Laisvė judėti

Tu turi teisę laisvai judėti ir pasirinkti gyvenamąją vietą kiekvienos valstybės teritorijoje. Taip pat turi teisę išvykti iš bet kurios šalies ir grįžti į savąją valstybę.

                       

Tavo, kaip keleivio, teisės

Tavo traukinys vėlavo? Skrydis buvo atidėtas arba atšauktas? Reikia pagalbos, nes tau sunku judėti? Jei Europos Sąjungoje keliauji lėktuvu, traukiniu, laivu arba autobusu, tau, kaip keleiviui, užtikrinamos teisės:

Išsamiau su savo teisėmis kelionės metu gali susipažinti čia: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/index_lt.htm.

Nepilnamečių išvykimas

Nepilnamečiai, vykdami į užsienį, turi turėti asmens tapatybės dokumentą – pasą arba asmens tapatybės kortelę. Gimimo liudijimas nėra laikomas asmens tapatybės dokumentu. Į Šengeno erdvei priklausančias valstybes nepilnametis gali išvykti vienas, t.y. nelydimas tėvų arba vieno iš tėvų, tačiau jam būtina turėti pasą arba asmens tapatybės kortelę ir bent vieno iš tėvų rašytinį ir notariškai patvirtintą sutikimą. Jei laikinai vykstama į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, su bent vienu iš tėvų, kito rašytinio sutikimo nereikia. Tėvai turi susitarti tarpusavyje dėl vaiko vykimo į užsienio valstybę ir jei vaiko pavardė nesutampa su vykstančio tėvo pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio pareigūnas turi teisę pareikalauti vaiko gimimo liudijimo.

Konsulinė  informacija  ir  konsulinė  pagalba  nelaimės  atveju: 

Užsienio  reikalų  ministerijos darbo laiku:
pirmadieniais–ketvirtadieniais 8:00–17:00
penktadieniais 8:00–15:45
Pietų pertrauka: 12:00–12:45
Tel.: 8 706 52400
El. paštas: kod@urm.lt
Pasibaigus ministerijos darbo laikui, visą parą:
Tel.: 8 706 52444 
El. paštas: pilieciai@urm.lt

Bendroji informacija:

Užsienio reikalų ministerijos darbo laiku
Tel.: 8 706 52444
El. paštas: pilieciai@urm.lt
Pasibaigus ministerijos darbo laikui, visą parą:
Tel.: 8 706 52444 

Daugiau informacijos: http://keliauk.urm.lt/index.php/

Europos sveikatos draudimo kortelė

Jei ruošiesi kelionei, verta įsigyti Europos sveikatos draudimo kortelę! Ji suteikia mediciniškai būtinas ir valstybės finansuojamas sveikatos priežiūros paslaugas laikinai viešint bet kurioje iš 28 ES valstybių, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje tomis pačiomis sąlygomis ir kainomis (kai kuriose šalyse nemokamai), kaip ir toje šalyje apdraustiems asmenims. Europos sveikatos draudimo kortelę nemokamai išduoda Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Daugiau informacijos apie Europos sveikatos draudimo kortelę galima rasti Valstybinės ligonių kasos tinklalapyje: http://www.vlk.lt/vlk/lt/?page=info&id=1053

Patarimai ir pagalba ES piliečiams

Nori sužinoti, kokius formalumus reikia susitvarkyti, kad galėtumei išvykti į kitą Europos Sąjungos (ES) valstybę? Ar gali prašyti išmokų? „Jūsų Europa“ teikia patarimus apie gyvenimą, darbą ir keliones ES, suteikia nemokamas individualias konsultacijas, paaiškina, kokios valstybės įstatymai tau taikomi, kaip gali naudotis ES tau suteiktomis teisėmis.

http://europa.eu/youreurope/citizens/index_lt.htm

Prekių ir paslaugų įsigijimas Europos Sąjungoje

Europos Sąjungoje įsigijai netinkamos kokybės prekę ar paslaugą, tavo skrydis buvo atidėtas, atšauktas, dingo ar vėluoja bagažas, susidūrei su nesąžiningomis sutarčių sąlygomis ir komercine veikla? Iškilus klausimams arba susidūrus su šiomis problemomis kelionės metu gali kreiptis:

VšĮ „Europos vartotojų centras“
Adresas: Odminių g. 12, Vilnius
Tel.: (8 5) 2650368
El. paštas: info@ecc.lt
Darbo laikas:
pirmadieniais–ketvirtadieniais 8:00–17:00
penktadieniais 8:00–15:45 
http://www.ecc.lt/