Europos Parlamento nariai – šalies vaiduokliai?

Europos Sąjunga
2015/06/03
Europos Parlamento nariai – šalies vaiduokliai?

Europos Parlamentas (EP) daugeliui tautiečių atrodo tolimas kaip mėnulis, o jame priimami sprendimai tiesiogiai mūsų nepaliečia. Ar tikrai lietuviams EP yra svetima ir tolima institucija, o europarlamentarai tik vaiduokliai Lietuvos visuomeniniame gyvenime? Apie tai kalbame su Lietuvos atstovais EP Valentinu Mazuroniu, Gabrieliumi Landsbergiu ir Antanu Guoga.

Ar mėnulis toli?

Gatvėje sutikti lietuviai sunkiai prisiminė nors vieną pavardę žmogaus, atstovaujančio mūsų valstybei EP. Nedaugelis žinojo ir Lietuvos europarlamentarų skaičių, o paklausti, ar domisi EP veikla, visi kaip vienas teigė, kad tai, kas vyksta Briuselyje, jų neliečia, jiems kur kas svarbesni „žemiškesni“ dalykai: kaip išmaitinti šeimą, išsimokėti paskolą ar vaikams suteikti gerą išsilavinimą. Ir, deja, tik nedaugelis supranta, kokią iš tiesų įtaką kiekvieno mūsų kasdienybei daro EP ir ten priimami sprendimai.

Europarlamentarai į klausimą, ar EP veikla aktuali lietuviams, vieningo atsakymo neranda. Anot Gabrieliaus Landsbergio, tai priklauso nuo konkretaus klausimo, pavyzdžiui, Ukrainos konfliktas, jo sprendimo priemonės, sankcijos Rusijai išlieka viena labiausiai visuomenę dominančių temų. Tuo tarpu JAV ir ES laisvos prekybos sutartis, kelianti itin daug diskusijų EP, Lietuvoje nėra toks įdomus ir plačiai aptarinėjamas klausimas. Valentinas Mazuronis ir Antanas Guoga reiškia susirūpinimą, kad EP lietuviams yra tolima institucija ir žmonės nemato, kokią įtaką ten priimami sprendimai daro jų kasdienybei.

Visuomenės informavimas – iššūkis politikams

Vienu klausimu europarlamentarai vienbalsiai sutaria – šiuolaikinės technologijos ir ypač socialiniai tinklai padeda europarlamentarams komunikuoti su visuomene ir tokiu būdu perteikti informaciją, atsakyti į žmonėms rūpimus, aktualius klausimus. G. Landsbergis pabrėžia neformalaus bendravimo su rinkėjais svarbą ir būtinybę. Pasak jo, svarbu, „kad žmonės jaustųsi įsitraukę ir laikytų tai mūsų visų projektu“. Jauniausio Lietuvos atstovo EP nuomone, socialiniai tinklai yra puiki platforma tai padaryti, tačiau vien to nepakanka – būtini susitikimai, diskusijos su moksleiviais, studentais, verslo atstovais.

Antanas Guoga taip pat pažymi bendravimo su visuomene svarbą. Jo manymu, itin svarbu informuoti apie savo nuveiktus darbus, EP priimtus sprendimus, kurie turi tiesioginę įtaką Lietuvai ir lietuvių gerovei. Politikas tam taip pat dažniausiai pasitelkia socialinius tinklus – A. Guoga kaip ir G. Landsbergis yra aktyvus „Facebook“ vartotojas, kur su savo sekėjais dalinasi nuotraukomis, vaizdine medžiaga iš EP bei kasdieninio gyvenimo Briuselyje, Lietuvai aktualiais straipsniais ir komentarais.

Ar lieka laiko Lietuvai?

Politikai įsitikinę: kai yra noro – viskas įmanoma. V. Mazuronis randa laiko dalyvauti politiniame Lietuvos gyvenime, ypač kai priimami sprendimai aplinkosaugos srityje. Europarlamentaras neabejoja, kad gyvename kosmopolitiškame pasaulyje, kuriame fizinis atstumas neturi reikšmės – šalies gyvenime galima dalyvauti sekant naujienas internete, išsakant savo nuomonę, bendraujant su Lietuvoje likusiais kolegomis. A. Guoga išvykęs dirbti į Briuselį džiaugiasi neatitolęs nuo Lietuvos aktualijų, aktyviai dalyvauja politiniame gyvenime, neapleidžia savo filantropinės veiklos, tačiau pritaria, jog trūksta gyvo kontakto su visuomene. Jis  pabrėžia, kad tai pasikeis, kai lietuviai pajus EP vykdomų projektų rezultatus, kurie išryškės tik po tam tikro laiko.

Nuo kolegų neatsilieka ir G. Landsbergis, kuris skiria laiko ne tik visuomeninei veiklai, bet ir aktyviai bendrauja su Lietuvos piliečiais. Konservatorius tiki, kad kryptingai ir tikslingai dirbant, turint patikimą ir dirbti pasiryžusią komandą nesunku suderinti darbą EP ir politinę veiklą Lietuvoje.

Nors visi kalbinti europarlamentarai sutinka, kad veiklos matomumas Lietuvoje yra svarbus, tačiau apie kai kurių Lietuvos atstovų veiklą tiek EP, tiek Lietuvoje beveik negirdime. Galbūt situacija pasikeis, kai galėsime įvertinti aktyviausių europarlamentarų ir šalyje „politiniais vaiduokliais“ tapusių politikų nuveiktus darbus.

Straipsnį parengė Gabrielė Marija Baltrušytė, Odeta Černauskaitė, Meda Krisiūnaitė ir Indrė Žebrauskaitė

Susijusios naujienos Daugiau

Galimybė išvykti į mainus pradedantiems verslininkams
Galimybė išvykti į mainus pradedantiems verslininkams
Pagalba ir patarimai vartotojams Europoje
Pagalba ir patarimai vartotojams Europoje
18-mečių dėmesiui! #DiscoverEU
18-mečių dėmesiui! #DiscoverEU

Susiję straipsniai Daugiau

Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
Viskas, ką reikia žinoti apie EP rinkimus
„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
EYE – renginys, siekiantis įtraukti jaunimą į politiką
EYE – renginys, siekiantis įtraukti jaunimą į politiką