Bulgarija

Atgal į žemėlapį

Bendroji informacija apie švietimo sistemą

Bulgarijos  universitetinio aukštojo mokslo sistema susideda iš trijų etapų:

  • pirmojo laipsnio studijos – įstatymais reglamentuota studijų trukmė yra 4 metai. Studentai baigę šią studijų programa įgyja bakalauro laipsnį.
  • antrojo laipsnio studijos – studijų trukmė – 5 metai arba bent 1 metai studijų po bakalauro laipsnio įgijimo. Baigę šia programą studentai įgyja magistro laipsnį.
  • trečiojo laipsnio studijos – tai 3 metų trukmės studijos įgijus magistro diplomą. Baigus šias studijas įgyjamas mokslų daktaro laipsnis.

Studentai gali rinktis įvairias studijų formas: dienines, vakarines bei nuotolines. Nuo studijų formos priklauso studijų trukmė.

Tarptautiniai studentai gali studijuoti Bulgarijos universitetuose:

  • pagal tarptautinius universitetų susitarimus mokslo, mokymosi ir kultūrinius mainams organizuoti (magistro ir daktaro laipsniams);
  • pagal Ministrų tarybos nustatytą kvotą tarptautiniams studentams;
  • jei studentas moką pilną studijų kainos mokestį.

Visą aktualiausią informaciją apie aukštąjį išsilavinimą Bulgarijoje galima rasti nacionaliniame ENIC-NARIC centro internetiniame puslapyje: http://www.enic-naric.net/index.aspx?c=Bulgaria

Aukštojo mokslo institucijų tipai

Bulgarijoje yra 51 aukštojo mokslo įstaiga. Tai universitetai, specializuotos aukštesniosios mokyklos ir kolegijos. Dalis jų (37) yra valstybinės, kitos – privačios.

Visų įstaigų kontaktus gali rasti čia: http://rsvu.mon.bg/RSVU/?locale=en.

Priėmimas

Bulgarijos aukštojo mokslo institucijos yra atviros visiems užsienio studentams tomis pačiomis sąlygomis kaip ir vietiniams. Priėmimas į bakalauro studijas dažniausiai prasideda liepos viduryje ir baigiasi rugpjūčio pabaigoje.

Kiekvienas universitetas nustato savo paraiškų teikimo terminus, taip pat dokumentų, būtinų stojimui, sąrašą. Tačiau be išimties visi reikalauja pateikti vidurinį išsilavinimą patvirtinantį dokumentą, kuris turi būti išverstas į bulgarų kalbą ir pažymiai turi būti konvertuoti į bulgariškus. Taip pat gali būti reikalaujama atsiųsti motyvacinį bei rekomendacinius laiškus bei laikyti stojamuosius egzaminus.

Stojimo mokestis taip pat priklauso nuo universiteto, į kurį stoji.

Studijų kaina

Studijų kaina Bulgarijos universitetuose priklauso nuo universiteto. Pavyzdžiui, didžiausiame Bulgarijos universitete, studijų kaina svyruoja nuo 2 750 iki 3 300 eurų per metus (studijos vyksta bulgarų kalba), o studijos anglų kalba (medicinos) kainuos 4 650 eurų per metus.

Mokestis už studijas pervedamas kiekvieno semestro pradžioje. Jei studentas turi dvigubą pilietybę, iš kurių viena – Bulgarijos, tuomet mokestis yra sumažinamas 50 procentų.

Studijų kalba

Valstybinėse aukštosiose mokyklose visos programos yra dėstomos bulgarų kalba. Norėdamas studijuoti Bulgarijoje turi vienerius metus mokytis bulgarų kalbos Tarptautinių studentų skyriuje. Bulgarų kalbos studijos bus sujungtos kartu su pasirengimu būsimosioms studijoms.

Šiuo metu atsiranda vis daugiau studijų programų, kurios dėstomos anglų kalba.

Taip pat Bulgarijoje veikia American University, kuriame visos programos dėstomos anglų kalba.

Pragyvenimo išlaidos

Gyvenant bendrabutyje – pakanka 300 eurų pragyvenimui (įskaičiuojant turiningą laisvalaikį, keliones į aplinkines valstybes). Gyvenant nuomojamam bute – 300 eurų gali pakakti (priklausomai nuo buto būklės), bet laisvalaikiui – ne itin.

Stipendijos

Tarptautiniai studentai, studijuojantys Bulgarijoje gali teikti prašymus įvairioms paskoloms gauti (tiek iš valstybinių, tiek iš privačių fondų). Stipendijų kiekis priklauso nuo universiteto, kuriame studijuoji.

Paskolos

Tarptautiniams studentams paskolos teikiamos, bet su tam tikromis sąlygomis, apie kurias gali paskaityti bankų interneto svetainėse: http://www.unionbank.bg/en

Bendrabučiai

Dauguma Bulgarijos universitetų suteikia studentams bendrabučius. Tarptautiniams studentams gyvenimas bendrabutyje kainuos nuo 30 iki 50 eurų per mėnesį. Jei sąlygos bendrabutyje netenkina, galima išsinuomoti butą ar kambarį, kurių kaina varijuoja nuo 150 iki 350 eurų per mėnesį.

Visi bendrabučiai – nors šiek tiek renovuoti, sutvarkyti. Baldai gali būti seni, bet tvarkingi. Paprastai prieš kiekvienus mokslo metus bendrabučio kambariai nors minimaliai tvarkomi. Tarptautiniams studentams paprastai suteikiami geresni kambariai. Kaina gali šiek tiek skirtis nuo universiteto, bendrabučio tipo.

Darbas studentams

Studentams darbą susirasti ir suderinti su studijomis yra įmanoma. Studentams leidžiama dirbti 40 valandų per savaitę, tai reiškia, kad gali dirbti ir visu etatu, ir pusę darbo dienos

Priėmimo į aukštąsias mokyklas statistika

Bulgarijos universitetų reitingus rasi čia.

Sveikatos draudimas

Studentai turi turėti sveikatos draudimą, kurį gali įsigyti savo šalyje arba Bulgarijoje.

Susijusios naujienos Daugiau

Tarptautinė vasaros programa Meksikoje
Tarptautinė vasaros programa Meksikoje
Prasidėjo stojimai į Anglijos universitetus
Prasidėjo stojimai į Anglijos universitetus
Moksleivi, pasitikrink savo anglų kalbos žinias
Moksleivi, pasitikrink savo anglų kalbos žinias

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išmokti kalbą per 30 dienų?
Kaip išmokti kalbą per 30 dienų?
Mokykis kalbas lengvai ir smagiai
Mokykis kalbas lengvai ir smagiai
Internetinis draugas – raktas į užsienio kalbą
Internetinis draugas – raktas į užsienio kalbą
Prenumeruok
loading...
Tau pavyko! Lauk pirmadienio!