Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai

Kelionės ir laisvalaikis
2014/02/05

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Adelina Kiškytė
Jaunasis žurnalistas
Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai
Nuotrauka: Adelina Kiškytė

Didžiulė Vokietija tikrai turi kuo nustebinti tiek nuotykių ištroškusius turistus, tiek kultūra ir istorija besidominčius keliautojus. Vienas iš tokių jos miestų – Meisenas, esantis šalies rytuose, Saksonijos žemėje. Apie 30 tūkst. gyventojų turintis miestas, 929 m. įkurtas karaliaus Henriko I Paukštininko, turistus vilioja įspūdingu senamiesčiu, rinktiniu vynu ir porceliano dirbiniais.

Porceliano dirbiniai

Meiseno porceliano gamykloje buvo pagamintas pirmasis porcelianas Europoje. Nuo XIII a. pradžios europiečiai importuodavo porcelianą ir jo gaminius iš Kinijos ypač aukštomis kainomis. Senojo žemyno gyventojai troško sužinoti paslaptį, kaip yra gaminamas porcelianas. Taigi XVIII a. pradžioje pradėti bandymai sukurti porcelianą. Į šiuos darbus buvo įtraukti ir tuomet ypač daug valdžios turėję vyrai, tarp jų Saksonijos princas ir Lenkijos karalius. Vyrų darbas buvo sėkmingas – pirmasis baltas porcelianas Europoje buvo pagamintas 1708 m., vadovaujant Johannui Friedrichui Biotgeriui.

Sunku patikėti, bet ši porceliano gamykla veikia ir gamina labai aukštos kokybės porcelianą jau daugiau nei 300 metų. Į Meiseną atvyksta daug turistų iš viso pasaulio, norėdami aplankyti žymųjį fabriką ir jame esantį muziejų bei įsigyti jo dirbinių. Šiuo metu restauruota ir moderniai atrodanti Meiseno porceliano gamykla lankytojų laukia visus metus.

Architektūrinis ansamblis

Didžiulė miesto puošmena, matoma net iš tolimiausio Meiseno krašto, – Albrechtsburgo pilis. Vėlyvosios gotikos stiliaus kūrinys – tarsi miestelio širdis. Užlipus į pilies kalną, atsiveria įspūdinga panorama. Oranžinių stogų pieva driekiasi iki pat Elbės upės krantų, o tiltai, vedantys į kitą upės krantą, atrodo lyg iš pasakos.

Albrechtsburgo pilis – lyg atskiras miestelis, pasislėpęs modernaus pasaulio viduryje. Vos užlipus į kalną, atrodo, kad laiku nusikeli į X a., kada buvo pastatyta ši pilis. Šiltuoju metų laiku turistai kviečiami užsukti į „Alaus sodą“ – didžiuliame balkone įsikūrusi kavinė kviečia romantiškai žvelgiant į Meiseno peizažą pasimėgauti vokišku alumi. 

Ypatingo žavesio piliai suteikia ir šalia esanti katedra. Gotikiniame statinyje žvilgsnius traukia įkūrėjo imperatoriaus Oto ir jo žmonos italės Adelaidės skulptūros, piešiniai iš Luko Kranacho Vyresniojo dirbtuvių. Princo koplyčia buvo pastatyta 1425 m. princo Margravo Frederiko I, kaip laidojimo vieta jo dinastijai. 1581-aisiais Meiseno vyskupija buvo išardyta vykstant protestantų reformacijai. Du katedros bokštai sujungti tik 1909 m.

Žiūrint į miestą nuo vieno iš Elbės krantus juosiančių tiltų, Albrechtsburgo pilis su katedra atrodo lyg keistas architektūrinis ansamblis. Tamsi, aštriais kampais katedra grėsmingai stūkso tarsi slėpdamasi už šviesios, oranžiniu stogu uždengtos pilies. Šis duetas – tarsi Meiseno vizitinė kortelė, puošianti atvirukus ir kitus suvenyrus.

Akys užkliūva už didingo bažnyčios bokšto, stūksančio tarp senamiesčio stogų. Mūsų Motinos bažnyčia pradėta statyti 1416 m., atidaryta apie 1500-uosius. Meiseno senamiestį puošianti bažnyčia ypatinga tuo, kad 1929 m. jos bokšte buvo įrengtas 36 porcelianinių varpelių karilionas, kuris dar šiandien net šešis kartus per dieną skamba ir džiugina turistų bei miesto gyventojų ausis. Mūsų Motinos bažnyčia kviečia į Mišias, taip pat priima iš smalsumo užsukančius turistus.

Linksmybės ir pramogos

Praplėtus kultūrinį akiratį, galima ir šiek tiek atsipalaiduoti. O kaip tai padaryti, turbūt atspėsite vos atvykę į Meiseną. Sunku nepastebėti aukštų kalvų, apsodintų toli besitęsiančiais vynuogynais. Tad neabejokite – čia gaminamas labai skanus vynas. Meiseno senamiestis tiesiog dūzgia nuo šurmuliuojančių svečių, gatvėse skamba keliamos taurės vyno ir koncertų aidai.

Rugsėjo pabaigoje čia vyksta viena didžiausių metų švenčių – Vyno festivalis. Gyventojai šiam savaitgaliui ruošiasi kone visus metus. Likus kelioms savaitėms, miestas pradeda pasirengimo darbus: gatvėse dygsta prekeivių kioskai, o žmonės neabejotinai užsikrečia šventine nuotaika.

Per šventę kviečia nepraeiti pro šalį atrakcionai, sunku atsispirti viliojantiems patiekalų kvapams. Vyno festivalyje mėgsta linksmintis ne tik vokiečiai, bet ir svečiai iš viso pasaulio. Turbūt tai įrodo, kad Meiseno vyndarių vynas tikrai neprastas. Jo siūloma paragauti beveik kiekviename senamiesčio bare ar restorane.  

Meisenas negali pasigirti šurmulingu naktiniu gyvenimu (išskyrus metą, kai vyksta vyno festivalis), bet sporto mėgėjai čia tikrai neliūdės. Miestą juosia daugybė kalvų ir uolų, laukiančių nuotykių ištroškusių kopinėtojų, o žiemą – slidinėjimo mėgėjų. Pasimankštinus atsipalaiduoti galima įvairiausiuose baseinuose, pirtyse. Vakarais jose rengiamos įvairios programos, o jei pasiseks, vos išėję iš pirties, galbūt gausite net užkąsti. Beje, jei namuose palikote maudymosi aprangą, nesikrimskite – į pirtį draudžiama eiti apsirengus.

Šventinis turgus

Kalėdų dvasia Meisene, kaip ir visoje Vokietijoje, juntama vos prasidėjus gruodžiui. Senamiestyje duris atveria krautuvėlės, gatves užpildo muzika ir gardžių kepinių kvapas. Kalėdinis turgus pasitinka lankytojus eglės šakomis apipintais vartais. Vos pro juos įžengus, viską nušviečia girliandos, šventiškos lempos ir šviečiančios žvaigždės. Turguje galima ne tik įsigyti dovanų artimiesiems ar pažįstamiems, bet ir skaniai užkąsti.

Kaip ir kiekviename Vokietijos mieste, Meiseno kalėdiniame turguje neįmanoma susilaikyti neparagavus vokiškų dešrelių. O kokios Kalėdos be karšto vyno?! Kaipmat sušilsite jį siurbčiodami iš gražaus puodelio su miestelio simbolika. Nesušals ir tie, kurie nėra dideli vyno mėgėjai, – turguje galima įsigyti šiltų pirštinių, kojinių, kepurių ir kitokių mezginių. Įvairiausių rūšių riešutai meduje, smaližių mėgstami bananai, ananasai ir braškės šokolade, iš tolo kvapu viliojantys vafliai ar namais dvelkiančio pyrago gabalėlis – turgaus prekeiviai puikiai žino, kaip sukurti šventinę nuotaiką.

Meisenas neabejotinai turi ką pasiūlyti. Daugybė muziejų, barų ar kino teatras, o galbūt kelionė garlaiviu Elbės upe – kiekvienas ras, ką nuveikti. O atvykę į Meiseną nepraleiskite progos aplankyti ir vos už 30 kilometrų esantį Drezdeną, kurio kalėdinis turgus garsus visoje šalyje ir net už jos ribų. Ką jau kalbėti apie įspūdingus lankytinus objektus, muziejus ir laisvalaikio pramogas.

Nuotykių ieškantiems turistams, aplankiusiems Meiseną, rekomenduojama išsiruošti į Saksonijos nacionalinį parką. Mažiau nei už 100 kilometrų esantys vaizdai gniaužia kvapą. Galbūt pamatę ten stūksančias uolas susigundysite jomis pakopinėti?

Dėmesys ekologijai

Vokiečiai rūpinasi gamta ir ekologija, rūšiuoti šiukšles jiems – įprastas dalykas. Meiseno senamiestyje gausu ekologiškų prekių krautuvėlių. Vietiniai gyventojai noriai perka mėsos gaminius iš nedidelių parduotuvių, lankosi daržovių ir vaisių prekyvietėse, priklausančiose vietiniams gyventojams. Pirkdami iš jų gyventojai remia smulkiuosius verslininkus ir džiaugiasi geros kokybės ekologiškomis prekėmis. Turistai taip pat turėtų gerbti vietinių gyvenimo būdą ir neteršti miesto – Vokietijoje už šiukšlinimą gresia nemažos baudos.

Atvykę į Meiseną, nepraleiskite progos nupirkti sveikų lauktuvių draugams mažose parduotuvėlėse, pasidžiaugti jose tvyrančia draugiška ir šilta atmosfera. Jeigu dar neturėjote galimybės čia apsilankyti ir paragauti vokiško gyvenimo skonio, neabejokite ir ruoškitės turiningai kelionei!

Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai Meisenas – Vokietijos porceliano ir vyno namai

Susijusios naujienos Daugiau

Ką veikti namuose? #10 Įkvėpimas
Ką veikti namuose? #10 Įkvėpimas
Ką veikti namuose? #9 Kinas
Ką veikti namuose? #9 Kinas
Ką veikti namuose? #8 Kursai
Ką veikti namuose? #8 Kursai

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Kaip nerealias idėjas paversti realybe?
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
Jaunimo mainų patirtys: I want to break free!
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“
„Sunku yra mums gyventi, todėl mes taip darome“. Festivalis „Kilkim žaibu XIX“