Užsidirbk savarankiškai

 

Individuali veikla yra lengviausias ir šiais laikais ypač sparčiai populiarėjantis būdas dirbti savarankiškai bei nepriklausomai. Dirbti individualiai – tai reguliariai vykdyti tam tikrą veiklą, siekiant pelno (pavyzdžiui, rašyti ir parduoti įvairius tekstus, kurti internetinius puslapius užsakovams ar prekiauti rankų darbo papuošalais). Šitaip uždarbiauti gali kiekvienas fizinis asmuo, nesteigdamas įmonės ir nesusidurdamas su įvairiais teisiniais rebusais. Tam yra du būdai: individuali veikla pagal pažymą arba verslo liudijimas.

Esminis skirtumas tarp šių dviejų variantų yra toks: įsigijus verslo liudijimą reikalinga iš karto sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį, o verstis galima tik griežtai nustatytomis veiklos rūšimis (baigtinį jų sąrašą rasi čia). Dirbantiems pagal verslo liudijimą asmenims yra taikoma ir nemažai apribojimų. Pirmiausia, negalima teikti paslaugų juridiniam asmeniui, jei veiklos sutampa. Antra, paslaugų juridiniams asmenims per kalendorinius metus galima suteikti už ne didesnę kaip 4500 eurų sumą. Taip pat svarbu, kad individualios veiklos pagal verslo liudijimą negali vykdyti PVM mokėtojai. Verslo liudijimas trumpiausiai išduodamas vienai dienai, ilgiausiai – vieneriems kalendoriniams metams.

Individuali veikla pagal pažymą yra kur kas lankstesnė, nes apima daugybę pačių įvairiausių veiklos rūšių (visą sąrašą rasi čia, kitu atveju kreipkits į Statistikos departamentą numeriu 8 5 236 4716 ir, nupasakojęs planuojamos vykdyti veiklos pobūdį, atsakymą gausi iš karto). Pasirinkus šį būdą pajamų mokestį privaloma sumokėti nuo faktiškai gautų pajamų, pasibaigus metams (daugiau apie individualios veiklos mokesčių sistemą skaityk čia). Priešingai nei verslo liudijimo įsigijimo atveju, vykdyti individualią veiklą pagal pažymą galima jau tą pačią dieną, kai teisingai užpildai ir pateiki prašymą ją pradėti. Tai – ypač patogu. Be to, kartą gautos pažymos nereikia nuolat pratęsinėti.

Vykdai individualią veiklą ir nori sužinoti, kiek mokesčių reikės sumokėti? Naudokis individualios veiklos mokesčių skaičiuokle.