Jaunas žmogus politikoje: galimybė ar nepasiekiama svajonė?

Europos Sąjunga
2015/05/18
Jaunas žmogus politikoje: galimybė ar nepasiekiama svajonė?

Artėjantys brandos egzaminai verčia ne vieną abiturientą priimti galutinį sprendimą. 4-5 metus iš eilės dažniausiai pasirenkamų specialybių viršūnėse puikavosi socialinių mokslų sritys, tačiau neaišku, ar 2015-ieji  atneš pasikeitimų. Europarlamentarai Gabrielius Landsbergis ir Antanas Guoga dalinasi savo patirtimi, patarimais bei mintimis apie  jauno žmogaus perspektyvas politikoje. Ką žino sėkmingi žmonės, ko nežino kiti? 

Kaip pasirinkti profesiją?

Pasirinkti profesiją  padeda veikla visuomeninėse organizacijose, savo pomėgių ir interesų ieškojimas. Europarlamentaras Antanas Guoga pataria įsitraukti į kuo daugiau veiklos sričių, įgauti pasitikėjimo savimi.  Darbas turėtų kelti malonumą ir šypseną, o kad taip būtų, jis turi atitikti asmenybės pomėgius ir požiūrį. Puiki galimybė yra tarptautinės organizacijos, kurios prieinamos kiekvienam suinteresuotam žmogui, nes dėl jų galima praplėsti akiratį, neapsiriboti Lietuva. „Būtina siekti ne diplomo, o žinių, taip pat atsikratyti savo baimių“, – teigia A. Guoga.

Kitas Europos Parlamento narys Gabrielius Landsbergis pastebi, jog dėl neišvystyto profesinio orientavimo Lietuvoje jaunam žmogui trūksta informacijos, kuri padėtų jam apsispręsti dėl savo ateities. Nėra kieno pasiklausti patarimų – pagrindiniai pagalbininkai yra tėvai bei pats asmuo. „Informacija turėtų būti struktūruota jau nuo ankstesniųjų klasių – tai padėtų išsirinkti studijų kryptį. Paskutiniaisiais mokyklos metais jau būtina žinoti savo pasirinkimą, – pabrėžia G. Landsbergis. – Reikėtų išsikelti klausimus: kam aš esu gabus, kokios yra mano stipriosios pusės?“

Jaunas žmogus politikoje

G. Landsbergio manymu, jaunų žmonių politikoje nėra tiek daug, kiek galėtų būti. Pašnekovas įsitikinęs, kad politika – puiki vieta realizuoti save: „Politika turi daug visuomeninės veiklos elementų: reikia kartu kurti, kad visiems būtų gražiau ir smagiau gyventi. Labiausiai nuviliantis dalykas – karjerizmas. Kai kurie politikai savo darbą suvokia kaip postą, didesnių pinigų siekimą, kaunasi tarpusavyje, o tai atbaido jauną žmogų“, – įsitikinęs G. Landsbergis.

A. Guoga mano priešingai: „Nemanau, kad jauniems žmonėms reikia eiti į politiką. Reikia, kad būtų kuo daugiau žmonių, kurie gyvenime jau sau įrodė, jog yra sėkmingi. Tuomet daug lengviau kažką nauja sukurti kitiems. Šie žmonės turėtų būti skirtingų sričių ekspertai ir turėti naudingos patirties prieš tapdami politikais. Pirmiausia privalai žinoti, kaip veikia pasaulis.“

„Siek neįmanomo – pasieksi maksimumą“

G. Landsbergis išskiria keletą savybių, būtinų sėkmingam europarlamentaro darbui: „Svarbiausia yra darbštumas, kuris nuvertinamas kaip savaime suvokiamas dalykas. Turi būti smalsus, neužsidaryti savo erdvėje. Jeigu būsi užsidaręs ir informaciją gausi tik skaitydamas žurnalus, kažkas kitas sugalvos naują pasiūlymą už tave. Privalai komunikuoti ir būti ten, kur gimsta idėjos . Nepaprastai svarbu – atkaklumas, ambicingumas, kelias į tikslą, kuris kartais atrodo didesnis už galimybes. Siek neįmanomo – pasieksi maksimumą. Norisi, jog gyvenime galėtum stabtelėti ir atsigręžęs pamatyti, jog visai neblogai nugyvenai ir daug pasiekei.“

Žingsniai pripažinimo link

Politikoje svarbu mokėti tinkamai reprezentuoti save ir sudominti visuomenę. „Visų pirma – bendrauti, mokėti pelnyti žmonių pasitikėjimą. Gali būti pats šauniausias parlamento narys, bet jeigu žmonės apie tave nežino, tavęs tiesiog neišrinks.  Turi būti sąžiningas, garbingas. Svarbu – gebėjimas pranešti, save komunikuoti“, – pabrėžia G. Landsbergis. Jo nuomone, „žmogus, norintis būti pripažintas, turi nepamiršti, jog yra viešas asmuo ir privalo tenkinti žmonių lūkesčius. Jis negali sau leisti to, ką leidžia žmogus, nesirodantis viešoje erdvėje ir neatstovaujantis tautai bei jos interesams.“

G. Landsbergis neslepia, kad žinoma šeimos pavardė turi didelę reikšmę. Už partijos ribų, kur žmonės nesidomi politika, jie vis tiek ateina susitikti net ir jo nemėgdami – tiesiog dėl smalsumo. Tai tampa tarsi įrankis, paranki galimybė, padedanti pakeisti žmonių nuomonę. Tačiau politikas prisipažįsta, jog egzistuoja ir neigiama reikalo pusė: „Patiriamas spaudimas jaunystėje kėlė sunkumų, nes visi būdavo įsitikinę, jog pasiekimai yra uždirbti ne darbu, bet dėl žinomos pavardės.  Pradžioje būdavo nemalonu, tačiau pripratau“, – atvirauja europarlamentaras.

Europarlamentaro darbas – tarnystė visuomenei

„Politiko darbas nėra karjeros laipteliai – tai tarnyba visuomenei. Europos Parlamente esi vertinamas pagal nuveiktus darbus. Pristatinėti strateginius dokumentus, diskutuoti,  ginti Lietuvos poziciją jau yra didelis pasiekimas, garbės medalis“,  – teigia G. Landsbergis.

A. Guoga primena, jog išrinkti politikai atspindi tautos norus – nei vienas žmogus negali skeptiškai teigti, jog nėra susijęs su politiniu gyvenimu. Politika lemia kiekvieno asmens gerovę bei gyvenimo kokybę, priimamus nutarimus, lengvatas ar draudimus.

Tiek G. Landsbergio, tiek A. Guogos pasiekimai – įrodymas jauniesiems skeptikams, jog politikos ir jos atveriamų galimybių nereikėtų nuvertinti. Vis dėlto tik pats žmogus gali susidėlioti savo prioritetus ir išsikelti ateities siekius.  

Straipsnio autoriai: Brigita Ridzvanavičiūtė, Greta Karčiauskaitė ir Lukas Biesevičius

Susijusios naujienos Daugiau

Galimybė išvykti į mainus pradedantiems verslininkams
Galimybė išvykti į mainus pradedantiems verslininkams
Pagalba ir patarimai vartotojams Europoje
Pagalba ir patarimai vartotojams Europoje
18-mečių dėmesiui! #DiscoverEU
18-mečių dėmesiui! #DiscoverEU

Susiję straipsniai Daugiau

Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
EYE – renginys, siekiantis įtraukti jaunimą į politiką
EYE – renginys, siekiantis įtraukti jaunimą į politiką