygomis, darbo jėga, Žemės resursais, nors už tokią kainą pirktas drabužis daug greičiau nusidėvi ir galutiniame taške vis tiek tu sumoki tiek pat ar net daugiau, kiek išleistum perkant ekologišką rūbą.

Kodėl vis daugiau žmonių šiomis dienomis renkasi tvarią madą? Auga žmonių sąmoningumas, o gal tai šiuo metu „ant bangos“ esanti mada?`

Man atrodo abu viename, aš negalėčiau išskirti, kuri pusė didesnė. O noras pasirodyti, kad esi apsirengęs tvariau, manau, irgi nėra blogas, vis dėlto iš tikrųjų taip rengiesi. 

Vis daugiau garsių prekinių ženklų leidžia savo tvarias linijas. Ar galime teigti, kad toks apsipirkimas yra tvarus, ar vis dėlto tai jau yra masinis pirkimas, kuris kenkia aplinkai?

Šioje vietoje irgi galime priimti abi puses, nes šie ženklai, matydami, kas yra svarbu jų tikslinei auditorijai, irgi bando prisitaikyti, kad neprarastų savo klientų, bet tai irgi yra gerai, nes bent kiek jie tikrai daro tvariau ir mūsų Žemei geriau.

Ar ekologiškos drabužių linijos gali nugalėti greitosios mados rinką?

Galvojau apie tai pakankamai ilgai ir pastebėjau, kad idealistiškai iš pradžių mąsčiau, kad taip, tikrai gali taip įvykti, bet tai priklauso nuo vartotojų ir nuo to, kas kuria šiuos rūbus. Mano tikslas yra tiesiog nebūti nei vienoj iš šių dviejų pozicijų, aš renkuosi palaikyti lėtą madą ir ją skatinti tam, kad ji galėtų iš tikrųjų nugalėti greitąją madą, bet kaip bus iš tiesų nežinau, nors noriu tikėti, kad ši kova gali būti nugalėta.

Dažnam šiuolaikinės visuomenės žmogui organiškų drabužių linijų kainos dar vis yra veiksnys, kuris atbaido nuo šių rūbų pirkimo. Kodėl tai mūsų visuomenėje dar vis nėra priimtina?

Kai tik atsirado rinkoje daugiau dėmesio ekologiškiems rūbams, visiems buvo aišku, kad jie bus brangesni, o tokius rūbus parduodantys prekės ženklai nebūna prestižiniai, todėl žmonės nesupranta, kuo būtent šie drabužiai yra geresni. Tai iš tiesų nėra tiksliai paaiškinta ir patys žmonės dažnai nesidomi šiuo klausimu. O tam, kad visuomenei pasidarytų aišku, už ką reikia mokėti tokią kainą, reikia laiko ir tikrai, manau, ne vienos kartos pasikeitimo.

O kodėl gi ekologiški drabužiai yra geresni ir iš tiesų verti tokios aukštos kainos?

Visų pirma, šie rūbai yra kokybiškesni ir ilgiau atlieka savo paskirtį, antra, jie mažiau alergizuoja odą, ypatingai tiems žmonėms, kurie turi įvairių odos problemų, taip pat gaminant šiuos drabužius (auginant medvilnę) yra panaudojama mažiau chemikalų. O taip pat labai svarbu tai, kad žmonės, kurie prisideda prie ekologiškų rūbų gamybos, yra laimingesni, nes už atliktą darbą gauna atitinkamą atlyginimą, todėl ir patys rūbai yra „įkrauti“ šių žmonių laime, o ne skausmu.

Tai vis dėlto ar ekologiškos drabužių linijos yra mūsų ateitis?

100% TAIP.

Šaltiniai: Eurodesk Lietuva.