Įkurk organizaciją

Jei sugalvojai steigti organizaciją visų pirma, pagal veiklą kurią nori vykdyti, reikia pasirinkti organizacijos teisinę formą, t.y., kokia bus tavo organizacija – asociacija, viešoji įstaiga ar labdaros paramos fondas.

  • Asociacija paprastai steigiama tada, kada ketinama organizacijoje turėti nemažai narių ar savanorių, t.y., kada tam tikras ratas bendraminčių nori kaip nors susijungti po vienu skėčiu ir siekti bendrų tikslų. Asociacijos teisinė forma paprastai renkamasi ir tada, kai kartu dėl bendrų tikslų veikti nori kelios organizacijos, t.y., juridiniai asmenys.

  • Viešosios įstaigos ir labdaros paramos fondai paprastai yra labiau uždari, t.y., juose svarbų vaidmenį vaidina tie, kurie ją įsteigė – patys sprendžią arba kam nors (pvz., valdybai) leidžia nuspręsti kokia veikla bus vykdoma, o organizacijoje veikiantys žmonės (darbuotojai arba savanoriai) tik tai ir įgyvendina. Viešosios įstaigos ir labdaros paramos fondų formos šiuo metu yra išties panašios, tačiau istoriškai fondai buvo (taigi, dažnai taip yra ir dabar) labiau orientuoti į tam tikrų lėšų ar pagalbos teikimą, o viešosios įstaigos teikia paslaugas, įgyvendina projektus.

Apsisprendus dėl teisinės formos, paaiškėja, keliese turite būti, norėdami įsteigti organizaciją: asociacijos atveju steigėjų turi būti ne mažiau nei trys (fiziniai pilnamečiai arba juridiniai asmenys), viešosios įstaigos ir labdaros ir paramos fondo atveju organizaciją įsteigti gali ir vienas asmuo (fizinis arba juridinis asmuo).

Organizacijos steigimas gali vykti dviem būdais – įprastu (notariniu) būdų arba elektroniniu būdu. Skirtumas yra toks, kad steigiant elektroniniu būdu pagrindinis organizacijos dokumentas – įstatai – bus sugeneruotas automatiškai ir daug pasirinkimo laisvės juos redaguoti neturėsi, tačiau toks variantas kainuos gerokai pigiau.

Taip pat steigiant organizaciją elektroniniu būdu būtina turėti el. parašą ir jo pagalba prisijungti prie Registrų centro savitarnos.

Daugiau informacijos apie organizacijos steigimą bei kitos naudingos informacijos rasi čia.