Vilniaus klimatas: praeitis, dabartis ir ateitis

Kelionės ir laisvalaikis
2017/03/02

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Ugnė Leonavičiūtė
Jaunasis žurnalistas
Vilniaus klimatas: praeitis, dabartis ir ateitis

Paskaitą šiuo pavadinimu vasario 21 d. Nacionalinėje dailės galerijoje skaitė Vilniaus universiteto profesorius, klimatologas Egidijus Rimkus. Tiesa, kalbėta ne tik apie mūsų miestą, bet ir apie visą pasaulį, be to, pateikti įdomūs rekordai ir išsklaidyti kai kurie gajūs mitai.

Vilniuje klimatas matuojamas jau (o gal tik?) 247 metus. Šiuo metu mieste veikia 3 meteorologinės stotys. Pagrindinė stotis yra Trakų Vokėje, dar viena – oro uosto teritorijoje ir Vilniaus universitetui priklausanti stotis Čiurlionio gatvėje. Pastaroji turi savo internetinę svetainę, kurioje pateikiami kas 10 sekundžių atnaujinami duomenys apie orus, slėgį, kritulius ir kt. Vilniuje.

Apibendrinant klimato Vilniuje matavimų istoriją, prieita prie išvados, kad išties gyvename šiltesniu laikotarpiu, o 2015 metai buvo rekordiškai šilti. Ekstremalių karščių, kai oro temperatūra pasiekia 30 laipsnių, pastarąjį dešimtmetį buvo daugiau, o ekstremalių šalčių, temperatūrai nukrentant iki – 20 laipsnių, mažiau. Krituliai Vilniuje pradėti matuoti kiek vėliau nei oro temperatūra – 1887 metais, drėgniausia vasara buvo 2010 metais. Vis dėlto, nors pastarąjį dešimtmetį padaugėjo liūčių, matavimų skirtumai visai nežymūs ir galima teigti, kad, nors gyvename šilčiau, drėgmės sulaukiame beveik tiek pat. Beje, įsimintinai šaltas periodas Vilniuje buvo jau seniai: 18 amžiuje...

Nors prof. E. Rimkus gana skeptiškai vertina klimato raidos prognozes –sunku numatyti greitai vykstančią technologinę pažangą – pateikė ir keletą scenarijų Vilniui. Blogiausiu atveju, per artimiausius 100 metų temperatūra vidutiniškai galėtų atšilti 5 laipsniais, tačiau tikėtinas 2 laipsnių metinės temperatūros kilimas. Įdomus palyginimas: temperatūrai pakilus pora laipsnių, klimatas Vilniuje būtų kaip pietvakarių Baltarusijos mieste Breste; pakilus daugiau, jaustumėmės kaip Vengrijos Peče (bet kokiu atveju neskamba blogai, ar ne?).

Na, o kas dedasi likusiame pasaulyje? Vilnius tiesiog seka globalias tendencijas. Jau 136 metus stebimas pasaulinis oro temperatūros kilimas – 2015 ir 2016 metai buvo šilčiausi per visą kelių šimtų metų temperatūros matavimų istoriją. Nuo matavimų pradžios, temperatūra pasaulyje, taip pat ir Vilniuje, yra pakilusi 1 – 2 laipsniais. Šis temperatūros padidėjimas, nors ir atrodo visai nežymus, sukelia stipresnes karščio bangas Europoje, o Atlanto vandenyne (ir kažkodėl – tik jame) daugėja uraganų.

Kalbėta ir apie dar vieną labai svarbų su klimato kaita susijusį reiškinį – jūros lygio kilimą. Pasirodo, per 140 000 metų jis svyravo net 120 m. diapazonu! Beje, jūros lygio kilimo priežastimi dažnai įvardijamas tik ledynų tirpsmas. Kita reikšminga priežastis – terminis vandens plėtimasis; tai fizikos dėsnis, teigiantis, jog šildamas skystis plečiasi. Profesorius ramina, kad ateinantį šimtmetį jūros lygis tikrai nekils 20 metrų – tikėtinas 2 metrų kilimas.

Pabaigai – auditorijos pateiktas klausimas apie smogą Vilniaus mieste. Ar tikrai jis toks didelis? Pasirodo, remiantis šiųmetiniais ir prieš daugiau nei 20 metų atliktais tyrimais, oro užterštumas yra gerokai sumažėjęs; viena to priežasčių įvardinti naujesni automobiliai, išmetantys mažiau teršalų, taip pat toliau nuo miesto steigiami fabrikai.

Susijusios naujienos Daugiau

Artistinių iniciatyvų festivalis „SALVE!“
Artistinių iniciatyvų festivalis „SALVE!“
Sporto mentorystės programa
Sporto mentorystės programa
Ką veikti paaugliams namuose? 32 būdai kaip leisti laiką namuose
Ką veikti paaugliams namuose? 32 būdai kaip leisti laiką namuose

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“