Vokiškoji „Erasmus+“ misija, arba, ką byloja legendos

Mokymasis, studijos
2015/10/05

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Rūta Slivkaitė
Jaunasis žurnalistas

Turbūt jau girdėjai apie „Erasmus+“ programą ir jos galimybes. Kiekvieno „erasmusiečio“ patirtis unikali ir neįkainojama. Iš šių klajoklių galėtum išgirsti bent kelis smagius nutikimus Europoje, bet kiekvienas studentas turi misiją: atrasti, pažinti, išmokti, užaugti... Sąrašas priklauso tik nuo tavęs.

Aš išvažiavau į Štutgartą, Vokietiją, studijuoti medijų kūrimą ir vadybą (angl. Media creation and management) Medijų universitete (vok. Hohschule der Media). Apsupta kitos kultūros pradėjau pastebėti, kad mano pačios susikurti ar kitų įteikti mitai apie vokiečius ir jų kraštą pasitvirtino arba buvo paneigti. Taip ir gimė mano viena iš daugelio misijų – mitų tikrinimas. Pateiksiu savo paneigtus ir patvirtintus stereotipus apie šį kraštą ir tai, ką turėtum žinoti prieš vykdamas ten studijuoti.

  1. MOKYSIESI VOKIETIJOJE – GRĮŠI SU SKOLOMIS. Prieš išvažiuojant jaučiau spaudimą: aplinkiniai stereotipiškai postringavo apie griežtą vokišką struktūrą ir kaip studentai ten vargsta. Mitas sugriautas. Universitetas bei dėstytojai priėmė draugiškai ir mokslais neapkartino mano patirties. Nepatyriau nei kruopelytės nereikalingos teorijos „kalimo“, o tik savo įgūdžių pritaikymą praktikoje. Rašiau, kūriau dizainą, montavau, pristatinėjau projektus. Studijų moduliai skirtingi, tad kalbu tik iš savo asmeninės patirties, tačiau iš pusmečio įspūdžių galiu patvirtinti – vietiniai studentai į mokslą žiūri rimtai, nes studijas pasirenka tada, kai tikrai žino, ko nori. Nemažai sutiktų kurso draugų buvo kiek vyresni nei įprasta ir jau su darbo patirtimi.

  2. VOKIEČIŲ KALBA – VIENA SUNKIAUSIŲ EUROPOJE. Vokiečių kalba tikrai sulaukia nemažai dėmesio dėl savo šiurkštaus skambesio ir neįtikėtinai ilgų žodžių, tačiau šį mitą patvirtinu tik iš dalies. Taip, iš pradžių ji baugina ir atrodo visiškai nelogiška, kadangi lietuvių ir anglų kalbų struktūros kiek kitokios. Tarimas tikrai ne toks skambus kaip italų ir ne taip paprastai įvaldomas kaip anglų, bet keli mėnesiai gali pralaužti ledus. Kartais net nesusimąstydama gatvėje užkalbinusiems vokiečiams atsakydavau jų gimtąja kalba. Šio mito išvada paprasta: net ir „sunkiausios“ kalbos – išmokstamos.
  3. VOKIEČIAI – ŠALTI IR ŠIURKŠTŪS ŽMONĖS. Toks įvaizdis susidaro pasiklausius kai kurių vietinių šiurkštoko tarimo. Mano patirtis Štutgarte atskleidė kitą tikrovę: žmonės labai paslaugūs, kalbūs ir draugiški. Ne vienas atsitiktinis žmogus yra užkalbinęs gatvėje, o senyvo amžiaus žmonės netgi kalba angliškai. Beje, ne viena nugirsta patirtis byloja, kad meilė tampa viena iš priežasčių pradėti gyvenimą Štutgarte. Tad susimąsčiau, ar vis dar tik Paryžius gali būti tituluojamas meilės miestu?
  4. VOKIEČIAI DIDŽIUOJASI SAVO KULTŪRA. Vokiečių rengiami festivaliai, kaip „Oktoberfestas“ Miunchene ar panaši pavasario šventė Štutgarte, šį mitą patvirtina.    Tai šventės, kuriose būtina apsilankyti, norint visiškai pažinti vokišką dvasią. Tai metas, kai gatvėse išvysi vietinius, persirengusius nacionaliniais kostiumais: vaikinai pasidabina odinėmis kelnėmis ir marškiniais, o merginos – tautine suknele „dirndl“. Tai puiki proga paragauti vokiško alaus, išbandyti tradicinių patiekalų, pašokti su vietiniais ant suolų ar užtraukti ne vieną vokišką dainą, net jeigu ir nekalbi vokiškai.

     
  5. VOKIETIJOJE VYRAUJA GRIEŽTA TVARKA. Šis senas kaip pasaulis mitas gali būti patvirtintas. Žinoma, Vokietija seniai susivienijusi ir nacistų laikai praėjo, tačiau šiuo atveju kalbu apie kitokią tvarką – biurokratinę. Norint atsidaryti banko sąskaitą ar gauti bendrabučio kambarį teko susidurti su „popierizmu“ ir dar neprisijaukinta vokiečių kalba. Kiekvieną savaitę gaudavau po vieną vokišką laišką iš banko, radijo ar televizijos, kurių net nenaudodavau, tačiau tai tik dėl bendros tvarkos. Kita vertus, vyrauja ir viešoji tvarka. Štutgarte jaučiausi kaip niekad saugi – neveltui tai vienas saugiausių Vokietijos miestų. Bet vieną ydą galima įžvelgti – nuolatiniai traukinių ir metro streikai, kelių taisymai ir dėl to besikeičiantis jų grafikas.

  6. VOKIETIJA – BRANGI ŠALIS. Jei šis mitas atbaido tave nuo studijų Vokietijoje, skubu raminti. Taip, Vokietija brangi, tačiau tai reiškia, kad ji yra ekonomiškai išsivysčiusi ir aukšto gyvenimo lygio šalis. Darbuotojai uždirba daugiau, tad natūralu, kad ir kainos didesnės. Kiekviename Vokietijos mieste kainos skiriasi, tad orientuosiuosi į Štutgartą. Maisto išlaidos maždaug panašios į lietuviškas, tačiau transportas ir apgyvendinimas tikrai brangus, bet labai patogus. Šioje situacijoje „Erasmus+“ nepalieka studentų vienų. Stipendijos pakanka pragyvenimui, bet linksmybėms teks prisidurti pačiam. Tai skatina verstis studentiškomis gudrybėmis ir viena iš jų yra labai paprasta: vokiečiai pakankamai gerus ir nesugadintus daiktus tvarkymosi metu palieka gatvėje. Taip gali atrasti stalą, kėdę ar daug kitų neblogų daiktų, kurių tikrai nereikėtų bijoti pasiimti.

Dėl „Erasmus+“ suartėjau su šiuo kraštu, jo mitais ir legendomis. Galiu teigti, kad pažinau ne tik Vokietiją, bet ir dalį pasaulio, nes sutikti žmonės aprėpė Ameriką, Kiniją, Meksiką ir Kanadą. Dabar prisimenu, kaip prieš išvykstant svajojau apie studijas Škotijoje, o likimas pateikė Vokietiją. Gal ir netoli likimo keliai nukreipė, bet priėmiau šią galimybę su tokiu pačiu entuziazmu ir tikrai nepasigailėjau. Patarimas tau: jei tikrai žinai, kur nori vykti, siek savo tikslo iki galo ir nenurimk, bet visada būk atviras naujoms galimybėms. Kartais tau tiesiai po nosimi pateikiamos geriausios progos, o „Erasmus+“ patirtis – verta dėmesio.

Susijusios naujienos Daugiau

Norintiems tobulėti – nemokami Coursera.org kursai
Norintiems tobulėti – nemokami Coursera.org kursai
Nuotolinių kursų platformos tau!
Nuotolinių kursų platformos tau!
„Žinau viską“ žurnalas moksleiviams ir studentams
„Žinau viską“ žurnalas moksleiviams ir studentams

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?