Hojskole. Svajonių išsipildymas Danijoje.

Mokymasis, studijos
2014/03/18

STRAIPSNĮ PARENGĖ:

Simona Osipovaitė
Jaunasis žurnalistas
Hojskole. Svajonių išsipildymas Danijoje.
Nuotrauka: Simona Osipovaitė

Turbūt visi mes svajojom būti kosmonautais, lenktyninkais, šokėjomis ar princesėmis ar...menininkais. Bent jau aš buvau toks vaikas – visuomet paskendęs pieštukų ir popieriukų kalne. Šios svajonės neišblėso uždarius darželio duris (kaip neretai nutinka pirmoje klasėje sužinojus, kad princesė – ne profesija), tad mokykloje pradėjau lankyti dailės būrelį ir vis dar slapta puoselėjau mintis apie meno pasaulį. Deja, greit pastebėjau, jog mano talentas slepiasi turbūt ne šioje srityje ir gimnazijoje pasirinkusi chemiją bei biologiją nukreipiau svajones balto chalato link – juk receptą suraitysiu ir „vištos kojele“ (visi gydytojai ar medicinos studentai bei apie tai svajojantys – neįsižeiskit).

Egzaminus išlaikiau vidutiniškai, surinkusi 75 % vidurkį, todėl mintis apie LSMU ar VU medicinos studijas teko atidėti į šalį ir štai tuomet tolimos mintys apie meną vėl pradėjo suktis galvoje.  Nusprendžiau studijas universitete trumpam atidėti ir pasirinkusi gap year (laisvus metus tarp mokyklos ir universiteto, kuomet jauni žmonės keliauja / mokosi / dirba tam, kad geriau pažintų save ir pasirinktų tinkamą gyvenimo kelią ar tiesiog geriau susivoktų, ko iš tiesų nori) iškeliavau savanoriauti į Čekiją – mokyti vaikų ir suaugusiųjų anglų kalbos, organizuoti šokių bei... įvairių rankdarbių pamokas ir renginius vaikams. Visa tai atrodė tinkama  savirealizacijos meno srityje forma, tačiau tikrosios kūrybos minėtajame darbe trūko, tad pagaliau ir priėjau prie pagrindinės šio straipsnio minties (atleiskit, užtruko, bet būtinai norėjosi parašyti įžangą – galbūt visame šiame svarstymų labirinte atpažinsit save?) – galimybę studijuoti menus radau Danijoje, vienoje iš hojskole.

Hojskole? Tai skandinaviška nefomalaus ugdymo suaugusiųjų mokykla, į kurią gali patekti sulaukęs 18-kos, o amžiaus riba... Tokios lyg ir nėra – kartu su manimi mokėsi ir dizainą įsimylėjusi 36 metų japonė ir nebylaus kino garbintojas 43-jų danas... Visgi, daugiausia sutiksite jaunuolius nuo 18 iki 25 metų. Tai – ne gimnazijos ar universiteto atitikmuo, joje negausite mokslinio laipsnio ar diplomo, taip pat nėra ir pažymių ar testų. Tada kokia gi nauda, galbūt paklausite? Pabaigęs semestrą gauni pažymėjimą, įrodantį tavo buvimą mokykloje ir joje studijuotus dalykus, bet tikroji viso šito vertė (kaip ir daugelis dalykų gyvenime) yra asmeninė ir jokiais popieriukais (kuriais šiais laikais esam įpratę matuoti kokybę) neišmatuojama – patys danai neretai šias mokyklas vadina gyvenimo mokyklomis.

Kaip viskas vyksta? Čia pasinaudosiu asmeniniu pavyzdžiu ir aprašysiu tik vieną iš mokyklų (nes juk asmeninė patirtis – patikimiausias šaltinis). Apie šias mokyklas sužinojau vieno pokalbio jaunimo organizacijoje, kurioje tuomet savanoriavau, metu, kai pasiskundžiau, jog norėčiau studijuoti menus, tačiau neturėdama talento į dailės akademiją juk nepateksiu... Buvusi organizacijos narė užsiminė apie hojskole – mokyklas, kuriose gali mokytis tai, ko geidžia širdis, nesijaudinant dėl savo gebėjimų ar turimos patirties. Susidomėjau, nes visa tai atrodė būtent tai, ko tuomet ieškojau ir, deja, neradau Lietuvoje. Vėliau ėmiausi informacijos paieškos internete ir šiame puslapyje http://www.danishfolkhighschools.com/ radau bene visą informaciją, kurios norinčiam studijuoti gali prireikti. Trumpai paaiškinta mokyklų atsiradimo istorija, be to, rasi ilgiausią sarašą mokyklų, tad viskas, ką reikia padaryti – tai išsirinkti vieną ir siųsti jiems savo paraišką. Yra rudens ir pavasario semestrai (kurių kiekvieno trukmė – apie 4 mėnesius), o paraišką siųsti gali beveik prieš pat studijų pradžią. Tiesa, tokiu atveju ne visuomet būsi tikras, jog pasirinktoje mokykloje dar liko vietų, tad patariu tai daryti iš anksto (pavyzdžiui, prieš keletą mėnesių).

Aš ieškojau mokyklos, kurioje galėčiau studijuoti menus, tačiau nenorėjau apsiriboti vien šia sritimi, tad džiaugiausi, kad pagaliau radau Odder Hojskole (http://odderhojskole.dk/in-english/). Besimokydama šioje mokykloje turėjau galimybę rinktis iš daugybės pamokų ir mano tvarkaraštis atrodė be galo keistai: tarptautinė politika ir tapyba bei meno istorija pirmadieniais, bėgimas bei piešimas ir grafika antradieniais, danų kultūra ir pradedančiųjų muzikos pamokos trečiadieniais. Beje, tai ir yra vienas didžiausių šių mokyklų pliusų – jei esi sporto fanatikas, gali pasirinkti hojskole, kurios specializuojasi tik sporto srityje, tačiau jei esi toks nežiniukas kaip aš ir mėgsti bei domiesi viskuo – paieškojęs gali rasti mokyklas, kurios siūlo pačias netikėčiausias pamokas, o keisčiausią jų kombinaciją gali susidaryti pats!

O pamokos visuomet buvo įkvepiančios – mano meno mokytojas, taip pat ir muzikos išsilavinimą turintis nuostabus žmogus, su kuriuo valandos „palėpėje“ prabėgdavo ne tik piešiant, tačiau ir diskutuojant apie menininkus, klausantis pačios įvairiausios muzikos, vartant meno albumus ir keliaujant į galerijas. Grupėje buvo žmonių, kurie ruošėsi architektūros studijoms, tačiau buvo ir tokių kaip aš – kuriems pieštukas, tai atsipalaidavimo ir žaismo forma, laisvalaikio praleidimo būdas, savotiška terapija. Patobulinau ne tik gebėjimą teisingai parinkti spalvas, tačiau ir įžvelgti grožį kasdienėse smulkmenose. O kaip kitaip, jei neretai rytais atėjus į pamoką būdavome „išstumiami“ pro duris, nes... neatsinešėm puodelio arbatos jaukiai dienos pradžiai. Norėdama „sugundyti“ paminėsiu atsiminimus apie pasivaikščiojimus prie jūros (iki kurios mums buvo vos 6 km!), rytines plaukimo pamokas, mokyklos organizuojamus teminius vakarėlius arba...kitchen chances! Visų paslapčių neišduosiu, patariu išbandyti ir atrasti šiuos bei dar daugybę kitų nuostabių dalykų gyvenant hojskole.

Dar keletas praktinių paaiškinimų: visą mokymosi laikotarpį gyvenate mokyklos teritorijoje, vienviečiuose arba dviviečiuose kambariuose. Gaminti pačiam taip pat nereikia! Apmokėdamas mokyklos mokestį, kuris, turiu pripažinti, neretai gąsdinantis – mano mokykloje tai buvo 3536 eurai už rudens semestrą ir 4323 eurai už pavasario semestrą, gaunate „viskas įskaičiuota“ paketą – tai ir mokestis už gyvenamąją vietą, ir maistą, ir už visas pamokų metu naudojamas medžiagas, ir net savaitės trukmės studijų kelionę! Aš praleidau savaitę Berlyne, šio pavasario semestro studentai keliauja į Amsterdamą.

Neišsigąskite kainos – aš pati rašiau jiems ilgą motyvacinį laišką, paaiškindama, jog Lietuvos ir Danijos finansinė situacija gerokai skiriasi, be to, vos baigusi mokyklą neturiu santaupų jiems sumokėti visos sumos, ir – gavau stipendiją! Tai tikrai įmanoma, jei tik netingėsite pagrįsti savo noro studijuoti ir paklausite apie galimybę gauti stipendiją savo paraiškos formoje.

Apibendrindama norėčiau pasakyti, jog mano manymu – šios mokyklos yra viena geriausių galimybių jaunam žmogui labiau pažinti save, išbandyti dalykus, kuriuos galbūt visuomet norėjote daryti, bet nenorite rinktis kaip studijų dalyko, taip pat tai ir didžiulis nuotykis, kuris vėliau gali atverti daugybę durų!

Nuotraukos: Simona Osipovaitė.

Hojskole. Svajonių išsipildymas Danijoje. Hojskole. Svajonių išsipildymas Danijoje.

Susijusios naujienos Daugiau

Tapk Jungtinės Karalystės studentu vos per 20 minučių!
Tapk Jungtinės Karalystės studentu vos per 20 minučių!
Stipendija interjero dizaino studentams
Stipendija interjero dizaino studentams
Pasieniečių mokykla kviečia mokytis
Pasieniečių mokykla kviečia mokytis

Susiję straipsniai Daugiau

Kaip išgyventi barake?
Kaip išgyventi barake?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip įveikti stresą prieš egzaminus?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?
Kaip išsirinkti tau tinkamą aukštąją mokyklą Didžiojoje Britanijoje?