Kokią įtaką seksualinė orientacija daro tavo darbo užmokesčiui?

Teisės
2015/09/01

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Viltė Radzvilavičiūtė
Jaunasis žurnalistas
Kokią įtaką seksualinė orientacija daro tavo darbo užmokesčiui?

Ar darbe jautiesi diskriminuojamas? Tai ne tema diskusijai, verčiau patikrink savo darbo užmokestį. Galbūt tavo viršininkas geba užmaskuoti savo ištvirkusį mąstymą, o bendradarbiai paslėpti rasistines pažiūras, tačiau kodėl už tokį patį darbą skirtingomis pažiūromis, išvaizda ar religija besiskiriantys žmonės gauna mažesnį atlygį?

Niekas nebesistebi tuo, kad moterys uždirba mažiau nei vyrai, kad juodaodžiai ir tie, kurie yra kilę iš Lotynų Amerikos gauna mažesnį atlygį nei jų baltaodžiai draugai bei tuo, kad homoseksualūs vyrai ir transseksualai yra diskriminuojami ne vien mažesnio uždarbio atžvilgiu, bet ir nepalankiais kolegų žvilgsniais. Tačiau visgi viena LGBT (lesbietės, gėjai, biseksualai ir transseksualai) grupė prieštarauja visoms nusistovėjusioms tradicijoms – lesbietės.

Vakarų šalyse homoseksualios moterys ir merginos kasdien susiduria su daugybe patyčių ir diskriminacijos formų, tačiau nepakankamas užmokestis nėra viena iš jų. Naujas Melburno ir San Diego valstijos universitetų tyrimas parodė, jog lesbietės gauna 33 % didesnį atlyginimą nei heteroseksualios moterys. Kita vertus, gėjai uždirba maždaug 20 % mažiau nei heteroseksualūs vyrai.

„Lesbietės geba geriau suderinti savo asmeninį gyvenimą su darbu, – teigia Nick Drydakis, Anglijos universiteto ekonomikos docentas, prisidėjęs prie tyrimo. – Jos anksti supranta, jog nenori gyventi tradicinėje šeimoje, taip pat nesitiki, kad vyras galės jas viskuo aprūpinti. Dėl šių priežasčių netradicinės orientacijos moterys yra linkusios daugiau investuoti į save, savo švietimą, be to, visuomet priima karjerai palankius sprendimus.“

Visa tai puiku, ar ne? Nebūtinai. Nors didesnis užmokestis yra palanki žinia daugybei sunkiai dirbančių lesbiečių, tarp didesnes pajamas nulemiančių faktorių yra ir kitų socialinių grupių diskriminacija. Pavyzdžiui, motinos uždirba kiek mažiau nei vaikų neturinčios bendraamžės. Tai, jog lesbietės yra linkusios turėti mažiau vaikų ar iš viso jų neturėti, yra darbdavius viliojantis faktorius.

Nick Drydakis tarp didesnio atlyginimo priežasčių įvardina ir palankų bendradarbių požiūrį – tokios charakterio sąvybės, kaip užsispyrimas, valdingumas, iš prigimties yra labiau būdingos vyrams, todėl neretai prisideda prie darbovietės stabilumo. Tyrimas parodė, jog būtent šios savybės yra būdingos ir lesbietėms.

Nepaisant diskriminacijos motinų atžvilgiu ir kitų lyties stereotipų, didesnis lesbiečių uždarbis visgi įrodo vieną dalyką: žmogus, kurį pasirenki gyvenimo partneriu, turi įtakos tavo atlyginimui – ištekėjus už vyro gali pakenkti savo karjerai. Tas pats universitetų tyrimas įrodė, jog moterys, kurios prieš tai gyveno palaikydamos heteroseksualius santykius, gavo mažesnes metines premijas. To priežastis – tipiškas darbo pasiskirstymas šeimoje yra palankesnis vyro karjerai. 

Svarbu nepamiršti, jog lesbietės vis vien susiduria su daugybe diskriminacijos formų kasdien tiek darbe, tiek už jo ribų. Kaip parodė tyrimas, rinkoje vis dar teikiama pirmenybė vyrams ir moterims, kurie turi „vyriškų“ sąvybių, tačiau tai nereiškia, jog heteroseksualios moterys ir homoseksualūs vyrai negali tikėtis tokio pat uždarbio, tereikia pasimokyti iš šio tyrimo: išmokti užsispyrimo bei pasirinkti tinkamą partnerį, kuris suprastų, kad karjera – tai ne tik vyrų privilegija.

Šaltinis: Sexual Identity, Earnings, and Labour Market Dynamics: New Evidence from Longitudinal Data in Australia

Susijusios naujienos Daugiau

Naujas žmogaus teisių stebėjimo portalas
Naujas žmogaus teisių stebėjimo portalas
Skaitmeninio turinio ženklinimo žinynas ir įrankiai
Skaitmeninio turinio ženklinimo žinynas ir įrankiai
Kamuoja teisinės problemos? Kreipkis į „Teisės kliniką“
Kamuoja teisinės problemos? Kreipkis į „Teisės kliniką“

Susiję straipsniai Daugiau

Bioetika: vaikščiojimas plonu ledu
Bioetika: vaikščiojimas plonu ledu
Žurnalisto akimis: gyvenimas vienoje pavojingiausių vietų pasaulyje
Žurnalisto akimis: gyvenimas vienoje pavojingiausių vietų pasaulyje
Jaunų žmonių nuomonė: kokybė netenkina ir informacijos įvairiomis temomis yra per daug
Jaunų žmonių nuomonė: kokybė netenkina ir informacijos įvairiomis temomis yra per daug